Gazeteciye ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, gazeteci Filiz Zeyrek’e, ev ve para karşılığında ajanlık teklif edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Gazeteciye ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu
22 Ocak 2020 Çarşamba 15:23

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, çocuk yardımı almak için Seyhan İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuran iki çocuk annesi gazeteci Filiz Zeyrek’e, çağrıldığı Şakirpaşa Polis Merkezi'nde, kendilerini "istihbaratçı" olarak tanıtan kişiler tarafından ev ve para karşılığında ajanlık teklif edilmesini Meclis gündemine taşıdı. 

Hatimoğulları, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu: 

“* Filiz Zeyrek’in Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmış olduğu başvurunun ardından Seyhan Şakirpaşa Polis Merkezi’ne çağrılması ve kendilerini istihbaratçı olarak tanıtanlarca çocukları ve ekonomik mağduriyeti kullanılmak istenmiştir. Konuyla ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

* Filiz Zeyrek’e para teklifinde bulunan ‘istihbaratçılar’ kimdir? Bunu hangi yetki ile yapmışlardır?  

* İhtiyacı olan yurttaşların sosyal yardım başvuru bilgileri, emniyet personellerine kullanılmak üzere sunulmakta mıdır? Bu uygulama rutin bir uygulama mıdır?

* Üç yıl içerinde iki defa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden Filiz Zeyrek’e polislerce ulaşılarak ajanlık teklif edilmesi, devletin yurttaşlarına sağlaması gereken sosyal yardımların suistimale uğratılması anlamına gelmektedir. Bu durumun ortadan kaldırılması ve denetlenebilir olması için çalışmalarınız var mıdır? 

* Özellikle yardım başvurusunda bulunan kadınlar lehine devletin çalışmalar yapması gerekirken, kadınların çocukları ve ekonomik zorluklarının emniyet personellerince aleyhte kullanılmak için argüman olarak görülmesi kabul edilemez. Bu konuda önlemler alınması için ilgili Bakanlıklarla ortak çalışmalarınız olacak mıdır? 

* İHD 2019 Yılı Baskı ve Tehdit Yöntemleriyle İfade Alma, Mülakat Yapma, Ajanlaştırma ve Kaçırma Olaylarıyla İlgili Özel Raporuna göre; ajanlık teklifi uygulamaları artmıştır. Şikayetlerin etkili bir biçimde soruşturulması ve faillerin tespit edilerek, adilce yargılanabilmesi için Bakanlığınızca gerekli çalışmalar yapılacak mıdır? Kolluğun denetlenmesine yönelik adımlar atılacak mıdır?”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.