Firari sanıkların yargılanacağı 10 Ekim davasına katılım çağrısı

10 Ekim Ankara Katliamı davasının firari sanıklarının yargılanacağı yarınki duruşma için 10 Ekim-Der ile sendika ve siyasi partiler çağrı yaptı.

Firari sanıkların yargılanacağı 10 Ekim davasına katılım çağrısı
07 Kasım 2018 Çarşamba 18:16

banner255

10 Ekim Ankara Gar Katliamı davasında 3 Ağustos 2018 tarihinde verilen kararda 19 tutuklu sanık hakkında mahkumiyet kararları verilirken firari 16 sanığın dosyası ayrılmıştı. Firari sanıkların yargılanacağı dava Ankara Adliyesi 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.

KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Davası'nda firari sanıkların yargılamasına  devam edilecek duruşma için ,Tüm Bel-Sen Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

 Açıklamayı yapan  10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Taleplerimizi görmeyen mahkemeye rağmen gerçek adaleti aramaya devam ediyoruz. Herkesi bu davayı takip etmeye çağırıyoruz. Türkiye'nin her yerinde aileler davaya gelmek için yola çıkacaklar. Bu akşam saat 21.00'de sosyal medya üzerinden derneğin başlatacağı etkinliğe de destek bekliyoruz” dedi.

'ELİMİZDE BU KATLİAMA YOL VEREN HER TÜRLÜ DELİL VAR'

Konuya ilişkin konuşan dava avukatlarından İlke Işık ise, “10 Ekim 2015 saat 10.04'ten itibaren 3 yıldır unutturmama mücadelesi yürütüyoruz” dedi. 10 Ekim davasının sadece DAİŞ’lilerden ibaret bir dava olmadığını vurgulayan Işık, “Elimizde bu katliama yol veren her türlü deliller var. Bu delillerden gerçek sorumlulara gitmek yerine sadece IŞİD'lilere cezalar verilmesi yeterli değildir. Ankara Katliamı insanlığa, barışa, demokrasiye karşı bir katliamdır” şeklinde ifadeler kullandı. 

'IŞİD'İN CİRİT ATTIĞI ANTEP'İN VALİSİNİ İSTANBUL'A ATADILAR'

Avukat Işık'ın konuşmasından sonra söz alan Avukat Eylem Sarıoğlu, "16 firari sanık kendilerini çok iyi gizledikleri için değil, devlet yakalamak istemediği için firaridirler" dedi. Sarıoğlu şöyle devam etti:  “Deliller toplandığında bu sorumluluğu çok açık bir şekilde gördük. Antep'te IŞİD'in nasıl cirit attığını ve göz yumulduğunu gördük. 10 Ekim ailesinin bir parçası olarak katliamın tüm bağlantılarının ortaya çıkarılması için bu davayı sürdüreceğiz. Yine o dönem mülki amir olarak birçok bilgiye sahip olduğunu düşündüğümüz Antep Valisi, geçtiğimiz günlerde İstanbul'a atandı. Bir vali düşünün ki görev aldığı dönemde birçok katliam oluyor. İstanbul'a vali olarak atanması aslında devletin de IŞİD'le mücadeleye bakışını çok net bir şekilde ortaya koyuyor" diye konuştu.

Basın toplantısında Ankara Adliyesi 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Salonunda görülecek 10 Ekim Davası için yarın saat 09.00’da adliye önünde buluşma çağrısı yapıldı. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.