Hamzaoğlu'na 'iyi hal göstergesi' gerekçesiyle kravat yasağı

Adi suçlulara giyim kuşamları nedeniyle "iyi hal"den sıklıkla ceza indirimi veren yargı, sıra akademisyene gelince kravata bile tahammül etmiyor. 5 ay sonra hakim karşısına çıkan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, duruşmaya katılmadan önce kravat takmak istediğini ancak 'iyi hal göstergesi' denilerek izin verilmediğini söyledi.

Hamzaoğlu'na 'iyi hal göstergesi' gerekçesiyle kravat yasağı
19 Temmuz 2018 Perşembe 15:49

HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi 5 ay süren tutukluluğun ardından ilk defa hakim karşısına çıktı. Afrin operasyonuna karşı barış çağrısı yaptıkları için yargılanan, ikisi tutuklu toplam 11 HDK ve bileşeni partilerin temsilcileri sözlerinin arkasında olduklarını yinelediler. “İyi hal göstergesi” denilip kravat takmasına izin verilmeden duruşmaya çıkarılan Hamzaoğlu, savaşın insan eliyle yaratılan önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi. Fadime Çelebi ise “Biz barışa eşitliğe, kardeşliğe, halkların ortak yaşamına çağrı yaptığımız bir basın açıklamsı için yargılanıyoruz. Bana 5 ay değil, 5 bin yıl da verseler bunu söylemeye devam edeceğim” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve barış akademisyeni Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi tutuklu olmak üzere toplam 11 siyasetçinin yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Afrin’e yönelik operasyonun ardından yapılan basın açıklaması gerekçesiyle yargılanan 11 siyasetçiden Hamzoğlu ve Çelebi 17 Şubat’tan bu yana tutuklu bulunuyor. Diğer siyasetçiler ise şöyle; HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, YSGP Eş Genel Başkanları Naci Sönmez ve Özlem Tuncaeli, SYKP Eş Genel Başkanları Ahmet Kaya,ve Tülay Hatimoğlulları, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, SODAP Eş Sözcüsü Kezban Konukçu Kok.

Evrensel'den Birkan Bulut'un haberine göre; HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP ve CHP Milletvekilleri, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Yeşiller Partisi milletvekilleri, sendika ve meslek örgütleri temsilcileri, ihraç edilen akademisyenler ve çok sayıda kişi duruşma salonuna sığmadı. Davanın başında Gülistan Koçyiğit Kılıç, Tülay Hatimoğlullaru, Musa Piroğlu Serpil Kemalbay’ın avukatları, milletvekili seçilenlerin dokunulmazlık nedeniyle durma talep etti. Mahkeme heyeti talebin daha sonra karar verilmesine karar verdi.

"SAVAŞTAN KAÇANLAR AFRİN’E GİDERDİ"
HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Türkiye’nin Afrin’e yakın bölgesinde yaşayan Kürt, Arap ve Türkmen yurttaşların birinci derece akrabalarının sınırının öbür tarafında yaşadığını söyledi. Yüzlerce Suriye vatandaşının bayramlarda, cenazelerde sadece idari izin alarak bile öbür tarafa gidebildiğini ve günlerce kalabildiğini belirten Hamzaoğlu, halasının Halep’te yaşadığını ve kendi ailesinin de Suriye’ye gidip gelenlerden olduğunu söyledi. Afrin’in bir başka özelliğinin ise Suriye İç Savaşı’nda ortaya çıktığını anlatan Hamzaoğlu, Suriye’nin diğer yerlerinden farklı olarak Afrin’de farklı din ve kimliklerden insanların barış içinde yaşadığını, savaştan kaçanların ülkeyi terk etmediği durumda Afrin’e gittiğini söyledi.

"SAVAŞ HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR"
Bir hekim olarak hastaların hasta olmadan önce ne yapılması gerektiğiyle ilgilendiğini ifade eden Hamzaoğlu, “Günümüzde en çok öldüren sakat bırakan olaylar halk sağlığı sorunudur. Bunların en çok meydana geldiği savaşlar da önlenebilir halk sağlığı sorunudur” dedi. Basın açıklamasındaki sözlerde suç arandığını, ancak devletin doğrusu ile hakikatin farklı olduğunu belirten Hamzaoğlu, devletin işgal kelimelerini kullanmayı suç saymasının hakikati değiştirmediğini söyledi. Kanaatlerin delil olarak sunulmamaması gerektiğini ifade eden Hamzaoğlu, ara karar ve kararların toplum vicdanına uygun olması gerektiğini dile getirdi.

"ÖLMEDEN ÖNCE ANNEMİ GÖREMEDİM"
Ayrıca getirildiğinde konulduğu nezarethanede insan dışkılarının olduğunu anlatan Hamzaoğlu, mahkemeye kravatla çıkmasına da izin verilmediğini söyledi. Hamzaoğlu, bu engelin sebebini sorduğunda ise “kravat iyi hal göstergesi” yanıtı aldığını açıkladı. Annesinin yoğun bakımda kalmasına rağmen tutukluluğunun cezaya dönüştürüldüğünü, ölmeden önce son bir kez annesini göremediğini dile getiren Hamzaoğlu, “Peki suç aleti neydi? 322 kelime, 27 satırdan oluşan bir basın açıklaması. Savaş insan eliyle yaratılan önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Ben insana kalabilmek istiyorum, tüm dostlarım gibi” dedi.

"5 BİN YIL DA VERSELER DEVAM EDECEĞİM"
ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, tutuklanmalarına gerekçe gösterilen basın açıklamasının yıllardır yaptıkları açıklamalardan biri olduğunu ve suç olmadığını söyledi. Çelebi, “Biz barışa eşitliğe, kardeşliğe, halkların ortak yaşamına çağrı yaptığımız bir basın açıklaması için yargılanıyoruz. Ben bunu söylemeye devam edeceğim.Çünkü barış halkların kardeşliğidir, çocukların ve kadınların öldürülmemesidir. Bana 5 ay değil, 5 bin yıl da verseler bunu söylemeye devam edeceğim” dedi.

"PARTİMİZ VE AKP AYNI KANUNLA KURULDU"
SODAP Eş Sözcüsü Kezan Konukçu, siyaset yapma ve düşünce özgürlüğünü kullandıklarını belirterek isnat edilen suçu kabul etmedi.

"SIKIYÖNETİM SAVCILARI BİLE DELİL ARARDI"

YSGP Eş Genel Başkanı Naci Sönmez, “AKP hangi kanunla kurulmuşsa, biz de aynı kanunla kurulduk. Ancak bir sabah saat 06.00’da eviniz özel timler tarafından basılıyor, 70 yaşında annenizin başına silah doğrultuluyor” dedi Bu muamalenin yalnızca kendilerine yönelik olmadığını belirten Sönmez, bunun tüm topluma yönelik saldırı olduğunu, barışın demorkasinin yargılandığını söyledi. 12 Eylül’de yargılandığını anlatan Sönmez, o dönemin sıkıyönetimin savcılarının bile delil aradığını dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.