Buldan’dan Kılıçdaroğlu’na çağrı: Sessizliğinizi bozun Bugün bize yapılan yarın elbette size yapılır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “Bugün bize yapılan yarın elbette size yapılır. Bugün bu gidişatı durduramazsak yarın bu çemberin içine herkes girer. Sessizliğinizi bozun” çağrısı yaptı.

Buldan’dan Kılıçdaroğlu’na çağrı: Sessizliğinizi bozun Bugün bize yapılan yarın elbette size yapılır
20 Ağustos 2019 Salı 13:52

banner225
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin partisinin İstanbul il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP milletvekilleri Musa Piroğlu, Oya Ersoy, Filiz Kerestecioğlu, Züleyha Gülüm Erol Katırcıoğlu, Ahmet Şık ile HDP İstanbul il ve ilçe örgütü yöneticileri katıldı.
ÖZÜRLE BAŞLADI 
Diyarbakır, Van ve Mardin halkından özür dileyerek konuşmasına başlayan Buldan, “Halkımızdan özür diliyorum, çünkü onların yanında olamadım. Bugün her türlü acıyı çeken, bu ülkenin her türlü bedeline göğüs geren, Mardin, Van ve Diyarbakır halkı belediyelerine kayyum atılmaları sonucu üzüntülü günler geçiriyor. Ama ben onların yanında olamadığım için büyük üzüntü duyuyorum. Büyük bir sağlık problemiyle karşı karşıya olduğum için bugün halkımızla bir araya gelemedim. Yarın hastaneye yatacağım” dedi. 
'BİR DARBEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’
19 Ağustos sabahı bir kez daha siyasi darbeyle uyandıklarını ifade eden Buldan, Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca sürekli darbelerle karşı karşıya kalan ve bu darbelerden büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti. Her seferinde darbeleri Türkiye halkları ve toplumu olarak kınadıklarını dile getiren Buldan, “En son 15 Temmuz’da askeri darbe girişimi ile Türkiye sarsılmıştı hatırlarsanız. Bu darbeye Türkiye halkları bir kez daha karşı çıkmıştı. Seçimle gelenin sandıkla gelenin mutlaka seçimle gitmesi gerektiğini her zaman inancımızı ifade etmiştik. Ancak AKP iktidarının özellikle son yıllarda sivil darbeleri ile de Türkiye karşı karşıya geldi” diye belirtti.
‘HALK 31 MART’TA BÜYÜK BİR DERS VERDİ’
31 Mart seçimleri öncesinde de belediyelerine kayyumlar atandığını hatırlatan Buldan, şöyle devam etti: “Bu kayyumların atandığı yerlerde halk iktidara, AKP hükümetine bir cevap vermişti. Sizin kayyum zihniyetinizi tanımıyoruz, biz kayyumları kabul etmiyoruz ve bu anlamda da sandıklara giderek kendi oylarına, iradelerine sahip çıkmışlardı. Kayyumların atandığı hemen hemen her yerde halkımız partisine sahip çıkmıştı. HDP’nin göstermiş olduğu belediye eş başkanlarına kendi iradelerini teslim ederek oylarını vererek bu hukuksuzluğa, bu adaletsizliğe, bu haksızlığa karşı çıkarak bir kez daha kayyumları istemediklerini ifade etmişlerdi. Ancak 31 Mart tarihinden sonra yapılan seçimlerden hemen sonra yine aslında bir darbe ile karşı karşıya kalmıştık. Bazı belediye başkanlarımıza mazbataları verilmedi. Bazı belediye başkanlarımız KHK’li oldukları iddiasıyla belediye başkanlığı görevine getirilmedi, onların yerlerine ikinci sırada yer alan adaylara görev verildi bu adaylar bizim belediye başkanlarımızın yerlerine oturdular.”
‘BU DÜPEDÜZ HIRSIZLIKTIR’
19 Ağustos’ta Diyarbakır, Mardin ve Van’da kayyum atandığını hatırlatan Buldan, “Bu 3 büyük kentte halkın yüzde 60’ına yakınının oy verdiği kentlerde bir kez daha halkımızın iradesi teslim alınmış oldu ve halkımızın iradesi gasp edilmiş oldu. Bu düpedüz bir hırsızlıktır. AKP hükümetinin kendi çıkmazını başta dış politika olmak üzere hem ekonomik, sosyal hem de siyasi alanlarda bütün alanlarda yaşamış olduğumuz sorunları örtbas etmek amacıyla bugün bir kayyum zihniyetini ve gasp etme zihniyetini ortaya koyduklarına tanıklık ettik. Batman’da, Diyarbakır’da, Van’da ve diğer kentlerde belediye eşbaşkanlarımız 4,5 aydır onların yerine gelen kayyumların pisliklerini temizlemeye çalışıyorlardı. Çünkü her kayyumun arkasında onlarca pislik vardı. Hırsızlık, talan, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma. Her türlü yüz kızartıcı işlere bulaşanlar bir kez daha AKP iktidarı tarafından halkımızın seçtiği belediye başkanlarının yerlerine gönderildi” ifadelerini kullandı.  
‘KAYYUM ZİHNİYETİNİ KABUL ETMİYORUZ’
“Kayyum zihniyetini kabul etmiyoruz her türlü demokratik tepkimizi ortaya koyacağız” diyen Buldan, şöyle devam etti: “Bu insanlar trilyonlarca borç bırakmışlardı arkalarında. Her birinin trilyonlarca borç bıraktıkları yerlere geri dönmelerinin sebebi elbette ki boş kalan ceplerini doldurmak amacıyla, halkımıza bir kez daha ihanet etmek amacıyla geldiklerini çok iyi biliyoruz. Evet kayyım zihniyetini tanımıyoruz, kayyım zihniyetini kabul etmiyoruz ve bu kayyım zihniyetine karşı demokratik her türlü tepkimizi ortaya koymaya hazırız ve bunu yapacağız.”  
‘AKP ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞTIR’
AKP iktidarının Kürt halkına, iradesine ve onuruna fütursuzca saldırmasına asla izin vermeyeceklerini dile getiren Buldan, “AKP iktidarı ömrünü doldurmuştur. Giderayak bu tür hırsızlıkları, yolsuzlukları yapmaya artık son vermelidir. Her bir arkadaşımızın o belediyelere gelebilmesi için binlerce insanın canını feda ettiği binlerce insanın ekmeğinden, işinden olduğu bir süreci atlattık. İnsanlar belediye başkanlarımızı seçebilmek için canlarını, mallarını verdiler her şeylerini kaybettiler. Yeter ki irademiz orada olsun ve bizi temsil etsin dediler. Ancak AKP hükümeti ve ortağı MHP, bugün kayyımları destekleyen açıklamalar yapan MHP, özellikle bu iki parti halkımızın iradesine halkımızın vermiş olduğu oylarına ve gösterdikleri iradeye bir kez daha ihanet etmişlerdir” dedi.
‘ORTAK HAREKET ETMEYE İHTİYAÇ VAR’
Türkiye demokrasisi ve geleceği için özellikle 23 Haziran seçimlerinde İstanbul’da güzel bir birliktelik sergilediklerini dile getiren Buldan, şöyle devam etti: “İstanbul seçimlerinde Türkiye’nin geleceği için birlik ve beraberlik oluşturduk. Bu birlik ve beraberlik sonuca ulaştı. İstanbul’u kaybedenler intikam almak için bir kez daha kayyım zihniyetini ortaya koydular. Biz 23 Haziran’da eğer İstanbul’u almayı başardıysak; Diyarbakır’ı, Van’ı ve Mardin’i kayyımlardan almayı da başarabiliriz. Ancak bunun için birlikte omuz omuza yürümeye ihtiyaç var. Bugün Türkiye demokrasi sınavından geçecek. Özellikle Türkiye de muhalif olan partiler, muhalif insanlar, iktidara karşı olan herkesin, barış ve demokrasi yanlısı olan herkesin ortak hareket etmeye ihtiyaç olan günlerden geçiyoruz.” 
KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI
“Bu demokrasi sınavından başarılı bir şekilde geçmezsek eğer Türkiye’nin geleceği bize bir şey vaat etmeyecek” diyen Buldan, “Karanlık günler elbette ki bizleri bekliyor olacak. Bugün çağrım özellikle Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP başta olmak üzere TBMM’de grubu olan partiler, Meclis dışında olan siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, demokrasi savunucuları herkese çağrımız budur, bu sınavı birlikte geçmek zorundayız. Bugün bize yapılan yarın elbette size yapılır. Bugün bu gidişatı durduramazsak yarın bu çemberin içine herkes girer. CHP ve Kılıçdaroğlu başta olmak üzere herkese çağrı yapıyoruz: Sessizliğinizi bozun. Bu çağrımızı özellikle Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve bütün siyasi partilere yapıyoruz, sessizliğinizi bozun. Söyleyecek sözünüz mutlaka vardır. Bu sözünüzle Türkiye’nin geleceğini yarınlarını çocuklarımızın, evlatlarımızın geleceğini güzel günlere dönüştürebiliriz” şeklinde konuştu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.