Eş genel başkanlardan Mızraklı'nın ailesine ziyaret: Bu devran böyle gitmez

DTK, HDK, DBP ve HDP’nin eş genel başkanları ve sözcüleri, yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan ve 9 yıl 4 ay hapis cezası verilen DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın ailesini ziyaret etti.

Eş genel başkanlardan Mızraklı'nın ailesine ziyaret: Bu devran böyle gitmez
11 Mart 2020 Çarşamba 15:17

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, yerine kayyum atanması ardından tutuklanan ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbakaşkanı Selçuk Mızraklı’nın ailesini ziyaret etti. Heyet, Mızraklı’nın eşi Zeynep Mızraklı tarafından karşılandı.

'MÜCADELEMİZİ YÜKSELTMEMİZ GEREKİYOR'

Ziyarette konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Mızraklı'ya verilen hapis cezası kararına şaşırmadıklarını söyledi. Mızraklı’ya verilen cezayı “Kürt siyasetine diz çöktürmeye yönelik” değerlendiren Güven, “Selçuk Başkan hem halkının seçilmişi hem bir hekim, gerçekten duyarlı bir insan olarak halkın içerisinde üzerine düşen görevi yaptı. Halk ve toplum tarafından çok büyük bir sevgiyle karşılandı. Dolayısıyla kayyum politikası veya başkanımıza verilen cezanın çok bir anlamı yok bizim açımızdan. Bunların ortadan kalkması için mücadelemizi yükseltmemiz gerekiyor” dedi. 

‘ARKADAŞLARIMIZ ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞUCAK’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya'nın benzer birçok davalarla karşı karşıya kalındığını hatırlattı. Buldan, “Bu devran böyle gitmez. Selçuk başkan bizlere güzel bir not bırakmıştı. Söylediği şeylerin gerçekleşeceğine biz de yürekten inanıyoruz. En kısa zamanda hem Selçuk Başkanın hem de onun gibi cezaevlerinde rehin tutulan bütün arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşacağını biliyoruz” diye konuştu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.