Halep'e ilerleyen TSK konvoyunda patlama yaşandı

Halep'e ilerleyen TSK konvoyunda patlama yaşandı

Halep'e ilerleyen TSK konvoyunda patlama yaşandı
30 Ocak 2018 Salı 22:01

banner255

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri konvoy, dünkü girişiminin ardından bugün yeniden Halep’in güneyine doğru yola çıktı. Ancak konvoy, Atarib’den geçtiği sırada patlama meydana geldi.

Suriye hükümetine muhalif Thiqa haber ajansı, patlamaya bombalı araç saldırısının neden olduğunu duyurdu. ANF'nin iddiasına göre ise bu saldırı, YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından gerçekleştirildi. Saldırıda 2 askerin hayatını kaybettiği öne sürülüyor.Türkiye 20 Ocak'tan bu yana SDG’nin askeri varlığının bulunduğu PYD yönetimindeki Afrin'e yönelik operasyon başlattı.

TSK, 29 Ocak akşamı 110 araçlık askeri konvoyla Halep-İdlib sınır hattındaki el Eys’te güvenlik bölgesi kurmak üzere yola çıktı. El Kaide bağlantılı Tahrir Şam Heyeti’nin gözetiminde ilerleyen konvoya Suriye ordusuna ait uçaklar tarafından taciz ateşi açıldı.

Bunun üzerine konvoy geri döndü.TSK’nin Rusya ve Suriye’yle koordine olmadan el Eys’te kurmak istediği güvenlik bölgesinin Suriye ordusunun İdlib’deki ilerleyişini durdurma amacı taşıdığı tahmin ediliyor.İdlib ve çevresinde çok sayıda cihatçının Afrin operasyonuna katılması sebebiyle, el Eys gibi kritik noktalarda savunma hatlarının zayıfladığı, TSK’nin Suriye ordusunun bu zayıflıktan faydalanmaması için kendi askerleriyle sınır çizmeye çalıştığı belirtiliyor.

ERDOĞAN, ‘İDLİB’E YÜRÜYECEĞİZ’ DEMİŞTİCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu boyunca partisinin etkinliklerinde yaptığı konuşmalarda “Allah’ın izniyle İdlib’e de yürüyeceğiz” vurgularında bulunmuştu.

EL EYS’İN ÖNEMİHalep sınırlarındaki tepelik el Eys kasabası, Astana’da belirlenen çatışmasızlık bölgeleri arasında yer almıyor.

Cihatçıların kontrolündeki kasaba stratejik konumu sebebiyle, son olarak İdlib’in doğusundaki Ebu Zuhur kentini kontrolü altına alan ve vilayetteki operasyonlarını sürdüren Suriye ordusunun ilerleyişini etkileyebilecek bir merkez. (Evrensel)


Etiketler; #tsk #halep

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.