Erdoğan ve Salih'ten ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih'in Ankara'da düzenlediği ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki su probleminin kısa sürede çözülmesi beklentisi ifade edildi.

Erdoğan ve Salih'ten ortak açıklama
03 Ocak 2019 Perşembe 17:20

banner255

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, resmi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Salih ve beraberindeki heyeti Ankara'ya getiren uçak, saat 10.30'da Esenboğa Havalimanı'na indi. Havalimanında karşılanan Salih, daha sonra AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçti.

ERDOĞAN: İLİŞKİYİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ

Salih ve Erdoğan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Erdoğan, Irak ile özellikle savunma sanayiinde yapabilecekleri çok şeyler olduğunu kaydederek, “Askeri, ticari birçok şeyleri müşterek yapabiliriz. DEAŞ, PKK, ve FETÖ gibi terör örgütleri Türkiye ve Irak için tehdit oluşturmaktadır. Terörle mücadelemizde birlikte çalışmanın öneminin farkındayız" dedi. 

Erdoğan, "Önümüzdeki süreçte bu ilişkiyi derinleştireceğiz. Herhangi bir boşluk bırakmadan Irak'ın yanında olmak suretiyle sıkıntıları giderme gayreti içerisinde olacağız. En önemli sorun olan su konusunda da etraflıca görüştük; ama ben özel temsilcim olarak bu işin başından beri içinde olan geçmişteki bakanımı da Irak'a gönderip ilgililerle görüşme yapacağız. Çünkü bu konunun su yönetimiyle ilgili sorunlar var. Her şeyden önce prensibe bağlayıp adım atılacak olursa ki, bu yıl da Irak'ta da kar, su var, hemen adımlar atılırsa bu sıkıntıyı birkaç yıl içerisinde çözer ve Irak rahatlayacaktır diyorum" ifadelerini kullandı.

‘İŞ BİRLİĞİ KONSEYİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’ 

Salih ise şunları söyledi: "Kardeşlik, dostluk ve her anlamda ortak işbirliği mesajıyla Türkiye'ye geldik. Türkiye ve Irak iki komşu ülke ve iki ülkeyi birbirine bağlayan ortak kültür, tarih ve sosyal yapısının yanı sıra hem güvenlik hem coğrafya açısından bizi bir arada tutan pek çok ortak payda olduğunu görmekteyiz. Stratejik iş birliğinin sürdürmenin zorunluluğunu bunlar ortaya koymaktadır. Bu konuda Cumhurbaşkanı ile de bahsettik bölgemizin istikrar görmesi ve yeniden yapılanması için artık zamanın geldiğini ilettim. Halkımızın özgür yaşama hakkı olduğunu söyledik. Artık hiçbir şekilde dışarıdan mesajlara ihtiyaç duymamaktayız. Irak sahip olmuş olduğu stratejik konumu ve Türkiye ile çok şey yapabilir. Bu ortaklık bütün bölgeye hizmet etmektedir. En kısa zamanda iş birliği konseyini gerçekleştireceğiz. Çünkü Irak ve Türkiye birçok konuyu beraber ele alıp çözebilir. Bunlar arasında su meselesini görmekteyiz. İki ülke arasında var olan bu problemin çözülmesi için temelde atılan bu adımı önemsemekteyiz."

‘SURİYE MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ ÖNEMLİ’

Salih, "Irak gerçekten de maalesef terör ve aşırılıktan ciddi anlamda zarar görmüş ve bedelleri ödemiş bir ülke. Ancak burada her şeyin ortak olduğunu unutmayalım. Şiddet gören ülkelerin kaderleri komşu ülkelerle ortak olduğunu unutmayalım. Karşılıklı olarak bu sıkıntıların etkileri var. Bu sıkıntılar iş birliğiyle, omuz omuza durularak çözülebilir. Suriye sorununun çözülmesi çok önemli bir konu. Tüm konuların ele alınması anlamında Irak, Türkiye ve komşu ülkelerin bağlamı büyük" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.