Duruşmaya basın kartı ile giren polisler dışarı çıkarıldı

ÇHD ve HHB'li avukatların yargılandığı dava duruşmasına sanıkların aileleri aşınmazken, ‘Basın Kartı’ takarak giren sivil polisler avukatların itirazı ile salondan çıkarıldı.

Duruşmaya basın kartı ile giren polisler dışarı çıkarıldı
04 Aralık 2018 Salı 17:12

banner225

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatların yargılandığı dava duruşmasına ikinci gününde devam edildi. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Silivri Cezaevi Kampüsü karşısında bulunan duruşma salonunda görülen duruşmada Kozağaçlı hazır edildi. 

Duruşmayı izlemek için gelen aileler ise, binaya alınmadı. Avukatların ısrarları üzerine ailelerin sadece bina içerisindeki kafeteryaya girmelerine izin verildi. 

'DÜŞMANCA TAVIRLAR SERGİLİYORSUNUZ'

Duruşma, avukatların söz alması ile başladı. Av. Bahri Belen, “reddi hakim” talebinde bulundu. Söz alan diğer avukatlar da aynı talebi yineledi. 

Av. Nergiz Tuba Aslan, Mahkeme Başkanı Akın Gürlek'in tutuklu avukat Kozağaçlı'nın yeniden tutuklandığı duruşmaya özel olarak atandığını söylemesi üzerine Başkan Gürlek, bir önceki heyetin dosyaya daha hakim olduğunu, bu dosyaya atanmayı kendisinin istemediğini söyledi. 

Av. Aslan, mahkeme başkanının dosyaya atandığı ilk andan itibaren "düşmanca tavırlar" sergilediğini, tanıkları yönlendirdiğini, tanıklara hatırlatmalar yaptığını dile getirdi. Av. Münip Ermiş de, savunmasında "Kısıtlı olarak tanıkları yönlendirdiniz. Dünkü yargılama sürecinde hep birlikte tanıkları sorgulayış biçiminizden, müdafilere tavrınızdan, sanıklara davranışlarınızdan tarafsız ve bağımsız olmadığınız açıkça ortadadır" dedi. 

'USUL KURALLARINA UYMUYORSUNUZ'

Av. Several Ballıkaya ise, mahkeme heyetinin usul kurallarına uymadığını ifade etti. Ballıkaya, "Bir başka dosyanın itirafçısı olan İsmet Özdemir'i dinlemeye karar verdiniz. Bunu savunmadan gizleyerek yapmaya çalıştınız. Bu mahkemeye atandığınız günden sonra bu şahsı dinlemeye karar verdiniz" sözlerini sarf etti.

Bu esnada duruşma salonuna girmeleri yasak olmasına rağmen, yakalarına ‘Basın Kartı’ takan sivil TEM polisleri girdi. Durumun fark edilip, avukatların itiraz etmesi üzerine polisler mahkeme heyeti tarafından salondan çıkarıldı. 

‘REDDİ HAKİM’ TALEBİNE RET 

‘Reddi hakim’ talebine ilişkin söz almak isteyen diğer avukatlara söz vermeyen mahkeme heyeti, yine tutuklu avukatlara da söz hakkı vermedi. Bu nedenle yaşanan tartışma sonrası heyet, tutuklu avukatlara ve müdafileri Av. Nergiz Tuba Aslan'a ikinci kez uyarı cezası verdi. 

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, “reddi hakim” talebini ise üye hakimlerle görüşmeden reddetti. 

AVUKATLAR SALONDAN ÇIKTI

Ret kararına ilişkin söz almak isteyen avukatlara müsaade edilmeyip, duruşmaya ara verildi. Ara nedeniyle duruşma salonundan çıkarılan tutuklu avukatlar aranın yeniden salona getirilmedi. Müvekkillerinin getirilmemesi üzerine avukatlar, t "asılsız yargılama olmaz" diyerek duruma tepki gösterip, salondan çıktı. 

Bunun üzerine duruşmayı sonlandırma kararı alan mahkeme heyeti, daha önce alınan avukat sınırlaması ve izleyici yasağını da kaldırdı. Duruşmaya yarın saat 10.00'da devam edilecek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.