HDP il örgütüne yapılan saldırı birçok il ve ilçede kınandı

HDP İstanbul İl Örgütü’ne yönelik dün yapılan silahlı saldırı birçok il ve ilçede yapılan açıklamalarla kınandı. Açıklamalarda, AKP Genel Başkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı’nı Soylu’nun kullandığı dilin saldırıya zemin hazırladığı ifade edildi.

HDP il örgütüne yapılan saldırı birçok il ve ilçede kınandı
16 Ocak 2020 Perşembe 14:48

banner255

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü binasının çevresinde iki gün boyunca keşif yapıp, il eşbaşkanlarıyla görüşmek isteyen ve içinde Kur’an ile Türk bayrağı olan bir kutuyu parti çalışanlarına veren Mehmet Salih Kıstak adlı kişinin parti binasına yönelik silahlı saldırısı birçok il ve ilçede protesto edildi. 

DERSİM

Dersim İl Örgütü, parti binasında yaptıkları açıklamaya Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ile Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri katıldı. 

Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, saldırıyı kınayarak, saldırganın arkasında bir güç olduğunu inandıklarını söyledi. Gerek AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, gerekse İçişleri Bakanı’nı Süleyman Soylu’nun sözlerinin partilerine yönelik saldırılara zemin hazırladığını dile getiren Yeşil, saldırıların ülkenin yararına olmayacağını ifade etti.  

‘KAOS ORTAMI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ise, partilerine yönelik geçmişte de saldırıların yapıldığını anımsatarak, iktidarın yeni bir kaos ortamı oluşturmaya çalıştığını söyledi. 

Tiryaki, “Saldırılarla bize diz çöktürmek istiyorlar. Diz çökmeyeceğiz. Demokratik siyaseti sonuna kadar savunacağız” dedi. 

‘MİTİNGİN YASAKLANMAMASINI UMMUYORUZ’

Tiryaki, konuşmasında kentte yaşanan taciz ve tecavüz olaylarının yanı sıra kayıp olan Gülistan Doku’nun durumuna da değindi.

Kentte yaşanan bu olayların aydınlatması talebiyle yarın miting yapılması kararı alındığını belirten Tiryaki, ancak Vali’nin “eylem ve etkinlik yasağı” kararı aldığını ifade ederek, bu durumu eleştirdi.

Tiryaki, “Kentte yaşanan olayların aydınlatılması ve halkın demokratik ortamda taleplerini haykırması için mitingi yasaklanmamasını umduklarını” söyledi. 

Valilikçe alınan eylem ve etkinlik yasağına tepki gösteren Miting Tertip Komitesi Başkanı Hıdır Demir de, kentte yaşanan olaylara karşı gelişen tepkilerin önüne geçmek amacıyla böylesi bir yasaklama kararı alındığını kaydetti.

MARDİN 

HDP Mardin İl Örgütü de de saldırıya ilişkin binalarında açıklama yaptı. Parti yöneticisi Ahmet Eken, Erdoğan'dan Soylu'ya kadar birçok kesimin partilerini hedef alığına dikkati çekti. Eken, “Partimiz her gün kriminalize edilmektedir. Bu saldırı AKP-MHP ittifakının partimizi hedef göstermesi sonucu gerçekleşmiştir. Türkiye’de siyasi ve toplumsal muhalefetin öncü güçlerinden olan partimiz, AKP-MHP ittifakının kâbusu olmuş durumda. İşte dün gerçekleşen bu saldırı partimize dönük korkunun sonucu olarak gerçekleşmiştir. Bu faşist saldırıyı şiddetle kınıyoruz” diye belirtti. 

ŞIRNAK 

HDP'nin Şırnak il ve ilçe örgütleri de, kalabalık kitleler halinde açıklama yaparak, saldırıyı kınadı. İl Eşbaşkanı Zeynep Unat, demokratik mücadelelerinin saldırılarla engellenemeyeceğini belirtti. Unat, “Bir kez daha vurguluyoruz; bu saldırıların hiçbiri HDP’nin yerel ve merkezi çalışmalarını engelleyemedi, engelleyemeyecek” dedi. 

Açıklama, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla son buldu.  

Silopi ilçe örgütü de parti binalarına saldırıyı, binaların girişinde açıklama yaparak, saldırıyı protesto etti. 

ADANA 

HDP Adana İl Örgütlü de saldırıya tepki gösterdi. Açıklama nedeniyle HDP il binası polislerce ablukaya alındı. Bina önünde açıklama yapmak isteyen HDP'lilerle polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. HDP'liler bina önünde polisin ablukası altında basın açıklaması gerçekleştirdi.

İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, AKP'nin partililerini hedef göstermesinden kaynaklı kendilerine saldırı gerçekleştiğini söyledi. "Biz biliyoruz ki saldırı planlanmış, programlanmış hem partimize hem de Türkiye'de ki demokratik kamuoyuna bir mesaj içermektedir" diyen Karakış, "Bu saldırılar tesadüf değildir. Bu saldırıyı düzenleyenler, yönlendirenler ve arkasında duranlar bilmelidir ki ne şimdiye kadar diz çöktük ne de bundan sonra diz çökeriz" diye belirtti. 

Açıklama "Direne direne kazanacağız" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla son buldu.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütlü de saldırıya tepki gösterdi. Parti binası önünde yapılan basın açıklamasında kitle sık sık "Direne direne kazanacağız" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarını attı. Yapılan saldırının planlı ve programlı olduğunu ifade eden HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, "Siyasal faaliyetlerimizin iktidarın önünü kestiği için bugün iktidar bloğu bize karşı kışkırtıcı sözler gerçekleştiriyor. Bu eylemde bu söylemlerin sonucudur. Siyasal iktidarın Türkiye'de oluşturduğu dil, üslup, söylem ve partimizi hedefe koyma biçimi bu kişilerin partimize yönelimine ve saldırılarına zemin sunuyor. Biz biliyoruz ki saldırı planlanmış, programlanmış hem partimize hem de Türkiye'de ki demokratik kamuoyuna bir mesaj içermektedir. Bu saldırılar tesadüf değildir. Bu saldırıyı düzenleyenler, yönlendirenler ve arkasında duranlar bilmelidir ki ne şimdiye kadar diz çöktük ne de bundan sonra diz çökeriz" dedi.

İZMİR

HDP İzmir İl Örgütü, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. "Faşizme karşı omuz omuza", "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atan HDP’liler, “Saldırılar VE Baskıları Bizleri Yıldıramaz” yazılı pankartı taşıdı. 

‘HDP İKTDARIN HEDEFİNDE’

Açıklamayı HDP İl Eş Başkanı Kadir Baydur okudu. HDP'nin İstanbul il binasına yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıyı kınadıklarını ifade eden Baydur, “Bu saldırı sıradan değildir, her gün partimize yönelik geliştirilen nefret söylemi ve partimizi hedef gösteren açıklamalar bu saldırıya zemin hazırlamıştır" dedi.  Parti çalışmalarının iktidar bloğunun siyasetini deşifre etmesi nedeniyle plânlı bir şekilde hedef haline getirildiklerini vurgulayan Baydur, "Bilinmelidir ki bu tür saldırılar demokrasiye, barışa ve bir arada yaşama iradesine vurulan bir darbedir. Kimler ve hangi odaklar tarafından planlanıyorsa bu yoldan dönülmelidir" diye belirtti. 

DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ÇAĞRI

"Bu tür saldırıların amacı yöneticilerimizi ve halkları korkutmak ve sindirmektir" diyen Baydur, tüm demokrasi güçlerini HDP ile dayanışmaya çağırdı. " Hep birlikte bu saldırıyı püskürteceğiz ve mutlaka kazanacağız” diyen Baydur, HDP’nin bu süreçte tüm sorumlulukları almaya hazır olduğunu belirtti.

URFA 

Urfa il binasında yapılan açıklamaya HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, il Eşbaşkanları Emine Çetiner ve Mikail Gözek’in yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan Ayşe Sürücü, partisinin İstanbul il örgütüne yönelik silahlı saldırıyı, tek bir şahsın yapmadığını ifade ederek, “Her gün İçişleri Bakanı ve Tayyip Erdoğan partimizi hedef gösteriyor. Bu saldıralar da bunun göstergesidir. Partimizi kriminalize etmek istiyorlar Yapılan saldırılarda bu anlayışın ürünüdür. Partimiz tüm halkaların temsiliyetidir. Parlamentonun 3’üncü büyük partisidir. Partimize yönelik yapılan bu saldırlar son bulmalıdır. HDP siyasi bir parti ve 6 milyon insanın sesidir. Bu yaklaşımlar demokratik siyaseti tasfiye etmeye yöneliktir” dedi.

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ!’

“HDP bu topraklarda kadın, genç, işçi ve azınlıkların hakkını savunuyor” diyen Sürücü, partisinin tüm halkaların kimliği olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sonlandırdı: “HDP Türkiye’de tüm halkaların kimliğidir. Bunun içindir ki AKP-MHP faşizmi bu kadar büyük saldıralar geçekleştiriyor. Bir yandan tutuklayarak, diğer yandan kayyum atayarak saldırıyorlar. Binlerce arkadaşımız cezaevlerinde. Biz dünde boyun eğmedik, bugünde eğmedik, yarında eğmeyeceğiz. HDP’yi tasfiye etmeye güçleri yetmeyecektir.”

ANTEP 

Antep’teki açıklama HDP il binasında yapıldı. Açıklamayı okuyan İl Eşbaşkanı Musa Aydın, saldırının münferit olmadığını, saldırganın salt kendi fikri, yönelimi ile hareket etmediğini, geçmiş dönemde de benzer saldırılara maruz kaldıklarını ifade etti. Siyasi iktidarın Türkiye’de oluşturduğu dil, üslup, söylem ve partilerini hedefe koyma biçiminin bu kişilerin partilerine yönelimine ve saldırılarına zemin hazırladığını söyleyen Aydın, “Biliyoruz ki; bu saldırı, planlanmış, programlanmış bir saldırı olup hem partimize hem de Türkiye’deki demokratik kamuoyuna dönük bir mesaj içermektedir. Gerçekleşen silahlı saldırı mesajı vermek isteyenleri güçlendirecek, hedeflerine ulaştıracak değildir. Bu yöntemlerle geri adım atmayacağımız ve her defasında daha ciddi karşı duruş sergileyeceğimiz, kenetleneceğimiz, demokrasi ve barış talebimizden vaz geçmeyeceğimiz bilinmelidir. HDP herhangi bir zümrenin ya da bir menfaat üzerine kurulmuş bir siyasi parti olmadığı gibi, kendinden olmayanların da haklarını savunmayı ilke edinmiş bir partidir. Bu temelde örgütlemiş; adalet, demokrasi ve özgürlük mücadelesini kendine referans almıştır. Saldırılar hangi boyutta gelirse gelsin temel taleplerimizden vazgeçemeyeceğiz” dedi.

MALATYA

Malatya’daki açıklama HDP il binasında yapıldı. Açıklamada konuşan il Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, “AKP-MHP ittifakının ve onun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları iktidarın tetikçiliğini yapan yandaş medyanın söylemeleri ve yönlendirmeleri sonucunda bu çirkin saldırı gerçekleşmiştir. İktidar bloku kaybettiklerini gördükleri için giderek baskının, şiddetin dozunu artırıyorlar. Onun için buradan sesleniyoruz. Hiçbir faşizan saldırı HDP’yi haklı mücadelesinden alıkoyamayacaktır” diye belirtti. 

AYDIN

HDP Aydın İl Örgütü de partilerine dönük saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamanın yapıldığı parti binasını ablukaya alan polis, binaya giriş çıkış yapanları kamera ile kayıt altına aldı. Açıklamada bulunan partinin İl Eşbaşkanı Elvan Öziş, yapılan saldırıyı kınayarak, saldırılar karşısında kenetleneceklerini söyledi. 

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Saldırılara karşı güç birliği çağrısında bulunan Öziş, “Geçmişte diz çökmedik çökmeyeceğiz. Saldırılar bizleri yıldıramaz. Barış demeye, eşitlik demeye, adalet demeye, demokrasi demeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

VAN

Van’da partililer saldırıyı protesto etmek amacıyla açıklama yaptı.  HDP İl Yöneticisi Sezer Tartan, AKP-MHP bloğunun demokrasi bileşenlerine yönelik saldırılarının sürdüğünü belirterek, " AKP-MHP iktidarı da onların rant imparatorluğunu yerle yeksan edecek olan HDP olacağını biliyor. Mücadelemiz korkuyu, ölümü, zindanları tanımadı; bu saatten sonra da özgürlük ve direniş mücadelesinden taviz vermeyecektir. 17 bin faili meçhul karanlık katliamlarınız bize bir adım bile geri attıramadı” dedi.

Partinin Erciş İlçe Örgütü de yaptığı açıklamada, saldırılara karşı Kürt ulusal birliğinin önemine vurgu yaptı. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.