'Eşcinsellik hastalıktır' diyen doktor kovuldu

"Bir hekim olarak eşcinselliğin, transseksüelliğin hastalık olduğunu belirtmek isterim" diyen kalp cerrahı Metin Çakır, Almanya'da 20 yıldır çalıştığı hastaneden kovuldu.

'Eşcinsellik hastalıktır' diyen doktor kovuldu
13 Mayıs 2020 Çarşamba 17:53

Almanya’da Karlsruhe’deki Helios kliniğinde kalp damar cerrahı olarak görev yapan Metin Çakır, sosyal medya hesabından, ”Bir hekim olarak eşcinselliğin, transseksüelliğin hastalık olduğunu belirtmek isterim” paylaşımında bulununca hakkında zoruşturma açılmış ve görevden uzaklaştırılmıştı. Hastane yönetimi Metin Çakır’ın görevine son verdi.

Tepkiler üzerine tartışma yaratan tweetini silen Metin Çakır’a, başta LGBTİ örgütleri olmak üzere toplumun her kesiminden tepkiler gelmişti. Karlsruhe LGBTİ adına açıklama yapan Axel Hochrein, LGBT’li bireylere doktorun görev yaptığı Helius Kliniğinden tedavi almamaları yönünde çağrı yapmıştı. Hochrein yaptığı açıklamada, “LGBTİ bireylerin ayrımcılığa maruz kalmadan, profesyonel bir tedavi alamayacak olmalarından derin bir rahatsızlık duyuyoruz” demişti.

Helios Kliniği’nden ise olay ardından “20 yıldır hastanemizde görev yapan doktorumuzun geçici olarak görevinden ayrılmasına karar verdik. Tabip odası ile birlikte durumu yeniden inceleyeceğiz” açıklaması yapılmıştı. Klinik adına açıklamalarda bulunan Silke Bentner, “Her türlü çeşitliliğin yanında ve her türlü dışlanmanın ise karşısında yer alıyoruz. Kliniğimiz LGBTİ örgütlenmeler ile görüşmelerde bulunacak. Doktorumuzun açıklamasının Diyanet İşleri Başkanı tarafından Türkiye’de yapılan açıklamalar ile ilgisi olabilir” demişti.

Birgün’ün haberine göre hastane yönetimi, uzaklaştırma kararı ardından yapılan değerlendirmelerle doktorun görevine son verilmesi kararını aldı.


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.