Demirtaş'tan birlik mesajı

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret eden eşi Başak Demirtaş, Demirtaş’ın iletilmek üzere paylaştığı mesajda, “Yan yana gelmek, konuşmak, birlikte olmak kimseye zarar vermez. Asıl tehlikeli olan kutuplaşmaktır, kin ve nefretle hareket etmektir” dedi.

Demirtaş'tan birlik mesajı
17 Ocak 2020 Cuma 17:28

Tekirdağ Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret eden eşi Başak Demirtaş, twitter hesabından görüş gününe gittiğini söyleyerek Demirtaş’ın mesajını paylaştı.

 “Merhabalar. Bugün görüş günümüzdü, Selahattin’in çok selamı var. Bu vesileyle bir de mesaj iletmek istiyoruz sizlere” diyen Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın mesajını ise şu sözlerle paylaştı:  

“Yan yana gelmek, konuşmak, birlikte olmak kimseye zarar vermez. Asıl tehlikeli olan kutuplaşmaktır, kin ve nefretle hareket etmektir. Yan yana durmak şiddeti büyütmez, aksine her sorunun demokrasi içinde, diyalogla çözümünü kolaylaştırır. Burada asıl görev ve sorumluluk da siyasettedir. Bizim şiddetle aramızdaki mesafe ise bazılarının varsaydığının çok ötesindedir. Şiddete karşı olmak ahlaki ve ilkesel tutumumuzdur. Bununla birlikte, asıl önemli olan şiddeti, savaşı nihai olarak sonlandıracak çözümler üretmektir. Bir yandan “Şiddetle aranıza mesafe koyun” demek ama bir yandan da şiddet politikaları yürütmek, ahlaki ve ilkeli değildir.

 Oysa her türlü sorunumuzu konuşarak çözmeyi yeniden yeniden denemek zorundayız. Savaştan, şiddetten yana olmayan, demokrasi ve barış isteyen herkesle bir araya gelmeye devam edeceğiz.

Son günlerde üzücü haberler okuyoruz. Türkiye’de ve Suriye’de devam eden şiddet ortamı sebebiyle ana-baba evlatları yaşamlarını yitiriyor. Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Acılarını yürekten paylaşıyoruz. Analar ve acılar arasına ayırım koymadan, acıları yarıştırmadan; herkesi barış içinde, bir arada, özgürce, eşitçe yaşayabilmek için yan yana gelmeye davet ediyoruz.”

HEDEF ALINMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Demirtaş’ın “Devran” isimli kitabının sahneye uyarlandığı geceye katılan sanatçı Kadir İnanır ve beraberindeki izleyiciler hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef alınmıştı. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.