DTK Divan Üyesi Aydoğdu hakkında aynı suçlamayla ikinci dava

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunurken geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırılan DTK Eşbaşkanlık Divan Üyesi Hilmi Aydoğdu hakkında aynı suçlamalarla ikinci defa "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla dava açıldı. Aydoğdu için 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

DTK Divan Üyesi Aydoğdu hakkında aynı suçlamayla ikinci dava
03 Ocak 2019 Perşembe 11:00

banner255

KCK/TM adı altında 9 Ekim'de Diyarbakır merkezli 9 ilde gazeteci ve siyasetçilere yönelik başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 142 kişi arasında bulunan ve emniyet müdürlüğünde iken kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanlık Divan Üyesi Hilmi Aydoğdu hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianame, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) tarafından kabul edildi.

Aynı iddialarla, 2018/89 esas numaralı dosya üzerinden yargılanması süren Aydoğdu, açılan yeni davayla ikinci defa aynı suçtan yargılanacak. İddianamede, Ezel, Hafız, Cesur Yürek, Sabır, Uzay ve Yıldız kod adlı gizli tanıkların beyanlarına yer verildi. Gizli tanıklar beyanlarında, DTK bünyesinde çalıştığını belirtikleri Aydoğdu'nun "KCK bünyesinde gizli toplantılara katıldığını" öne sürdü. Ancak gizli tanıkların iddialarına ilişkin herhangi bir kanıt sunmamaları dikkat çekti.

AYNI GİZLİ TANIĞIN İFADESİ

Gizli tanık Ezel’in, 9 Ekim’de yapılan operasyonda gözaltına alınan ve haklarında iddianame hazırlanan tüm sanıkları için kullandığı "KCK'nın dar kapsamlı gizli toplantılarına katılır. Bu toplantılara sadece KCK içerisinde son derece güvenilen, PKK örgütüne ideolojik olarak bağlı ve ağzı sıkı olan örgüt mensupları katılmaktadır" ifadesi, Aydoğdu hakkında hazırlanan iddianamede de olduğu gibi yer aldı.

SAVCI İLE GİZLİ TANIKLARIN ÇELİŞKİSİ

KCK/Türkiye Meclisi iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Aydoğdu’nun, DTK üyesi olması nedeniyle DTK’nin KCK yapılanmasındaki işlevinin uzun uzadıya anlatıldığı iddianamede, DTK’nin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın "Kürdistan Meclisi" şeklinde işlev görmesi talimatı doğrultusunda kurulduğu iddia edildi. Ancak, Uzay ve Yıldız kod adlı gizli tanıkların Aydoğdu’nun "yerel kadro" olduğu yönünde beyanda bulunmaları, iddia makamının “DTK’nın Kuzey Kürdistan Parlamentosu/Meclisi olduğu” iddiasıyla çelişmesi dikkat çekti.

BARIŞTIRMAK SUÇ

İddianamede, Aydoğdu’nun toplumda yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için arabuluculuk rolü oynaması, "Türkiye Cumhuriyeti adli merciler adına karar verme" olarak değerlendirdi. Gizli tanık Uzay’ın beyanında söz konusu kısım şu şekilde ifade edildi: "Ayrıca vatandaşların kendi aralarında çözüme kavuşturamadığı ve mahkemelere iletmediği davalarla bu şahıs bir hakim/savcı gibi PKK/KCK adına ilgilenir ve karara bağlamaktadır. Arazi davaları, kan davaları gibi birçok konuda Türkiye Cumhuriyeti devletinin adli mercileri adına kararlar vermiştir."

Kamuoyunda, Aydoğdu'nun DTK Eşbaşkanlık Divan üyesinin olduğunun bilinmesine rağmen, Aydoğdu'nun Divan üyesi olduğuna dair deliller gizli tanık ifadesine ve Aydoğu'nun facebook, twitter ile instagram hesaplarına dayandırıldı.

İddianamenin sonuç bölümünde, Aydoğdu'nun DTK üyesi olduğu, DTK’nin basın açıklamalarına katıldığı, okuduğu, özyönetimleri sahiplendiği, PKK/KCK'yi Kürt özgürlük hareketi olarak nitelendirdiği, örgüt ideolojisi ve amaçları doğrultusunda faaliyet yürüttüğünün anlaşıldığı ileri sürüldü.

YURTDIŞI DEĞERLENDİRMESİ

Aydoğdu'nun DTK’nın düzenlediği açıklamalara katılmasının "suç" olarak sıralandığı iddianamede, Aydoğdu’nun yurt dışına yaptığı geziler de şu şekilde değerlendirildi: "Şüphelinin yurt dışında bulunan örgüt mensuplarıyla ilişki ve irtibat halinde olduğu değerlendirilmektedir."

SUÇLAMA DTK BÜNYESİNDE FAALİYET YÜRÜTMEK

İddianamede, gizli tanık beyanları, basın açıklamaları, DTK bünyesinde faaliyet yürütmesi, yurtdışı çıkış-giriş kayıtları tüm dosya kapsamında değerlendirildiğinde Aydoğdu'nun "örgütün hiyerarşik yapısına dahil olarak faaliyet yürütmek suretiyle üzerine atılı örgütüne üye olma suçunu işlediği" ve 7.5 ila 15 yıl arasında değişen hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

BİRLEŞTİRME TALEBİ

İddianamede, Aydoğdu hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla süren 2018/89 esas nolu davanın, mevcut davayla birleştirilmesi talep edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.