HDP yeni torba yasaya şerh koydu: Seçim rüşveti kanun teklifi

Trafik cezaları, YSK’deki görev sürelerinin uzatılması, imar barışı kapsamında kimi düzenlemeler ve köprü geçişleriyle ilgili düzenlemeleri içeren 12 maddelik torba yasa teklifine muhalefet şerhi düşen HDP, AKP’nin bu torba yasa teklifinin “seçim yatırımı” olduğunu belirtti.

HDP yeni torba yasaya şerh koydu: Seçim rüşveti kanun teklifi
26 Aralık 2018 Çarşamba 14:43

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen 12 maddelik Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne muhalefet şerhi düştü.

Birbiriyle bağlantısı olmayan kanunlarda değişiklik öngören “torba yasa” teklifinin AKP tarafından bir istisnai düzenleme olmaktan ziyade yasama faaliyetlerinin rutini haline dönüştürüldüğünün belirtildiği şerhte, “torba kanununun” hem egemenlik ilkesinin kötüye kullanılması hem de yasama düzeni açısından olumsuzluklar içerdiğine dikkat çekildi. HDP’nin verdiği  şerhte, “Bu olumsuzluklar kanuni olan ama meşru olmayan düzenlemelerin açığa çıkmasına neden olmaktadır” denildi.

‘HALKTAN VE PARLAMENTODAN KAÇIRILIYOR’

Söz konusu torba yasanın komisyon görüşmelerinde HDP’nin verdiği önergelerin yeterli şekilde müzakere edilmeden AKP ve MHP üyelerinin karşı oylarıyla reddedildiğinin belirtildiği şerhte, kanun teklifinin halktan ve parlamentodan kaçırılmak istendiği belirtildi.

 ‘31 MART’TA OY MU, EKONOMİK ÇÖKÜŞ MÜ?’

Türkiye’de AKP iktidarı ile birlikte derin bir ekonomik krize girildiğine vurgu yapılan şerhte, Türkiye halklarının yoksullaştığı belirtilerek, “AKP ‘31 Mart’ta oy mu; 31 Mart sonrası ekonomik çöküş mü’ ikileminde ‘oy’ tercihi yaparak parti çıkarlarını halkların çıkarının üstünde görmektedir. AKP’nin vergi ahlakını bozduğunu ifade etmiştik. Söz konusu kanun teklifi ile ek yapıyoruz ve ‘AKP’nin politikaları sebebiyle ülkede vergi rejimi kalmamıştır’ diyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘SEÇİM RÜŞVETİ KANUN TEKLİFİ’

Kanun teklifinin hızlıca yasalaştırılmaya çalışıldığına dikkat çekilen şerhte, iktidarın söz konusu yasa teklifi ile “seçim yatırımı” yapıldığı belirtildi. Şerhe göre teklif, seçim öncesi iktidara “oy tahvil” ile seçim avantajı yaratacak düzenlemeleri içeriyor. Kanun teklifinin “seçim rüşveti kanun teklifi” olarak tanımlandığı şerhte, bu avantajı sağlayacak düzenlemelerden biri, teklifin 10’uncu maddesi ile vergi borçları yapılandırılan ancak ödeme yapmadığı için yararlanamayan kişilerin yapılandırmadan yeniden yararlanabilmeleri için yapılan düzenleme. Şerhte söz konusu madde ile ilgili “Vergi rejimini deyim yerindeyse delik deşik etmektedir. AKP, bu tür kanun teklifleri ile seçim hazırlığı yapmakta; seçim sandıklarını demokrasinin konusu olmaktan çıkararak meta çarkının bir parçası haline getirmektedir” denildi.

YSK GÖREV SÜRELERİNİN DÜZENLENMESİ

Seçim yatırımı olarak değerlendirilen diğer bir düzenleme ise YSK’deki görev sürelerinin uzatılması. Şerhte, bu maddeyle ilgili, şu değerlendirme yapıldı: “AKP yine oyuna devam ederken kurallarını değiştirmek suretiyle bütün gayri meşru politikalarını devreye koymaktadır. 2019 yılı Ocak ayı itibari ile başlayacak olan seçim programını aksatmamak maksadıyla yapılan Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin görev sürelerini uzatma kararı seçim süreci arifesinde büyük bir şaibe uyandırmaktadır. Bu tür düzenlemeler için seçim takvimini uzun vadeli olarak göz önünde bulundurmak ve seçim veya atamaları bu sürece göre yapmak mühim gözükmektedir. Bu gerçekliğe rağmen 16 Nisan referandumundaki ‘mühürsüz oy’ skandalı başta olmak üzere YSK’nın hukuk dışı kararları da dikkate alındığında söz konusu düzenleme hâlihazırda hukuk dışıdır ve meşru değildir.”

‘YAPISAL ÇÖZÜM SUNMAMAKTADIR’

HDP’nin şerh düştüğü diğer bir düzenleme ise Büyükşehirlere bağlı, 14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 ilçe kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununda yapılması öngörülen değişiklik. Şerhte söz konusu değişikliğe dair, “Eskiden köy statüsünde olan, 6360 sayılı kanun ile mahalle statüsü verilen yerlerde belediye gelirleri kanunu kapsamında alınan vergi, harç, katılım paylarına ilişkin istisna süreleri ve tarifler değiştirilmiştir. Bu madde 6360 sayılı kanun ile köy statüsünden mahalle statüsüne geçen köylerdeki emlak vergisi, içme ve kullanma suyu ücretlerinin düzenlenmesiyle belirtilen bölgelerdeki halkın yaşadığı ekonomik mağduriyetin bir süreliğine ertelenmesinden ibarettir; esasında, herhangi bir yapısal çözüm sunmamaktadır” denildi.

BOĞAZİÇİ VE FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ

Yine teklifte yer alan  Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçip, cezalı duruma düşen sürücülere verilen idari para cezalarının tahsilatından, yapılmış itirazlardan ve açılmış davalardan feragat edilmesi kaydıyla vazgeçilmesinin öngörüldüğü düzenleme de yer alıyor. Şerhte, bu madde ile köprü geçiş sorunlarına yapısal bir çözüm sunmadığı ve AKP’nin mali disiplin ihlali ile seçim yatırımı yaptığı belirtildi. Şerhte, “’Oy mu, ekonomik çöküş mü’ ikileminde; oy tercih edilerek Türkiye halklarının bugünü ve geleceği tehdit altına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

BOĞAZİÇİ KANUNU

Şerhte, “İmar barışı” kapsamında, Boğaziçi Kanunu’nda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz malikleri de yapı kayıt belgesinden yararlanmasını öngören teklifin ilgili maddesine ilişkin ise, “İmar barışı doğayı talan girişimidir” denilerek, AKP’nin “imar barışı” ile kendisine yakın sermayeye seçim yatırımı yaptığı belirtildi. Maddenin rant alanları oluşturabileceğine dikkat çekilen şerhte, “Ayrıca bu madde yapı kayıt belgesi alımında rayiç bedellerin nasıl belirleneceğine dair herhangi bir açıklama içermemektedir. Bu bölgede izinsiz bir şekilde oluşmuş olan yapılara niteliklerinden bağımsız olarak yapı kayıt belgesi verilerek artık bir gerçek olan ‘Büyük İstanbul Depremi’nin oluşturabileceği can ve mal kayıplarını göz ardı edilmiş olur” görüşüne yer verildi.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

Teklif ile Karayolları Trafik Kanunu ilgili düzenlemede fiillere yönelik her yıl yapılan zammın bu yıl yapılmayacağı öngörülüyor. Şerhte söz konusu düzenleme ile ilgili, “Trafik ceza miktarları gelire oranla yapıldığında caydırıcı bir etkiye sahip olabilecektir. Seçim dönemi öncesinde maddedeki artırımların uygulanmasının ertelenmesi, çoğu zaman insan yaşamına mal olan trafik kurallarına riayet etmeme durumunu daha fazla derinleştirecektir. Bunun yanı sıra işbu madde dar anlamıyla bir seçim yatırımı olarak okunabilirken, geniş anlamıyla AKP’nin 31 Mart seçimleri öncesi içerisinde bulunduğu çaresizliği aşmaya dönük bir hamle olarak ortaya çıkmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Torba yasa teklifinin bugün Genel Kurul’da görüşülmesi bekleniyor.

MA / Diren Yurtsever


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.