İHD: Ege Bölgesi'nde 67'si ağır 127 hasta tutuklu var

İHD İzmir Şubesi, Ege Bölgesi'ndeki hapishanelerde 67'si ağır 127 hasta tutuklu bulunduğunu belirterek, ağır hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

İHD: Ege Bölgesi'nde 67'si ağır 127 hasta tutuklu var
15 Aralık 2018 Cumartesi 17:04

banner225

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla 460'ıncı kez Konak ilçesindeki Başbakanlık binası önünde bir araya geldi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin destek verdiği eylemde, "Susma, suça ortak olma ölüyorlar" pankartı açıldı. 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 70’inci yılı sebebiyle hasta tutukluların durumuna dikkat çeken İHD İzmir Şube Sekreteri Ahmet Çiçek, cezaevlerindeki tecride dayalı koşulların tutukluların beden ve ruh bütünlüklerini tehdit ettiğini söyledi. 

‘ATK’NİN YENİDEN RAPOR DÜZENLEMESİ SIKINTI OLUYOR’

Çiçek, İHD cezaevleri komisyonunun yaptığı çalışmaların kesin olmayan sonuçlara göre; Ege Bölgesi’nde bulunan cezaevlerinde 67’si ağır olmak kaydıyla 127 hasta tutuklunun bulunduğunu açıkladı. Çiçek, hasta tutukluların cezaevinde yaşadığı kimi sorunları şöyle sıraladı: “Türkiye hapishanelerinde hastalığı olan mahpusun revire götürülmemesi, hastaneye sevk edilmişse sevkinin gerçekleştirilmemesi, hastane randevularına tarihinde götürülmemeleri, tedavi aşamalarındaki yetersiz ve kötü uygulamalar, kelepçeli muayene, çift kelepçe uygulaması gibi Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası anlaşmalara gerekse de iç hukuka aykırı hareket edildiği gelen başvurularda beyan edilmektedir. Ayrıca, sağlık kurullarınca düzenlenen raporların Adli Tıp Kurumu’nca (ATK) onaylanmayıp ATK tarafından yeniden rapor düzenlenmesi de var olan sıkıntıları daha da artırmaktadır." 

'AĞIR HASTA TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILSIN'

Tutukluların sağlığa erişim haklarının sağlanması gerektiğini ifade eden Çiçek, "Koruyucu sağlık hizmetlerine önem verilmesi, hastalığı olanların tedavi olanaklarından yararlanmaları için gerekli önlemlerin alınması ve ağır hastalığı olanların derhal serbest bırakılması gerekir. Adli Tıp Kurumu’nun resmi bilirkişi olarak varlığına son verilmesi, bağımsız bilirkişilik kurumunun kabul edilmesi ve İstanbul Protokolü hükümlerinin uygulanmasını gerekir. Cezaevlerinin; sivil toplum kuruluşlarının, bağımsız izleme kurullarının, özel olarak da hasta mahpuslar sorunuyla ilgili olarak İHD, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) gibi kuruluşların denetimine açık hale getirilmesini gerekir. 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun cezanın infazının hastalık nedeniyle ertelenmesine ilişkin 16’ncı maddesi’nin ve ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm mahpuslarla ilgili 25’inci maddenin ağır hasta mahpusların serbest bırakılmasını engelleyen hükümlerinin değiştirilmesi ve cezaevinde bulunan tüm ağır hasta mahpusların derhal serbest bırakılmasını, istiyoruz" ifadesinde bulundu


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.