Cezaevinden telefon: 'Anneciğim imdat, sesimi duyurun, beni öldürecekler'

Bolu Cezaevi'nde tutulan Ömer Umut Karataş, kendisine defalarca işkence yapıldığını anlattı.

Cezaevinden telefon: 'Anneciğim imdat, sesimi duyurun, beni öldürecekler'
27 Haziran 2020 Cumartesi 12:14

Bolu Cezaevi’nde tutulan Ömer Umut Karataş buraya geldiği günden beri sürekli ceza infaz kurumu memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı gerekçesiyle defalarca sesini duyurmak istedi. En son iki hafta önce yine darp edilen Karataş, annesi Nigar Karataş’ı aradı: “Anneciğim imdat… Sesimi duyurun…”

MEMURLARIN İSMİNİ DERNEKLERE GÖNDERDİ 

Hacı Bişkin'in Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, Karataş baskılara başkaldırdığı ve amirlerle konuştuğu gerekçesiyle sahte tutanaklarla hakkında defalarca soruşturmalar başlatıldığını söyledi. En son kendisine işkence eden ceza infaz kurumu memurlarının adını sivil toplum derneklerine gönderen Karataş bundan sonra yaşadığı kötü muamelenin arttığını söyledi.

‘BURADAN ÖLÜN ÇIKACAK’ 

Karataş iki hafta önce yine darp edilerek hastaneye kaldırıldı. Karataş’ın annesi Nigar Karataş, oğlunun telefonla kendisini arayarak, “Anneciğim imdat. Sesimi duyurun. Beni öldürecekler” dediğini aktardı. Anne Karataş şöyle devam etti: “Oğlum, ‘Gardiyanlar bana buradan ölün çıkacak. Seni öldüreceğiz’ dedi. Bir anne olarak yüreğim dayanmıyor.”

‘DARP EDİP ŞİKAYETÇİ OLUYORLAR’ 

“Bir anne olarak hem oğlum hem orada tutulanlar için bir şey yapmalıyız” diyen Karataş, oğlunun bu ana kadar 17 şikayet dilekçesini yazdığını bunlardan hiçbirinin işleme alınmadığını söyledi:  “Ömer’in hastaneye kaldırıldığını bile bilmiyordum. Hangi hastaneye, nereye götürüldü bilmiyordum. Bir oğul düşünün ‘Anne imdat’ diye bağırıyor… Telefonda konuşurken ‘Anne lütfen yardım et’ dedi. Bana kendisine işkence eden bütün gardiyanların ismini verdi. Oğlumu darp edenler sonra da şikayet ediyorlar. Şikayet ettikten sonra da tanık olarak dinleniyorlar. Yetmiyor üstüne disiplin cezası veriyorlar.”

KOMİSYONA BAŞVURU: YERİNDE İNCELEYİN

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na konuyla ilgili başvuruda bulundu: “Bolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulmakta olan Ömer Umut Karataş ile görüşülmesini, darp raporu ve kamera kayıtları incelenerek bir an önce sonuca varılıp, mahpusun ve ailesinin can güvenliği endişelerinin giderilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını ve bu konudaki girişimlerinizin tarafımıza da bildirilmesini talep ediyoruz.”


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.