Borç ve usulsüzlüklere rağmen ‘başarılı’ bulunup yine aday gösterildi

Antep Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı yaptığı son 5 yılda belediyenin altına sokulduğu aşırı borç yükü ve imza atılan usulsüzlükler Sayıştay raporlarına bile yansıyan Fatma Şahin, buna rağmen partisi tarafından “başarılı” bulunarak, yeniden aday gösterildi.

Borç ve usulsüzlüklere rağmen ‘başarılı’ bulunup yine aday gösterildi
27 Kasım 2018 Salı 14:52

banner225

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde doğru gidilirken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantı ile 14’ü büyükşehir, 26’sı il olmak üzere partisinin 40 kentten gösterilecek belediye başkan adaylarını açıkladı. Açıklanan başkan adayları arasında dikkat çeken isimlerden biri ikinci kez Antep Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aday gösterilen Fatma Şahin oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı iken, partisi tarafından kentten aday gösterilen Şahin, 30 Mart 2014’te yapılan son yerel seçimlerde belediye başkanı olarak seçilmişti. Şahin’in başında bulunduğu belediye, bugüne kadar hep yaşanan usulsüzlükler ve aşırı borçlanma ile gündeme geldi. Bu durum, Sayıştay denetçileri tarafından belediyenin hesaplarında yapılan incelemeler neticesinde hazırlanan rapora da yansıdı. 

BELEDİYENİN BORCU KATLANDI

Sayıştay raporuna göre, Antep Büyükşehir Belediyesi özellikle 2017 yılında borçlanma sınırını aştı. Belediyenin kısa ve uzun vadeli toplam borcu faizler hariç 1 milyar 307 milyon 191 bin TL’ye ulaştı. Yıl içerisinde bu borca ilişkin 144 milyon 345 bin TL faiz ödendi.

Raporda belediyenin borçlanma sınırını aşmasına karşın borçlanmaya devam ettiğine de dikkat çekildi. Sayıştay, belediyenin borçlanma sınırının en fazla 1 milyar 183 milyon 821 bin TL olabileceğini belirterek, 2017 yılı sonunda belediyenin borçlanma sınırını 123 milyon 369 bin aştığının altını çizdi. 

YURTDIŞINDAN BİLE BORÇLANILDI 

Raporda, borcun fazlalığından dolayı yurtiçindeki kurumlardan kredi alamayan belediyenin yurtdışından dövizle borçlandığı da belirtildi.

LOGO’YA 810 BİN TL, TANITIM VİDEOSUNA 220 BİN TL 

Belediyenin bu kadar çok borçlanmasının nedeni ise, yapılan yüksek harcamalar. Şahin’in başkanlığını yaptığı belediye, 2016 yılında logosunu Amerikalı bir firmaya 810 bin liraya yeniletti. Şehrin tanıtımı için hazırlatılan 3 dakikalık bir video için ise, yaklaşık 220 bin lira ödendi. Bir logoya 810 bin lira ödenip, yine dakikası 73 bin liraya tanıtım videosu çekilmesi o dönem muhalefet partilerinin büyük tepkisine yol açtı. Her iki örnek belediyenin neden bu kadar borçlandırıldığının da aynası oldu.

BİR DİZİ USULSÜZLÜK TESPİT EDİLDİ

Sayıştay raporunda aşırı borçlanmasının yanı sıra tespit edilen bir dizi usulsüzlük de yer aldı. Raporunun “Denetim Görüşünü Etkilemeyen Tespit ve Değerlendirmeler” bölümünde tespit edilen 11 bulgu şunlar oldu: 

“1- 5393 sayılı Belediye Kanunu hükümlerine göre borçlanma sınırının aşılmasına karşın borçlanmaya devam edilmesi, 2- Kurum tarafından ihale kapsamında yaptırılacak işlerin çeşitleri ve miktarlarının doğru tespit edilmemesi ve iş programlarının gerçekçi olmaması, 3- Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’na gönderilen nakit yardımın protokol hükümlerine aykırı kullanılması, 4- Yol kenarı ve meydanlardaki park yerlerinin (Parkomat) ihalesiz bir şekilde belediye şirketine devredilmesi, 5- Belediyenin şirketine devrettiği işletmelerini şirketin ihalesiz üçüncü kişilere kiraya vermesi, 6- Kurumun taşınmazlarını ihalesiz olarak belediye şirketine devretmesi, 7- Taşınmazların ihale yapılmadan kiraya verilmesi, 8- İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınmadan yurtdışı kuruluşlara üye olunması, 9- Mevzuatta öngörülen şartları taşımayan personelin şube müdürlüğü kadrosuna atanması, 10- Kalkınma Ajansı paylarının hatalı hesaplanması, 11- Uygulama projesi olan bazı işlerde anahtar teslim götürü bedel ihale usulü yerine birim fiyat ihale usulünün kullanılması.”

İHALELERDE YOLSUZLUK

Denetim raporuna yansıyan usulsüzlüklerden biri de, ihale kapsamında yaptırılacak işlerde düşük teklif veren firmaların yerine yüksek teklif veren firmaların tercih edildiği oldu. Bu ihalelerden biri Burç Ormanı Çevre Düzenlemesi oldu. Bu ihaleye ilişkin raporda; “Burç Ormanı Çevre Düzenleme Yapım İşi 23 Kasım 2016 tarihinde ihalesi yapılmıştır. Ekonomik açıdan en avantajlı firmanın toplam teklifi 3 milyon 775 bin 452,78 TL ve ekonomik açıdan en avantajlı 2’nci firmanın teklifi ise 3 milyon 898 bin 877,80 TL’dir. Söz konusu yapım işi için yüzde 20 oranında iş artışına gidilmiş ve iş 4 milyon 517 bin 165,20 TL toplam bedelle bitirilmiştir” tespiti yer aldı. 

PROJESİZ İHALE YAPILDI 

İhaleleri yüksek teklif verenlerin kazanmasının yanı sıra belediye bütçesinin yüzde 36’sını oluşturan “Muhtelif yerlerde yol, altyapı ve üstyapı yapım işi”nin de projesiz ihale edildiği yine raporda yer aldı.

Raporda, projesiz ihale için “2015 yılında 328 milyon 329 bin 670,00 TL’ye ihale edilen ve iş artışı ile beraber 393 milyon 989 bin 831,11 TL’ye tamamlanan iş için idare bütçesinin 2015 yılında 904 milyon 293 bin 311,00 TL olduğu göz önüne alındığında idare bütçesinin yaklaşık yüzde 36’sını oluşturan bir yapım işi için proje hazırlanmadan ihaleye çıkılması Kamu İhale Kanunu’na aykırı olduğu gibi, kamu kaynaklarının verimli kullanılması ilkesiyle de uyuşmamaktadır” denildi.

TAŞINMAZLAR MEVZUATA AYKIRI KİRAYA VERİLDİ 

Raporda yer verilen bir diğer usulsüzlük belediyenin kendisine ait taşınmazlarının yanı sıra kendi şirketi olan GAZİBEL A.Ş’nin taşınmazları ve işletmelerinin de ihalesiz kiraya verilmesi oldu.

Belediyenin GAZİBEL A.Ş.’ye devrettiği 132 taşınmazın sadece 18’inin şirket tarafından işletildiği, geri kalanların şirket tarafından ihalesiz bir şekilde pazarlık usulü yöntemiyle mevzuata aykırı olarak üçüncü şahıslara kiralandığı ortaya çıktı. Sayıştay raporunda belediyenin taşınmazlarının incelenmesi neticesinde, 502 adet işyeri ve mülkün ihalesiz olarak kiralandığı, yapılan işlemlerin kanuna aykırı olmasına rağmen bu uygulamanın uzun yıllardır devam etmekte olduğu, 2016 yılı denetim raporunda da yer alan bu husus konusunda herhangi bir çalışma yapılmadığı ve kamu kaynaklarının etkin kullanılmadığı da vurgulandı.

DEPREM TOPLANMA ALANINI İMARA AÇTI

Şahin'in kentin deprem toplanma alanları olan Atatürk Kültür Parkı içinde bulunan 250 bin metrekarelik alan ile Osmangazi Mahallesi’ndeki deprem toplanma alanlarını "Yüksek yoğunluklu özel ticari ve konut alanı" olarak imara açması da, tepki çeken diğer kararlar oldu. Alanın imara açılmasını yargıya taşıyan kentteki sivil toplum örgütleri “yürütmeyi durdurma” kararı aldırmasına rağmen, deprem toplanma alanında bugün hala inşaatlar yükselmekte. 

Belediye Başkanı Şahin, alanın neden imara açıldığını soran Avukat Nesrin Tuncel’e de “Belediyenin çok borçlu olduğunu, onun için arsa satışı yapmaları gerektiği” yanıtını vermişti.

YANDAŞ İÇİN KAMULAŞMA 

Bununla birlikte yine “kentsel dönüşüm” kararı alınan mahallelerde yaşayan halkın menfaati yerine, projeleri yürüten iktidara yakın Sanko, Şireci ve Aliağa inşaat firmalarının menfaati gözetildi. Evlerine düşük fiyat biçilen yurttaşların, yandaş firmaların zenginliklerine zenginlik katılmasına dönük alınan kararlara yönelik şikayetçileri kamuoyuna çokça yansıdı.

Belediyenin içerisine sokulan bu oranda borca ve yapılan usulsüzlükler rağmen, Erdoğan ve partisi tarafından başarılı görülen Şahin, 31 Mart 2019’’da yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday gösterildi. Edinilen bilgilere göre, Şahin’in yeniden aday gösterilmesinde kentin sanayisinde söz sahibi olan Konukoğlu Ailesi’nin etkisi oldu. Şahin’in geçen 5 yılda imza attığı icraatlar, önümüzdeki yerel seçimlerde yeniden seçilmesi halinde belediyenin nasıl bir tabloya bürüneceğinin de habercisi durumunda. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.