‘Güvenlik soruşturmaları ağır hak ihlalidir’

İzmir ve Hatay'da insan hakları savunucuları, güvenlik soruşturmalarının adalet ilkesine aykırı ve ağır hak ihlali olduğunun altını çizdi.

‘Güvenlik soruşturmaları ağır hak ihlalidir’
07 Kasım 2018 Çarşamba 19:05

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi, ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlerin özel hastanelerde çalışmasını engelleyen 5'inci maddeye ilişkin şube binalarında basın toplantısı düzenledi. İHD Hatay Şube Başkanı Servet Üstün Akbaba,  Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yoluyla ihraçların; sağlıklı ve şeffaf bir hukuki süreç işletilmediği için hukuki olmadığının altını çizdi.

Güvenlik soruşturmalarının adalet ilkesine aykırı ve ağır hak ihlali olduğunu ifade eden Akbaba, "Hal böyle iken bu ağır ihlalin mağduru olan hekimlerin SGK ile anlaşması olan hastanelerde çalışmalarının önünü kapatılması bu insanları sosyal ölüme terk etmek demektir. Çoğunun hakkında soruşturma dahi açılmamış hekimlerin birden fazla cezaya ömür boyu çarptırılıyor olması yasal olsa bile hukuki değildir, meşru değildir.  Hakların sistematik olarak ihlal edildiği bu politikanın terk edilmesi, bütün iş ve işleyişlerin adalet ölçüsüne ve hukuka uygun olarak yürütülmesi, birlikte yaşamı ortadan kaldıracak politikalar yerine uzlaşı ve birlikteliği güçlendirecek bir siyaset yürütülmesi çağrısında bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

'OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLSİN'

KESK İzmir Şubeler Platformu da Konak, Karşıyaka, Narlıdere şubelerinde eş zamanlı olarak ilçe postanelerinden "OHAL komisyonu lağvedilsin" mesajıyla Cumhurbaşkanlığı’na faks gönderdi. Açıklamaya sendika emekçileri katıldı. Konak postanesinde çekilen faksların ardından BEŞ İzmir şubesi Başkanı Mustafa Güven, Cumhurbaşkanlığı'na çekilen faksın içeriğini okudu.

'OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLSİN'

İhraçları değerlendiren OHAL İnceleme Komisyonu'nun lağvedilmesi gerektiğine vurgu yaparak, İhraçların iptal davalarının Türkiye hukuk sisteminde yetkili mahkemelerde görülmesi gerektiğine işaret etti. Güven komisyonun iptal edilmesi gerektiğini birkaç madde sayarak şöyle konuştu: "OHAL KHK'sı ile gerçekleşen İhraçların hiçbirinde emekçilerine savunma hakkı tanınmamıştır. OHAL İşlemlerini İncelme Komisyonu çalışma esas ve usulleri bakımından incelediği ve incelemekte olduğu dosyaların hiç birinde başvurucular halen ne ile suçlandıklarını bilmemektedirler. Bu hali ile komisyonun varlığı uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve ilgili mevzuatlarda yer alan savunma ve adil yargılanma hakkına engel teşkil etmektedir."

Güven çektikleri fakslarda yazılan maddeleri tek tek sıralayarak, ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesi gerektiğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.