Evi yakılarak göç ettirilen Polat ailesinine ilişkin rapor açıklandı

Erciş'in Çobandüzü Mahallesi'nde yapılan ev baskını sonucu evi yakılarak göçertilen Polat ailesine ilişkin sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanan rapor açıklandı. Heyet, mağduriyete neden olan sorumluların yargılanması gerektiği vurgulandı.

Evi yakılarak göç ettirilen Polat ailesinine ilişkin rapor açıklandı
16 Ocak 2019 Çarşamba 15:12

banner225

Van'ın Erciş ilçesine bağlı Çobandüzü (Hespenek) mahallesinde bulunan evleri yakılarak göçertilen Polat ailesi ile ilgili hazırlanan rapor yayınlandı. İstanbul ve Van’da aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD), Göç İzleme Derneği (Göç-İz), Serhat Göç Araştırmaları İnsiyatifi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyeleriyle oluşturulan heyet bir rapor hazırladı. Aile bireyleri ile görüşen heyet, raporunda; Polat ailesinin evinin atılan gazdan yandığı, pencerelerinin saclar ile örtüldüğü, yanan ev eşyalarının kalıntılarına ulaştıkları belirtildi. 

AİLENİN ANLATIMLARINA YER VERİLDİ

Heyet raporda, gözlemlerinin yanı sıra aile bireyleriyle yaptıkları görüşmelere de yer verdi. İzmir'e göç eden aile üyelerinden Berhem Polat, heyete verdiği bilgiler şöyle sıralandı; "Son 4 yıla kadar bir şekilde köyde yaşamımızı sürdürüyorduk. 4 yıl öncesinde evime baskınlar düzenlenmeye başlandı. Evim 2016 yılının 10'uncu ayında bir defa yakıldı. 4 yıl içerisinde evim 5 defa basıldı, 2 kez de yakıldı. Evim 100 dönüm içinde ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. 2014 yılında 17 yaşındaki amcamın oğlu mühimmat atıklarının elinde patlaması sonucunda vefat etti. Bir yıl önce de kardeşim yakalanıp infaz edildi. Bu defaki operasyonda önce amcam Mehmet'in evine gitmişlerdi. Sonra bizim eve geldiler. Evde annem, kız kardeşim, eşim ve çocuklarım vardı. 3 dakika içinde dışarı çıkmamızı istediler. Uykudan uyandık ve yatak kıyafetlerimizle dışarı çıktık. Benim kucağımda küçük kızım vardı. Askerlerin eli tetikteydi. Askerlerden biri uyardı. 'Kucağında çocuk var' dedi. Sanırım beni vuracaklardı. Biz dışarı çıktıktan sonra akrepten ateş açtılar. Ben onlara 'Evde kimse yok istersen ben önden gideyim siz arkamdan gelin' dedim. 'Zaten seni öldüreceğiz' dediler." 

'BANA AJANLIK TEKLİF EDİLDİ'

2 yıl önceki ev baskınına dair suç duyurusunda bulunduklarını belirten Polat, ancak Kaymakam'ın dilekçelerini yırtarak; 'Kimi kime şikâyet ediyorsunuz' cevabı verdiğini söyledi. Kardeşinin öldürülmesinden sonra tanımadıkları kişilerce arabaya bindirilerek kendileriyle çalışmalarının teklif edildiğini aktaran Polat'ın heyet aktarımları şöyle devam ediyor; "Kendileri ile çalışmam durumunda yüklü para vereceklerini söylediler. Hiç bir partiye üye değilim. Hiç bir eylemim yok. 1 yıl önce kardeşim sağ yakalanıp infaz edildi. Kardeşimden dolayı bize böyle davrandıklarını düşünüyorum. Evimi 4 kez basan aynı albaydı. Elbette ki muhatabımız devlettir. Ama bizi terörist olarak görüyorlar. Ben köyden ayrılırken Batman'a kadar gelmiştim. Telefonum çaldı. Arayan aynı albaydı. Bana; 'Gitmeseydin sana ev verirdik' dedi. Kayyumla çalışan muhtar Erciş'te öldürüldü. Bu olaydan sonra aileler, aşiretler arası kan davası geliştirmek için bizi hedef gösterdiler. Bu şekilde de can güvenliğimiz yok. Bizden birini öldürüp başka birinin üstüne atabilirler. Ya da birilerini öldürüp bizim üzerimize atabilirler. Süren davalarımız var. Evimize yapılan baskın içinde dava açmaya çalıştım. Bu yüzden bizi sürekli baskı altında tutuyorlar." 

'SORUMLULAR YARGILANSIN'

Heyet raporun değerlendirme bölümlerinde ise şunlara yer verdi;

"* Yapılan ziyaret sonucunda olayla ilgili ailenin verdiği beyanlar neticesinde yapılan ev baskını sonucunda aile bireyleri  3 saat boyunca gece kıyafetleriyle soğukta bekletilerek kolluk kuvvetlerinin işkence, hakaret, eziyet ve kötü muamelesine maruz bırakılmışlardır. 

* Yapılan ev baskınında ortada herhangi bir gerekçe yokken aşırı güç kullanılarak eve yanıcı ve yakıcı gaz bombası atılarak ev ve ev eşyaları kullanılamaz hale getirilmiştir. 

* Yaşanan olayda fiili gerçekleştiren aşırı güç kullanan güvenlik güçlerine herhangi bir soruşturma kavuşturma başlatılmadığı gözlemlenmiştir. 

* Yapılan baskında Polat ailesinin ikamet ettiği konut kullanılmaz hale getirilmiş mülkiyet hakkı ihlal edilmiştir. Baskında ölçülülük ilkesi aşılarak bireylerin kamu karşısında hakları ihlal edilmiş kişilere maddi ve manevi zararlar verilmiştir. 

* Heyetimizce ailenin evine yapılan baskılar sonucu can güvenliği kaygısı yaşaması, evlerine atılan yanıcı gaz bombası nedeniyle evin ve eşyaların kullanılamaz hale gelmesi dolayısıyla zorunlu göç yaşadığı tespit edilmiştir.

* Yaşanan olayın sebep ve sonuçları tüm yönleriyle açığa çıkarılmalı etkin bir soruşturma başlatılmalıdır. Soruşturmaya sivil toplum örgütleri dahil edilmelidir. 

* Operasyon emri veren mülki amir veya amirlikler görevden alınmalıdır. 

* Mağduriyete neden olan kolluk kuvvetleri yargı önüne çıkartılmalı gerekli cezai yaptırımlar uygulanmalıdır. 

* Ailenin maddi ve manevi zararları hakikate uygun olarak karşılanmalıdır."


Etiketler; #Erciş

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.