Hakurk'da son durum: Bölge ateşe verildi

TSK'nin Xakurkê'ye yönelik sınır ötesi operasyonu sürerken, bölgeye indirilen askerlerle de sonuç alınmadığı belirtildi. Olası eylemlere karşı bölgenin ateşe verdiği kaydedildi.

Hakurk'da son durum: Bölge ateşe verildi
15 Haziran 2019 Cumartesi 14:50

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi Biradost alanındaki Xakurkê'ye yönelik 27 Mayıs’ta başlattığı operasyon, F-16 savaş uçakları ve helikopter bombardımanlarıyla sürüyor. Yaklaşık 20 gündür devam eden bombardımanla asker indirmeye çalışan TSK, Şekif Dağı, Lelikan Tepeleri ve bu bölgelerden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan Şehit Derviş Tepesi’ne girmeye çalışıyor. 

HPG’lilerin karşılık vermesi nedeniyle istedikleri ilerlemeyi sağlayamayan TSK, Lelikan Dağı, Ziraran, Kiwêrt, Şakiv, Gura Seva ve Awdel Guvî bölgelerini uçaklarla sürekli bombalıyor. 

BÖLGE ATEŞE VERİLDİ

Bölge uçaklardan atılan bombalarla sürekli dövülürken, HPG hareketliliğinin engellenmesi için de Tepê Sîro ve çevresi, Geliyê Reş’e bağlı Gombet alanı ve Heşîmê köyü ile tepelerinin ateşe verildiği öğrenildi. 12 Haziran akşamı ateşe verilen bölgede, yangının hala devam ettiği belirtilirken, yangını söndürme girişiminde bulunan bölge halkının engellendiği, söndürmek isteyen yurttaşların üzerine ateş açıldığı kaydedildi. Yangınları çıkarma amacının, olası HPG sızmaları, eylem ve hareketliliğini engellemek olduğu iddia edildi. 

Bölge halkının saldırılara karşı Irak merkezi hükümeti ile Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin sessizliğine tepki gösterdiği de belirtildi. (Mezopotamya Ajansı)


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.