‘Gözaltında olan HDP Gençlik Meclis üyeleri açlık grevine başladı’

İstanbul başta olmak üzere birçok kentte gözaltına alınan HDP Gençlik Meclis üyelerinin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

‘Gözaltında olan HDP Gençlik Meclis üyeleri açlık grevine başladı’
12 Kasım 2019 Salı 17:26

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisleri üyelerine dönük İstanbul merkezli başlatılan soruşturma kapsamında bir kente adreslere baskınlar düzenleyen polis, 36 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanların darp edilerek işkenceye maruz kaldıkları iddia edildi. Dün adliyeye sevke dilen 36 kişinin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Gözaltında bulunan gençlerin kötü muamele ile karşılaştıkları iddia edildi.  
 
GÖZLATILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

HDP Diyarbakır Bağlar binasında gözaltılar ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.  HDP Diyarbakır Milletvekilleri Musa Farsioğulları, Saliha Aydeniz, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan’ın katıldığı basın açıklamasını, HDP Gençlik  Üyesi Abdulbahri Mavlay  okudu.  AKP-MHP bloğunun bu gözaltılarla “siyasi soykırım operasyonuna” bir yenisini eklediğini belirten Mavlay, gözaltılara tepki gösterdi.

36 KİŞİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Ev baskınlarında 6’ı Yürütme Kurulu üyeleri olmak üzere, toplam 36 arkadaşlarının gözaltına alındığını ifade eden Mavlay, “Diyarbakır’da gözaltına alınan üyelerimizden Gülistan Yılmaz, Ağrı’da gözaltına alınan Nurullah Özğün, İzmir’de gözaltına alınan Alaaddin Adanır ve il dışından getirilen diğer arkadaşlarımız çıplak arama ve işkenceye maruz bırakılmıştır.  Aynı şekilde haklarında 4 günlük gözaltı kararı uzatılmasına dönük adliyeye getirilen yoldaşlarımız ters kelepçe ile getirilmiştir. Adliye dönüşünde de yürütme üyemiz Metin Yılmaz Vatan Emniyet Müdürlüğünde çıplak arama dayatmasını kabul etmemesiyle birlikte kamerasız ve karanlık bir odada işkence görmüş ve yürümekte zorlandığına dair bilgi vermiştir.  36 arkadaşımız bu işkencelere karşı açlık grevine başlamıştır. Açlık grevinde bulunan yoldaşlarımıza getirilen su ve şeker verilmeyerek işkence arkadaşlarımıza karşı devam etmiştir.  Dün itibariyle 36 kişiden 6 arkadaşımız adli kontrolle serbest bırakılmıştır” dedi.

“GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

İktidar bloğunun gözaltılarla HDP Gençlik Meclisi’nin çalışmalarını kriminalize etmeye çalıştığını ifade eden Mavlay, “İktidar medyası ve yargısı bilmelidir ki; bizler meşruiyetimizi ve haklılığımızı halkımızdan ve mücadelemizin haklılığından alıyoruz. Bizi yıldırmaya yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarına karşı bir adım dahi geri atmayacağız. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz” diye konuştu. 


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.