HDP’den tutuklu seçmenlere çağrı: Oy kullanmak için Bakanlığa başvurun

HDP Seçim İşleri Komisyonu, YSK’nin bu yönde aldığı engelleyici karara karşı tüm tutuklulara bulundukları cezaevlerinde oy kullanabilmeleri için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurma çağrısında bulundu.

HDP’den tutuklu seçmenlere çağrı: Oy kullanmak için Bakanlığa başvurun
31 Ocak 2019 Perşembe 14:07

banner225

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Aralık 2018 tarihinde aldığı 2018/1133 sayılı kararla cezaevlerinde bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hüküm giymiş kişilerin oy kullanmalarına kısıtlama getirerek, yalnızca kayıtlı oldukları seçim çevresinde oy kullanabileceklerini karar altına aldı. Bu karar doğrultusunda tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanlar adres kayıtlarının bulunduğu yer dışında bir cezaevinde iseler, 31 Mart seçimlerinde oy kullanamayacak. 

Bu duruma dair, HDP Seçim İşleri Komisyonu tarafından bir çağrı yapıldı. Açıklamada 2005, 2009 ve 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen mahalli seçimlerde, tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanların cezaevlerinin bulunduğu yerleşim birimleri için oy kullanabildikleri hatırlatıldı.  

‘OY KULLANMA HAKLARI ENGELLENMİŞ OLACAK!’

Kararın bu haliyle tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanların seçme haklarının ellerinden alınması anlamına geldiği vurgulanan açıklamada, “Çünkü tutuklu ve hükümlülerin hangi cezaevinde kalacaklarına kendileri değil, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü karar vermektedir. Tutuklu ve hükümlülerin oylarını kullanmaları için başka bir yol bulunmaması durumunda; seçme hakkı olan vatandaşların oy kullanma hakkı, bu kararla bizzat tarafınızdan engellenmiş olacaktır” denildi.

Açıklamada, Anayasal bir hak olan oy kullanma hakkının cezaevlerindeki tutuklu seçmenler için de gasp edilmeden kullandırtılması gerektiği kaydedildi.

Yine cezaevlerinde tutuklu bulunan ve fiziki koşulları gereği başka yerde oy kullanma imkanı olmayan tutuklular için bu derece daraltılan bir hakkın ihlalinin, uluslararası hukuk kuralları başta olmak üzere Anayasa ve ilgili kanunlara da aykırı olduğu vurgulandı.

HDP Seçim İşleri Komisyonu, bu konuda tüm tutuklulara oy kullanabilmeleri için bulundukları cezaevi idareleri aracılığı ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurmaları çağrısında bulundu. Yapılan çağrıda tutukluların dilekçe vermesi önünde herhangi bir süre kısıtlaması olmadığı vurgulandı. 

Komisyon, tutukluların bulundukları cezaevi idarelerine sunabileceği dilekçe örneğini de paylaştı.  Sözkonusu dilekçe örneği şu şekilde: 

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne

Sunulmak Üzere

................ Cezaevi Müdürlüğü'ne

Yüksek Seçim Kurulu 28 Aralık 2018 gün ve 2018/1133 sayılı kararıyla, önceki mahalli seçimlerden  farklı olarak, cezaevlerinde bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanların yalnızca yerleşim yerlerinin bulunduğu yerde oy kullanabilecekleri yönünde bir karar vermiştir.

Adres kayıtlarım incelendiğinde de görüleceği gibi, ikamet adresim ................................... ......................................................................................................................'dır. 

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel seçimlerinde gerek Anayasa gerekse uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış seçme hakkımı, yerleşim adresimin bulunduğu yerde kullanmamın sağlanması konusunda,

Gereğinin yapılmasını talep ederim.

.../...2019

............................

............................


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.