Bilirkişi raporları İSPARK'ta yolsuzluğa işaret etti

Binali Yıldırım'ın 'Niye zarar ediyor anlamış değilim' dediği İSPARK'la ilgili bilirkişi raporları yolsuzluğa işaret etti.

Bilirkişi raporları İSPARK'ta yolsuzluğa işaret etti
02 Haziran 2019 Pazar 10:02

banner225

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Binali Yıldırım, 'İSPARK niye zarar ediyor anlamış değilim' demişti. İBB şirketiyle ilgili bir davada dosyaya giren bilirkişi raporları ortaya çıktı. Bilirkişiler, "Yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle işten çıkarılan otopark görevlilerinin İSPARK merkezinde bulunan bilgisayarların şifrelerini kırmasının hayatın akışına uygun olmadığı" tespitini yaparak yolsuzlukta İSPARK'ın genel merkezini işaret etti.

Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya'nın haberine göre, İSPARK'ta (İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ) iki yıl önce işten atılan 21 kişi arasında yer alan otopark görevlisinin açtığı işe iade davasında dosyaya giren iki bilirkişi raporunda çarpıcı tespitler yer aldı. Bilirkişiler 'yolsuzluğun yapıldığı server kayıtlarının İSPARK'ın uhdesinde olduğuna' dikkat çekti. Bilirkişi, işten atılan otopark görevlilerinin bilgisayarlardaki şifreleri değiştirerek parasal kayıtlar üzerinde oynama yeteneğine sahip olmadığını vurguladı. Bilirkişi raporlarını değerlendiren İBB Meclis Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, ‘yolsuzluğun çok derinlerde olduğunu’ söyledi. Balyalı, "Mesele sokakta çalışan emekçilerin üzerine atılamayacak kadar büyük. Konuyu takip edeceğiz" dedi.

İSPARK'ta (İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ) iki yıl önce işten atılan 21 kişi arasında yer alan otopark görevlisinin açtığı işe iade davasında dosyaya giren iki bilirkişi raporunda çarpıcı tespitler yer aldı. Bilirkişiler 'yolsuzluğun yapıldığı server kayıtlarının İSPARK'ın uhdesinde olduğuna' dikkat çekti. Bilirkişi, işten atılan otopark görevlilerinin bilgisayarlardaki şifreleri değiştirerek parasal kayıtlar üzerinde oynama yeteneğine sahip olmadığını vurguladı. İki bilirkişi raporu 'İSPARK’ta organize yolsuzluğa' dikkat çekerken, İSPARK'ın üst düzey isimlerine dokunulmadığı da ortaya çıktı.

'İSTER İSTEMEZ AK PARTİLİ OLMAK ZORUNDASIN BU KURUMDA'

İki yıl önce İBB iştiraki İSPARK'ta 'otopark ücreti ödeyen yurttaşlara verilen fişlerin silinmesiyle' milyonlarca liralık vurgun yapıldığı belirlenmişti. 2017 yılının Mayıs ayında kurum içinde yürütülen gizli soruşturma kapsamında İSPARK'ın açıklamasına göre 21 otopark görevlisinin iş akdi feshedildi. İSPARK'ın işten çıkarttığı 21 otopark görevlisinin arasında bulunan isimler, konunun medyada gündem olmasının ardından kurumun yolsuzluk miktarı olarak açıkladığı 819 bin TL'yi, 'komik' bulmuştu. O dönem Cumhuriyet'te konuşan otopark görevlileri, "Bizim yaptığımız işlemlerin aynısının fazlasını içeride yapabiliyorlar. Benim haberim olmadan cihaza araç girişi, araç çıkışı, fiş keser, fiş çıkarır, borca gönderir. Her şeyi yapabilirler" diyerek İSPARK yönetimini hedef almışlardı. İşten çıkartılan İSPARK görevlileri, "Biz de AK Partiliyiz. İster istemez AK Partili olmak zorundayız zaten bu kurumda. Siyasi bir kurum. Yolsuzluğu Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığı'na, BİMER'e hepsine yazdık. Şimdi personele yıkmaya çalışıyorlar. Hiçbiri dikkate almadı. 2 müdürün yerini değiştirdin. 21 tane adamı çıkarttın. Olayın üzerini kapattın. Bilgiişlemden müdahale edildi. İçeriden müdahaleyle bu işleri saha personeline yıktılar. Siz teknik servisin bildiği bir şifreyi kırmışsınız diyorlar. Biz bu şifreyi kırdıysak siz neredeydiniz? Bize 16 haneli bir şifreden bahsediyorlar. Biz bunu nasıl kıracağız? Biz hacker mıyız" demişlerdi. 

İki yıl önce işten çıkarılan otopark görevlilerinden M.K. işe iade davası açtı. Dava kapsamında dosyaya iki bilirkişi raporu ulaştı.

İki rapordaki önemli tespitler şöyle:

'SERVER KAYITLARI İSPARK UHDESİNDE'

İSPARK A.Ş'ye ait veri tabanı ve kayıtlar üzerinde gerekli incelemeler yapılmıştır. Öncelikle dava konusu inceleme yapılan server (ana makine) kayıtlarının davalı şirket uhdesinde olduğu ve bu serverlardaki log kayıtları ve bilgilerin davalı bilgisayarlarında admin şifresi ile girilerek üzerinde değiştirme ve uygulama yapılması mümkündür; şöyle ki inceleme yapılan log kayıtlarının txt formatında tutulduğu, davalının kendi uhdesindeki bilgisayarlar üzerinde admin şifresi girerek txt formatındaki bu logları ve kayıtları değiştirilebilme yeteneğinin olduğunu belirtmek gerekmiştir.

'HAYATIN AKIŞINA UYGUN DEĞİL'

El terminalini kullanan kişinin cihazın arka kısmını açarak, lokal verileri silebilmesi için, cihaz bakım şifresinin bilinmesi gerektiği ya da şifrenin kırılmasının gerektiği, davacının cihazın bakım şifresini bilerek arka kısımdaki ayarlara girip lokal verileri sildiğini söylemenin mevcut verilerle mümkün olmadığı, yine davacının özel teknik bilgi gerektiren şifre kırma işlemi yaparak, cihazın arka kısmına girdiğini ve lokal verileri sildiğini söylemenin de davacının teknik bilgi niteliği göz önünde tutulduğunda hayatın akışına uygun olmadığı...

'ÇALIŞANLARIN ÜZERİNE ATILMAYACAK KADAR BÜYÜK'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı bilirkişi raporlarını Cumhuriyet'e şöyle değerlendirdi:

"İspark yolsuzluğuyla ilgili devam eden yargılamalar sırasında ortaya çıkan bilirkişi raporları bize iki hususu net olarak gösterdi. İlk olarak bilirkişi raporuna göre sokakta çalışanların mevcut teknik bilgileriyle ve sistem şifreleri olmadan el terminallerini hackleme şanslarının olmadığı şeklinde. Eğer bir şekilde cihazları hackleyenler olursa bile sistemin anlık alarm vererek yolsuzluğun hemen fark edilmesi mümkün. Bu sistem sayesinde o günkü İSPARK yetkililerinin iddialarının aksine sokakta çalışan hiç kimse yakalanmadan uzun süre yolsuzluk yapamaz. Ortaya çıkan ikinci husus da yolsuzlukla suçlanan çalışanların iddia ettiği gibi şirket merkezinde bulunan server üzerinde geriye dönük her türlü değişikliğin yapılabileceği. Sadece ortaya çıkan bu gerçekler bile yolsuzluğun çok daha derinlerde olduğunu ve meselenin sokakta çalışan emekçilerin üzerine atılamayacak kadar büyük olduğunu bize gösteriyor. Takipçisi olacağız."


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.