‘Gezi’yi suçla, terörle, darbeyle anılan bir eyleme dönüştüremezsiniz’

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı eylemlerinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra açılan soruşturmalara dair basın toplantısı gerçekleştirdi. Mimar Mücella Yapıcı, soruşturmalara “Gezi’yi suçla, terörle, darbeyle anılan bir eyleme dönüştüremezsiniz” diye belirtti.

‘Gezi’yi suçla, terörle, darbeyle anılan bir eyleme dönüştüremezsiniz’
03 Aralık 2018 Pazartesi 19:11

banner255

Taksim Dayanışması bileşen örgütleriyle birlikte, 2013 yılında meydana gelen Gezi Parkı eylemleri gerekçesiyle ifadeye çağırılan emek ve meslek örgütleri üyelerine ilişkin Karaköy’de bulunan Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, TMMOB yönetim kurulu başkanı Emin Koramaz ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Oya Ersoy, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekilleri Ali Şeker ile Gökhan Zeybek ve Berkin Elvan’ın Annesi Gülsüm Elvan katıldı. 

‘DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK DAHA FAZLA DEMOKRASİ’

Basın açıklamasını Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu üyesi Mücella Yapıcı yaptı. Yapıcı, Gezi’nin talebinin haklı ve meşru olduğuna vurgu yaparak, “Taksim Meydanı ve Gezi Parkı başta olmak üzere yaşam ve yaşam alanlarımıza müdahale ederek topluma dayatılan projelerin gerçekleştirilmesi uğruna siyasi iktidarın etik, bilim, teknik ve hukuk tanımayan uygulamaları, 27 Mayıs 2013 tarihinde amansız ve akıl almaz bir şiddete dönüşmüştü. Bu amansız ve akıl almaz şiddet karşısında Gezi Parkından yükselen ‘sağlıklı kentleşme ve yaşanılır kent’ talebi, ülkenin milyonlarca yurttaşının daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi talebiyle birleşmiş; 31 Mayıs 2013 tarihinden itibaren ülkenin dört bir köşesine yayılarak yepyeni ve evrensel bir boyut kazanmıştı” diye konuştu.

‘GEZİ TERÖRLE ANILAMAZ’

Gezi dosyasının yeniden açılmasının  “terörle anılamayacağını”  belirten Yapıcı, “İktidarı desteklemek için kendi yarattıkları yalan dünyasında her türlü akıl dışı haberi, iftira ve karalamayı yapmaktan çekinmiyor. Kendi uydurdukları yalanlara kendileri inanıp herkesin de inanmasını isteyen bir medyanın tarihi çarpıtma gayretiyle; tarafsızlığı çoktan tartışmalı hale gelmiş adalet aygıtının zorlamasıyla Gezi’yi suçla, terörle, darbeyle anılan bir eyleme dönüştüremezsiniz” diye belirtti. 

‘KARALAMA ÇABASINDAN VAZGEÇİN’

 Gezi Parkı’na yönelik taleplerinin hala geçerliliğini koruduğunu dile getiren Yapıcı, şöyle devam etti: “Gencecik çocuklarımıza kıyan polis şiddetinden hesap soran tutumumuzun da, parklarda, meydanlarda, sokaklarda özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam talep eden milyonların taleplerinin de kararlılıkla arkasında durmaya devam edeceğiz. Bu ülkeye bir gün demokrasi gelecekse, onca baskı ve şiddete rağmen kısamadığınız seslerin Gezi’deki yankısından gücünü alacaktır. Ülke tarihinde bir onur sayfası olarak yer alan Gezi Direnişini, bu ülkenin geleceğine sahip çıkan demokrasi ve özgürlük çığlığını karalama çabasından artık vazgeçin.” 

‘GEZİ, ASLA YENİLMEYECEK KADINDIR’

Daha sonra söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, konfederasyon olarak Gezi’ye sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek, “Gezi bu topraklarda işçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin bu ülkenin gidişatına karşı itirazını belirttiği süreçtir. Gezi bu ülkede bir insanın ağzından çıkan şeylerin kanun sayılmasına ilk itirazdır. Evet, Gezi işçidir, emekçidir, Gezi asla yenilmeyecek kadındır. Bugün geziye çeşitli adlar altında suç ve suçlu elbisesi giydirmenin hiçbir geçerliliği yoktur. Bizde tüm işçi sınıfı olarak Gezi’deydik.  Gezi’de ilk büyük polis saldırısı DİSK olarak Taksim Meydanı’nda toplandığımızda oldu. Biz bundan sonrada geleceği kurmak için öncü olacağız” şeklinde konuştu.

‘YEREL SEÇİM YAKLAŞIRKEN GERİYE DÖNÜK DAVALAR AÇIYORLAR’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de “Hükümet Gezi’den, 5 buçuk yıl sonra suçlu çıkarmaya çalışıyor.  Buradan hükümet hiç bir şey çıkaramaz. Yerel seçimlere yaklaşırken, böylesi şeyleri arttırdılar.  Hükümet tüm toplumsal kesimlerin geriye dönük eylemlerine bakıp oradan suç çıkarmaya çalışıyor. Biz KESK olarak Taksim Dayanışması bileşenlerine o gün neyi ifade ettiysek bugün de onu ifade ediyoruz. Sözlerimizin arkasındayız” diyerek mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. 

‘GEZİ ÜLKENİN ARTIK YETER DEDİĞİ İSYANDIR’

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da, dönemin emniyet müdürü ve valisinin şu an nerede olduğu sorusunu hükümete yöneltip “Hepsi şu an FETÖ davası nedeniyle cezaevinde” dedi. Gezi Direnişinin üzerinden geçen 5 yıla rağmen siyasal iktidarın Gezi kabusunun bitmediğini sözlerine ekleyen Koramaz, “Gezi döneminde karalayamadıklarını şimdi sorguya çekiyorlar. Gezi kimsenin finanse ettiği bir organizasyon değildir. Gezi bu ülkenin artık yeter dediği isyandır”  dedi. Koramaz, “Eşit, özgür, demokratik Türkiye kurmadan hiçbir şeyden korkmayacağız” diye konuştu. 

‘SUÇSUZ OLDUKLARI İÇİN BERAAT ETTİLER’

TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman da, hekimler hakkında açılan soruşturmalara değinerek,  “Hekimler hiçbir din, dil, ırk siyaset gözetmeden herkese eşit bir şekilde bakmak durumundadır. Yardıma ihtiyacı olanlara o gün de bu görevlerini yerine getirmek için ordaydılar. İnsanlara yardım eden hekimlerimiz yargılandılar. Ancak hepsi beraat etti. Çünkü hiçbir suçları yoktur” ifadelerine yer verdi.

‘YİNE GEZİ OLACAĞIM’

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülü sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise “Benim oğlumu vuranlar emrini verenler FETÖ’cüydü. Şimdi kalkmış Geziyi FETÖ’ye bağlamaya çalışıyorlar.  Bunu yapamazlar. O park bizim yaşam alanımızdır. Onu elimizden alamazlar. Orda benim canımı aldılar ama ben vazgeçmeyeceğim. Yine Gezi olacağım, yine Gezi olacağım” dedi. 

Elvan’ın konuşması salonda dakikalarca ayakta alkışlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.