Demirtaş’ın avukatları Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, AİHM’in verdiği tahliye kararının uygulanması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Demirtaş’ın avukatları Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu
30 Kasım 2018 Cuma 11:55

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasına ilişkin verdiği karar sonrası hükümetten farklı değerlendirmeler geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Karar bizi bağlamaz" derken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise kararı AİHM Büyük Dairesi'ne taşıyarak itiraz edeceklerini açıkladı. Kimi siyasi gözlemci ve hukukçular, Erdoğan'ın sözlerinin aksine, Çavuşoğlu'nun açıklamasını “kararı tanıma” olarak yorumladı.

Demirtaş'ın avukatlarından Reyhan Yalçındağ, kararın uygulanıp uygulanmaması tartışmalarını, kararın uygulanması için atacakları adımları Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.

'MAHKEMENİN TARAFISINIZ'

Erdoğan'ın sözlerini “yargıya doğrudan müdahale” olarak tanımlayan Yalçındağ, muhalif ve Kürt siyasetçilerin yargılanmasında yargılamalara sık sık müdahale edilmesinin sık sık karşılaşılan bir durum olduğunu belirtti. İktidar kanadından gelen açıklamaları, “Türkiye'nin AİHM'e taraf olduğunun unutularak yapılmış açıklamalar” şeklinde değerlendiren Yalçındağ, bu durumu “vahim” olarak niteleyerek, “Çünkü mahkemenin tarafısınız, 1990 yılından beri zorunlu yargı yetkisi tanımış, 1987 yılından beri bireysel başvuru yöntemini kabul etmiş. 1954 yılından beri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) seni bağlıyor” dedi.

'HAMLE İÇİN BUTONA BASILMIŞ'

Müvekkillerinin tahliye edilmesine yönelik verdiği dilekçelere mahkeme tarafından yanıt verilmediğini aktaran Yalçındağ, “Eş zamanlı bir biçimde bu açıklamaları da yan yana koyduğunuz zaman, bir hamle hazırlığı var. Bir hamle için butona basılmış durumda” ifadesini kullandı.

Demirtaş'ın AİHS'nin 46'ncı maddesi kapsamında “derhal serbest bırakılması gerektiğini” söyleyen Yalçındağ, hükümetin kararı Büyük Daire'ye taşınma açıklamasını “Bu sadece hükümetler tarafından kullanılan bir yöntem değil, başvurucular tarafından da kullanılan bir yöntemdir” sözleriyle değerlendirdi.

Yalçındağ, hükümetin Büyük Daire'ye yapacağı itiraza karşı da AİHS'nin “özgürlük ve güvenlik hakkı”nı düzenleyen 5'inci maddesi kapsamında Büyük Daire nezdinde itiraz edebileceklerine dikkati çekti.

'HÜRRİYETİ TAHDİT MANASINA GELİYOR'

Türkiye'nin karara itirazının ancak tazminat kısmıyla ilgili olabileceğini, itirazın, “kişi güvenliği ve özgürlüğüyle” ilgili verilen ihlal kararına binaen verilen tahliye kararının bekletilmesi için işletilebilecek bir süreç olmadığının altını çizen Yalçındağ, “Kişi güvenliği ve özgürlüğüyle alakalı olduğu için derhal bırakılması gerekiyor. Bu 11 günün her saati müvekkilimizin kişi güvenlik ve özgürlük hakkının keyfi bir biçimde ihlalinin tekrarı, sistemli bir hale dönüşü ve bu anlamda da aslında hürriyeti tahdit manasına da geliyor” diye konuştu.

'YENİ BİR BAŞVURU AYM'DE'

AİHM kararında, Demirtaş'ın tutuklanmasının siyasi saiklerle yapıldığına dair AİHS'nin 18'inci maddesi kapsamında Türkiye'nin ilk defa mahkum edildiğini hatırlatan Yalçındağ, “Elinizde bütün bu ihlallerin siyasi saiklerle gerçekleştiğini ortaya koyan bir mahkeme kararı var. Ama hükümet tarafından yapılan, Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaları yan yana koyduğumuzda bunun devam ettiğini görüyorsunuz. İşte bu sebepledir ki hem haksız ve hukuka aykırı tutuklama gayet keyfi bir biçimde devam ediyor. Ama aynı zamanda hukuki değil, siyaseten yapıldığı için de yeni bir başvuru Anayasa Mahkemesi önüne götürülmüş durumda, bu hafta itibariyle” şeklinde konuştu.

'AİHM'E YENİ BİR BAŞVURU YAPACAĞIZ'

AİHM’nin Demirtaş hakkında verdiği kararın uygulanması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını açıklayan Yalçındağ, “Ama bununla bitmeyecek. Demirtaş'ın tahliye edilmemesi durumunda aynı biçimde yine AİHM’e yeni bir başvuru, ikincisi kararların yürütümünden icrasından sorumlu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne başvuru yapacağız. Çünkü bir karar var, karara uymayan bir devlet iradesi var. Hükümetin Büyük Daire'ye yaptığı itiraz retle sonuçlanacak. Yani bu kararlarının, doğru olmadığı ya da sözleşmeye, ek bir protokolüne uygun olmadığı sonucuna varacak zaten Büyük Daire” ifadelerini kullandı.

'YENİ İHLAL DURUMUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ'

Türkiye'nin itirazının başka hamleler yapmak için zaman kazanmaya yönelik olduğunun altını çizen Yalçındağ, hükümetin Demirtaş'ın bırakılmaması için yapacağı “hamleleri” şu ifadelerle anlattı: “İstinaf Mahkemesi'nde bekleyen dosyanın belki hızlandırılması meselesidir. Peki, bütün bunlar afişe olduktan sonra bu kadar netken buna rağmen tahliye edilmiyorsa ve bu arada o dediğimiz istinafın onanması suretiyle bir hamle gerçekleşecekse bunu bütün dünya bilecek ki 18'inci madde ihlali devam ediyor. Yani matruşka gibi her bir ihlalin devamından kaynaklı yeni bir ihlal durumuyla karşı karşıyayız. İktidar 'yargı kararını tanımıyoruz'u sürdürürse bu ihlaller uzun süre devam edecek.”

'BİR AN ÖNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMALI'

AKP'li hukukçuların AİHM kararlarının uygulanmaması için hazırladığı mütalaaya değinen Yalçındağ, “Tamamıyla kendilerini siyaseten rahatlatacağını düşünerek ele alıp hazırladıkları bir mütalaa olduğu anlaşılıyor. 11 gündür yapılmak istenen şey; müvekkilimizin haksız bir biçimde keyfi bir biçimde kişi güvenlik ve özgürlük hakkının ihlalidir. Onun için süreci bu şekilde uzatmalara atmak yerine bu hukuka aykırı tutumdan ve mutlak surette Avrupa Bakanlar Konseyi kararına da Türkiye aleyhine yansıyacak olan bu sürece geri dönülüp, bir an önce Sayın Demirtaş’ın özgürlüğüne kavuşması gerekmektedir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.