Bir haftada üç HDP'li kaçırıldı: Bu çetelerin arkasında kim var?

'Gençleri zorla arabaya bindirip ‘seni mezara gömeceğiz’ diyorlar. Kaçırarak para teklifinde bulunuluyor.'

Bir haftada üç HDP'li kaçırıldı: Bu çetelerin arkasında kim var?
30 Ağustos 2020 Pazar 17:31

HDP İstanbul Gençlik Meclisi tarafından yapılan açıklamada bir haftada 3 üyelerinin kaçırılarak ajanlık dayatmasında bulunulduğu söylendi. Açıklamada, "Bu çetelerin arkasında kim var? İstanbul’da nasıl olur da gençler kaçırılarak bu yöntemler uygulanıyor ve bundan devletin haberi olmuyor. Arkasında olanları açığa çıkartın" denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi, son dönemlerde üyelerine dönük ajanlaştırma dayatmaları ve baskılara dair parti binasında açıklama yaptı. Meclis üyelerinin yanı sıra HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da katıldığı açıklamada, gençlik üyelerine dönük yasa dışı faaliyetler ve zora dayalı bir yöntemin başlatıldığı ifade edildi.

'ARKASINDA OLANLARI AÇIĞA ÇIKARTIN'

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, bu yöntemlerin 1990’larda uygulandığına dikkat çekerek, faili meçhul cinayetlerin bu yöntemlerin sonucu olduğunu kaydetti.
  
HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ise son dönemlerde gençlere özel bir yönelim olduğuna işaret ederek, “Gençleri zorla arabaya bindirip ‘seni mezara gömeceğiz’ diyorlar. Kaçırarak para teklifinde bulunuluyor. Hadlerini aşıp ‘dükkan bile kundaklayıp araç bile yaksanız biz her zaman arkanda olur seni koruruz’ deniliyor. Gençler üzerine oynanan oyunları iyi biliriz. İstanbul’da 3 arkadaşımızın kaçırılması tehlikelidir. Devlet yetkileri ve Süleyman Soylu'ya çağrımdır. Bu çetelerin arkasında kim var? İstanbul’da nasıl olur da gençler kaçırılarak bu yöntemler uygulanıyor ve bundan devletin haberi olmuyor. Arkasında olanları açığa çıkartın. Bu yöntemler açıkça gençlere legal alanda ‘size siyaset yaptırmayacağız’ demektir. Konunun takipçisi olacağız" dedi.

AJANLIĞI KABUL ETMEYEN HDP'Lİ AİLESİYLE TEHDİT EDİLDİ
 
HDP İstanbul Gençlik Meclisi’nden Murat Yaşa da son bir hafta içerisinde 3 üyelerinin kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından zorla kaçırıldığını paylaşarak şunları kaydetti:

"Araca bindirilip gözleri ve elleri arkadan bağlanarak saatlerce darp ve işkence ile ajanlaştırmaya çalışmışlardır. Gençlik meclisi üyemiz olan arkadaşımız Musa Taştan partiye üye olduğu günden beridir istihbarattan olduğunu söyleyen kişilerce önü kesilip kaçırılarak ajanlık dayatmasında bulunulmuş bunu kabul etmeyen arkadaşımız ailesi ile tehdit edilmiştir. 

'BİZİMLE OLURSAN SANA ABİLİK YAPARIZ'

Yine, aynı şekilde HDP Sultangaz İlçe Örgütü yöneticisi arkadaşımız Cihan Çitgez bundan bir hafta önce yüzleri maskeli olan dört kişi kendilerini istihbarat olarak tanıtıp, saatlerce aracın içerisinde darp ve işkence ile ajanlık dayatılmış, ‘bizimle olursan sana her zaman abilik yaparız’ denilmiştir. Bunu kabul etmeyen arkadaşımız küfür ve hakaretler edilerek ailesiyle tehdit edilmiştir. 

KENDİNİ POLİS OLARAK TANITAN 4 KİŞİ KAÇIRDI
  
Son olarak İstanbul Gençlik Meclisi üyemiz olan Lider Polat Kartal ilçesi Soğanlık Mahallesi’nde metroya giderken, kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyinimli 4 kişi tarafından ‘emniyette ifaden var’ denilerek zorla araca bindirilmiştir. Gözleri ve elleri arkadan bağlanılıp küfür ve hakaretler edilerek ‘seni birazdan büyük abilerimize teslim edeceğiz onlara karşı saygılı olacaksın’ denilerek başka bir araca bindirilmiş. Bindirildikten sonra üstündeki bütün elbiseler çıkartılarak çıplak bir şekilde saatlerce işkence edilip ajanlık dayatmasında bulunulmuştur. Bunu kabul etmeyip kendini HDP Gençlik Meclisi çalışanı olarak tanıtmasına rağmen ‘kimden emir alıyorsun kim seni buraya gönderdi sizleri burada yaşatmayız, biz devlet adına çalışıyoruz, devlet bize yetki vermiş, bunun için para alıyoruz, İstanbul’dan gideceksin’ denilerek tehdit edilmiş ve üzerindeki bütün kişisel eşyalarını, telefonunu, elbiselerini ve telefonunu gasp ederek gözü kapalı bir şekilde yol kenarına bırakmışlardır. 
  
Arkadaşımızın telefonunu gasp eden bu insanlıktan nasibini almayan paramiliter çeteler, arkadaşımızın telefonunda kayıtlı olan diğer meclis üyesi arkadaşlarımıza mesaj atarak görüşme talep etmişler. Bunun sonucunda teşhir olan bu çeteler arkadaşlarımıza ‘size de sıra gelecek’ tehditinde bulunmuşlar." 
 
 HDP’liler, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, suç duyurusunda bulunacak. (MA)


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.