HDP Almanya’daki ırkçı saldırıyı kınadı

Almanya’daki ırkçı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli, “Saldırıyı kınıyor ve ırkçı saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

HDP Almanya’daki ırkçı saldırıyı kınadı
20 Şubat 2020 Perşembe 16:10

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli, Almanya’nın Hanau kentindeki iki nargile kafeye düzenlenen ve 9 kişinin hayatının kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Saldırının kınandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "19 Şubat akşamı Almanya’nın Hanua kentinde iki ayrı mekâna yapılan silahlı saldırı sonucu çoğu Kürt en az 9 kişinin katledildiği bilgisi basına yansımıştır. Failin aşırı sağcı olduğu belirtilen olay, bütün dünyanın ırkçılıkla boğuştuğunun bir göstergesidir. Bu tür katliamların yaşanması bugün Avrupa ülkeleri dahil bütün dünyada aşırı sağa müsamaha gösterilmesi ve ırkçı politikaların normalleştirilmesinin bir sonucudur. HDP olarak ırkçılığı besleyen, bu politikaları normalleştiren, bu kötü pratiklere göz yuman ve zemin hazırlayan bütün güçlere karşı anti-faşist ittifakın parçasıyız. Irkçılığa karşı mücadele yürüten bütün dünya halklarını ve zorla yerinde edilen ve mülteci konumunda olan halkları bu tür yabancı düşmanlığına ve katliamlara karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz.

Saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa diliyoruz.  Saldırıyı kınıyor ve ırkçı saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.