Haklarından yararlandırılmayarak engelleniyorlar

Uluslararası Engelliler Günü dolayısıyla Türkiye'de yaşayan milyonlarca engelli yurttaşın yaşadığı sorunlara dikkat çeken Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, engellilerin Anayasa'dan ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarından yararlandırılmayarak “engellendiklerini” belirtti.

Haklarından yararlandırılmayarak engelleniyorlar
03 Aralık 2018 Pazartesi 16:19

banner225

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü dolayısıyla Diyarbakır Barosu Engelli Hakları Komisyonu tarafından açıklama yapıldı. Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan açıklamaya Baro Başkanı Cihan Aydın ve baro üyesi avukatlar da katıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Komisyonu Üyesi Aylin Balkaya, 1992'de Birleşmiş Milletler’in (BM) 3 Aralık'ı Uluslararası Engelliler Günü kabul ilan ettiğini, 30 Mart 2007'de ise Engelli Hakları Sözleşmesi’nin kabul edildiğini hatırlattı. Kabul edilen Sözleşme'nin 4. Maddesi’nin ilk fıkrasında, "Devletlerin engelliliğe dayanarak hiçbir ayrımcılık yapmadan insan hakları ve temel özgürlüklerini bütünüyle güvence altına almak ve teşvik etmekle yükümlü olduğuna" ilişkin hükmüne atıfta bulunan Balkaya, Türkiye’nin sözleşmeyi imzalayan ilk ülkelerden biri olmasına ve sözleşmenin gereklerini tam olarak yerine getirmediğini vurguladı.

'ENGELLENMEKTEDİRLER'

Türkiye'de yaşayan milyonlarca engellinin Anayasa'dan ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarından yararlandırılmadığını ifade eden Balkaya, engellilerin başta eğitim, çalışma hayatı ulaşım ve sağlık olmak üzere birçok alanda zorluklarla karşılaştığına vurgu yaparak, "Deyim yerinde ise engellenmektedirler" ifadesini kullandı.

Devletin 5378 sayılı Engelliler hakkında Kanun ve Engelli Hakları sözleşmesi ile taahhüt ettiği tedbirleri, taahhüt ettiği süreler içerisinde tamamlamadığına işaret eden Aylin Balkaya, "Medya ve kamuoyunun da bu konudaki duyarsızlığı ve takipsiz kalışı ile göstermelik ve makyajdan ibaret birkaç çalışma ile bu süreci ağır ve işlevsiz bir şekilde sürdürmüştür" diye konuştu.

Balkaya, şehirlerdeki sokak ve caddelerin engelliler hesaba katılmadan dizayn edildiğini, bunun da engelli insanlar açısından vahşi doğal alanlar kadar tehlikeli ve hesaplanamaz olduğunu da vurguladı. Balkaya, bu vahşi ve hesaplanamazlık hallerinin ise devletin sorumluluklardan kaçındığını ortaya koyduğunu kaydetti.

'EĞİTİMDEN MAHRUM BIRAKILMAKTADIRLAR'

Türkiye'de özellikle engelli çocukların eğitim alabilme imkanının bulunmadığına dikkat çeken Balkaya, şunları söyledi: "Türkiye'de özellikle okul öncesi sınıflarda ve özel anaokullarında öğrenci sayısının yüzde 10'nun zihinsel engelli çocuklardan oluşturulması zorunlu iken uygulamada başarılı olunamamıştır. Zihinsel engelli çocuklarda okul öncesi dönemde okullaşma oranı sadece yüzde 5'tir. Özel eğitim daha kalifiye öğretmen gerektirirken, bu açık geçici öğretmenler görevlendirilerek sürekliliğin büyük önem taşıdığı engelli eğitimdeki bu kopukluklar nedeniyle engelliler nitelikli eğitim imkanından mahrum bırakılmaktadır." 

'LÜTUF DEĞİL, YASAL ZORUNLULUK'

Yine ülke nüfusunun yüzde 13'ünü oluşturmalarına rağmen, engellilerin istihdam sorununun çözülmediğine değinen Balkaya, engelli vatandaşa uygun iş kadrosu açılması yerine işe uygun engelli kadro açma politikasının sürdüğünü ifade etti.

Engellilerin haklarına olanak sağlanması bir lütuf değil, yasal zorunluluk olduğunu vurgulayan Balkaya, Diyarbakır Barosu olarak engelli vatandaşların yürüttükleri mücadelede onlarla birlikte olduklarını sözlerine ekledi.

AVUKATLAR BROŞÜR DAĞITTI

Açıklamaya katılanlar, daha sonra engellilerin haklarına anlatan ve bu hakların kullanımında doğan engellere karşı Diyarbakır Barosu’nun hukuki destek sunmayı taahhüt eden broşürlerini dağıttı.

SAĞLIK ÖRGÜTLERİNDEN AÇIKLAMA

Engelliler Günü’ne dair yine Diyarbakır Tabip Odası (DTO), Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği şubeleri de ortak basın toplantısı düzenledi. 

Sendika binalarında düzenlenen toplantıda konuşan SES Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, engelli bireylerin bağımsız yaşayabilmeleri ve yaşamın tüm alanlarına etkin katılımlarının bir hak olduğunun altını çizdi.

‘YASA UYGULANMIYOR’

Engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılar ve zorlukları dile getiren Adıbelli, “Engelli bireylerin kamusal ve sosyal alanlardaki erişilebilirliğinin sağlanması amacıyla 2005 yılında çıkarılan yasa sürekli ertelenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu yasanın uygulanmasını sağlamak için koordinatör yapılmış ama bu yasa yeterince uygulanmamaktadır. Bir ülkede engellilere yönelik uygulanan yasal düzenlemeler ve sosyal politikalar ne kadar gelişmiş ise engelliyi kuşatan engeller de o oranda azalmaktadır” dedi. 

AYIRIMCILIĞIN ÖNLENMESİ

Kamusal ve özel sektördeki engelli istihdamının artırılması gerektiğini ifade eden Adıbelli, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: 

“Engellilere yönelik ayrımcılığın önlenmesinde en etkili unsur, onları iş yaşamına dahil etmek, üretken kılmaktır. Oysa engellilerin istihdamında çok boyutlu güçlükler yaşandığı bilinmektedir. Bu bağlamda yasal düzenlemelerin, işveren tutumlarının, eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarının, engellinin çalışmaya karşı tutum ve davranışlarının ve tüm bunlarla da ilişkili olarak toplumun, engelli bireylerin çalışmaları konusundaki tutumunun önemi yadsınamaz. Engellilerin evden çıkması sosyal alanlara erişilebilirliği, istihdamın artırılması ile sağlanacak bir yöntemdir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.