Gülistan Doku'nun bulunmasını isteyen 5 öğrenci yurttan atıldı

Dersim'de kendisinden haber alınmayan Gülistan Doku'nun bulunması için düzenlenen eyleme katılan 5 üniversite öğrencisi, kaldıkları yurttan polisin talebiyle atıldı.

Gülistan Doku'nun bulunmasını isteyen 5 öğrenci yurttan atıldı
01 Temmuz 2020 Çarşamba 09:35

banner225

Dersim'de, şüpheli bir şekilde kaybolan ve 178 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun bulunmasını isteyen Munzur Üniversitesi'nde okuyan 5 öğrenci, kaldıkları yurttan atıldı. Eyleme katılan öğrencilerin, isimlerinin Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Tunceli Kız Öğrenci Yurdu Müdürlüğüne bildirildiği ve öğrencilerin yurtla ilişkilerinin kesilmesinin istendiği kaydedildi. 

YURTTAN ÖĞRENCİLERE TEBLİGAT

Yurt Müdürlüğü'nden öğrencilerin yurttan atıldığını haber veren tebligata, "12-14 Ocak’ta iç ve dış nizamiyede eyleme katıldığınız, yurt bina ve eşyalarına zarar verdiğiniz, yurtta huzuru bozulduğu ve idarenin çalışmasını güçleştirdiğiniz tespit edilmiştir. Bu nedenle Yurt idare ve işletme yönetmeliği Kanama cezası ile yurttan süresiz çıkarma cezası ile tecziye edildiniz" denildi.

BURS DA KESİLDİ

Yurttan atılan 5 öğrenciden 4’ü okudukları bölümlerden mezun olurken, soruşturmanın Haziran ayı başında tamamlamasıyla 5 öğrencinin bursu da kesildi. 

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, yurttan atılan Munzur Üniversitesi öğrencisi Hivda Tekkaynar, Gülistan Doku'nun bulunması için yaptıkları eylem nedeniyle kendisiyle birlikte 4 kişinin yurttan atıldığını ifade ederek, başlatılan soruşturma sonuçlanmadan 4 kişinin mezun olduğunu söyledi. Haklarında başlatılan soruşturmada, "Gülistan Doku'nun bulunması eyleminin kendilerinin başlatıldığı" yönünde isnatlarda bulunulduğunu dile getiren Tekkaynar, "Fakat eylemi biz başlatmadığımızı, zaten Gülistan için bir eylemin olduğunu ve biz de katıldığımızı söyledik. Bize 'Sizlik bir sıkıntı yok, en fazla uzaklaştırma alırsınız' dediler. Okulların kapanmasıyla birlikte yurttan atılan birçok arkadaşımız mezun olduğu için çıkışlarını vermişlerdi. Bir arkadaşımız da uzaklaştırma almıştı. Hem evime kağıt göndererek hem de arayıp yurtla ilişkimin kesildiğini söylediler. Şu an kalacak yerim yok. Zaten kirada yaşayan öğrencileri ev sahipleri, çıkartmak istiyor. Dersim'de evler pahalı, bursum da kesildi. Ne yapacağımı bilmiyorum" dedi.
 
'ARKADAŞIMIZIN AKIBETİNİ SORACAĞIZ'

Gülistan Doku için yaptıkları eylemlerde tüm yurdun dışarıda olduğunu dile getiren Tekkaynar,"Hatta yürüyüş de yapmıştık. Sonuçta bir arkadaşımız kayıp, ne olduğunu merak ediyoruz. Gülistan Doku da bir öğrenci ve bizim arkadaşımızdı. Onun için ses çıkarmamıza bile izin vermiyorlar. Üniversitede de aynı durumlar yaşanıyor. Memurların hep gözü üzerimizde. Biz eylem yaptığımızda yurdun memuru bize destek oldular. 'İyi güzel bir şey yapıyorsunuz, hava soğuk mont ve ayakkabı giyin öyle çıkın' diyorlardı. Bundan sonra neden böyle bir şey yaptılar. Hatta bir memur 'Bize sizin isimlerinizi polis verdi, biz sizi yurttan atmak istemezdik' dedi. Onların elinden de bir şey gelmiyor. Biz yine arkadaşımızın akıbetini örenmek için vazgeçmeyeceğiz sormaktan" ifadesinde bulundu.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.