Bombalanan Umut Kitapevi sahibi Seferi Yılmaz'ın evinde kayıt cihazı bulundu

Bombalanan Umut Kitapevi sahibi, Şemdinli Belediyesi eski Eşbaşkanı Seferi Yılmaz’ın evinin mutfak dolabına yerleştirilmiş bir kayıt cihazı bulundu. Yerinden sökülen cihazın halen kayıt yaptığı belirlendi.

Bombalanan Umut Kitapevi sahibi Seferi Yılmaz'ın evinde kayıt cihazı bulundu
31 Mart 2020 Salı 14:00

banner255

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşayan ve 2005 yılında sahibi olduğu Umut Kitapevi saldırısında yaralı kurtulan Şemdinli Belediyesi eski Eşbaşkanı Seferi Yılmaz’ın evine yerleştirilmiş bir kayıt cihazı bulundu. Evde yapılan temizlik sırasında cihazı fark eden Yılmaz ailesi cihazı söktüklerinde halen çalışır durumda olduğunu fark etti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’e konuşan Seferi Yılmaz, cihazı bahar temizliği yaparken mutfak dolabının üst tarafına yerleştirilmiş bir yerde bulduklarını söyledi. Yılmaz, “Cihazı bulduğumuz alan hiç kullanılmayan bir yer. Temizlik yaparken orada bir cihazın olduğun fark ettik. Daha önce de sesler duyuyorduk ama buzdolabının sesi olduğunu düşünerek çok da öyle bir ihtimal vermedik. Cihazı çıkardığımızda halen çalışır durumdaydı. Düğmeli bir cihazdı ve ışıkları halen yanıyordu. Biz onun düğmesini kapattık ve ışık da söndü. Şu an cihaz hala elimizde. Cihazın ne olduğunu bilmiyoruz ama bildiğimiz kesin bir şey var o da cihazın kayıt yaptığı. Çünkü cihazın ucunda kamera da bulunuyor” dedi.

Seferi Yılmaz.

‘GEÇMİŞTE FETÖ ŞİMDİ AKP’

Bu durumun hukuksuz ve yasadışı olduğunu aktaran Seferi Yılmaz, “Geçmişte bunun örnekleri çok görüldü ve bunun üzerinden sansasyonel gelişmeler oldu. Sonrasında tüm bunlar FETÖ’ye mal edildi. Maalesef bununla gördük ki AKP döneminde de bu uygulamalar demek ki devam ediyor. Yasa dışı yollarla bizim hakkımızda bilgiler toplanıyor. Hatta evimizin içerisine kadar cihaz yerleştirecek bir noktaya taşıdılar.  Burası bir aile evidir ve mahremiyet durumu var. Ama bunu bile yasadığı bir şekilde tersine çevirdiler” diye konuştu.
 
‘SORUMLULAR DERHAL BULUNMALI’

Cihazın ne zaman eve konulduğunu konusunda bir bilgilerinin olmadığını anlatan Yılmaz, “Muhtemelen 2016 Aralık ayında evimize yapılan gözaltına sırasında bu cihazın konulduğunu düşünüyoruz. Çünkü o gün eşimle birlikte gözaltına alındık ve evde kimse kalmadı. Bizim evi o an kontrol altına almamız mümkün değildi. Hukuk dışı bu uygulamayla ilgili derhal sorumluların ortaya çıkması gerekiyor. AKP hükümeti bunun izahını yapmak zorundadır ve sorumlular açığa çıkması gerekiyor. Bu kişiler yargılanmadığı sürece bu tür hukuksuzlukları yapmaya devam edecekler” dedi.

Daha önce de birçok kez ölüm tehdidi, işyerinin bombalandığını ve cezaevine atıldığını söyleyen Yılmaz, “Ben bu durumun peşini bırakmayacağım. Kamuoyunun bu konuda sessiz kalmaması gerekiyor. Gerekli tüm hukuki başvuruları yapacağım. Bu konunun üzerinin kapanmaması gerekiyor. Bu konuda muhalefet ve sivil toplum örgütlerinden destek bekliyorum. Avukatımla görüştükten sonra cihazı gerekli yerlere ileterek suç duyurusunda bulunacağım. Cihazın seri numaraları mevcuttur ve nereye ait olduğu da biliniyordur” diye konuştu.

Kısa bir süre önce de Urfa’nın Siverek ilçesi Karageçi Mahallesi’nde yaşayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclis (PM) üyesi Bekir Karageçili, evine yaklaşık 30 metre mesafede bulunan taşlar arasına gizlenmiş bir kamera bulmuştu.  (MA)


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.