'Kadına değer veren bir belediyecilik istiyoruz'

Belediyelerin kadınlara istihdam alanları yaratması gerektiğini belirten kadınlar, “Kadına değer veren bir belediyecilik anlayışı istiyoruz” dedi.

'Kadına değer veren bir belediyecilik istiyoruz'
19 Mart 2019 Salı 12:17

Siyasi partiler, seçim çalışmalarını sürdürürken, adaylar da kentlere dair projelerini açıklıyor. Bölgede kayyumlarla birlikte belediyelerin bünyesindeki kadın kurumları ya kapatıldı ya da işlevsizleştirdi. Yerel seçime giderken, yerel yönetimlerle kadınların ilişkisini, beklentilerini ve çalışmalarını Diyarbakırlı kadınlarla konuştuk. Kadınlar, belediyelerin kadınların maruz kaldığı eşitsizliği ortadan kaldıracak projeler üretmesi gerektiğini söyledi. 

DÖNÜŞÜMÜ HEDEFLEYEN ADAYLAR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yenişehir İlçe Yöneticisi Avniye Tanrıkulu, yerel yönetimlerin tüm yurttaşlar için günlük ihtiyaçlar noktasında en yakın kamu birimi olduğunu belirtti. Kadınların karşı karşıya bırakıldığı eşitsizlikler nedeniyle yerel yönetimlerin daha da önemli hale geldiğine dikkat çeken Tanrıkulu, “Partilerin seçim beyannamelerinde kadınlarla ilgili somut planlara yer veren adayları önemsemeliyiz, ama asıl olarak kadınların maruz kaldığı eşitsizliği ortadan kaldıracak bir dönüşümü hedefleyen adayları desteklemeliyiz” dedi.

KENT YÖNETİMİNE KATILMA HAKKI

Kadınların sorunları ve beklentilerine cevap olacak bir belediyeciliğin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Tanrıkulu, “Yerel yönetimler ve partilerin seçim beyannamesine bakıldığında şuna dikkat ederim. Kent yönetimine, kent planına katılma hakkımızın olmasını isterim. Stratejik planının hazırlanma sürecinde bizim, kadın örgütlerinin, orada yaşayan bireylerin dahil edilip edilmediği noktası oldukça önemli. Burada HDP’nin seçim beyannamesinde yer alan yerel yönetimlerde eş başkanlık sisteminin yanı sıra,  Belediyelerde Kadın Politikalar Daire Başkanlıklarını  uygulamaya koymak istemesi oldukça ilgi çekicidir. Kadınlar olarak belki de yerel yönetimlerden beklentilerimizin temelinde eşitlik olmalı. Bir yerel yönetim birimi toplumsal olarak kadın erkek eşitsizliğinin giderilmesi noktasında neler yapıyor, sorusu etrafında hareket edebiliriz” diye konuştu. 

 KADIN, ÇOCUK VE ENGELLİLER

Ev emekçisi Gülçin Özaydın ise yerel yönetimlerde engelli yurttaşların sürekli göz ardı edildiğini ifade ederek, seçimlerin yaklaşmasıyla herkesin büyük vaatlerde bulunduğunu, ancak seçimler bittikten sonra halkın yaşamış olduğu sorunlara karşı kalıcı çözüm üretilmediğini aktardı. Özaydın, “Ben iki kardeşimle birlikte yaşıyorum, iki yıl önce annemi kaybettim. Kardeşlerimden biri zihinsel engelli ve sosyal haklarından şu anda yararlanamıyor. Bunun için girişimlerimiz olmasına rağmen bir sonuç elde edemedik. Ben belediyeler bünyesinden bizim gibi yurttaşların yararlanabileceği rehabilitasyon ve eğitim merkezlerinin açılmasını istiyorum. Ulaşım ve sağlık hizmetleri konusunda engelli olanların da düşünülmesini istiyorum. Benim için önemli bir nokta daha var; bir kadın olarak kadınlara iş imkanları sağlanması, toplumda cinsiyetçiliğin ve kadına yönelik şiddet uygulayan anlayışın değişmesini, kadın, çocuk ve engeliler için pozitif ayrımcılık istiyorum. Kısacası kadına değer veren bir belediyecilik anlayışı istiyorum” ifadesini kullandı.

TEK KADIN İŞLETMECİ

Bağlar ilçesinde lokanta işleten ve aynı zamandan Sakarya Dernek Başkanı olan Emel Örnek de belediyelerin kadıların daha çok istihdam alanlarına fırsat tanıyacak politikalar örmesi gerektiğini ifade etti. 12 yıldır esnaflık yaptığını belirten Örnek, şunları kaydetti: “Sakarya Caddesi, Diyarbakır’ın en işlek ve en büyük çarşısıdır. Sadece kente hitap etmiyor, bütün bölgeye hitap eden bir caddedir. Bu gün Sakarya caddesinde ne yazık ki toplamda 520 esnafız. 519’u erkektir, işletmeci olan tek kadın benim. Yani yıllardır bu caddenin belli başlı problemleri var. Özelikle müthiş derecede bir alt yapı sorunu var. Buranın kanal sıkıntısı, elektrik trafolarının kablolarının ortada olması, doğal gaz sorunu var. Sakarya Caddesi’ndeki esnaflar arasında birlik beraberlik olmadığı için caddenin daha da geriye gitmesine neden oluyor.”

‘DİKİŞ NAKIŞ KURSLARI İSTEMİYORUZ’ 

Kayyumdan önce DBP’li belediyelerin çok önemli ve güzel projeleri olduğunu vurgulayan Örnek, seçimlerden sonra Sakarya Caddesi ile ilgili yarım kalan projelerin gündeme gelmesi ve sorunlarının çözülmesini istediklerini söyledi. Belediyelerin istihdama ilişkin projeler üretmesi gerektiğine işaret eden Örnek, “Kadının, sürekli istihdam alanı diye sadece halı, dikiş nakış, el işlerine hapsedilmesini istemiyoruz. Organize sanayi bölgelerinde geniş istihdam alanları açılsın. Çünkü kadınlar, erkeklerin yaptığı bütün işleri yapabilir, yeter ki önü açılsın” diye konuştu.

    

GÜVENLİ YAŞAM ALANLARI

Kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin büyütülüp genişletilmesini isteyen Örnek, “Ekonomik güç gerçekten kadına direnme gücü veriyor. Yine tolumda çalışmayan ve şiddete uğrayan kadınlar için güvenli yaşam alanlarının oluşturmasını istiyoruz. Bir de şiddet uygulayan erkekler için de eğittim merkezlerinin oluşturulması gerektiğine inanıyorum” diye belirtti.

  

MA / Esra Solin Dal


Etiketler; #Kadın

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.