Bilim Kurulu üyesinden ‘ikinci dalga’ açıklaması

Dünyayı cehenneme çeviren korona virüsü salgınında 'ikinci dalga' tartışması gündemde... Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, Türkiye'nin henüz birinci dalgayı atlatamadığını belirterek, şunları söyledi: İkinci dalganın birinci dalga kadar ürkütücü olacağını sanmıyorum. Çünkü virüs karşısında daha deneyimliyiz. Ancak etkin bir aşı bulununcaya kadar virüs hep bir yerlerde olacak ve bizi tehdit etmeye devam edecek. İkinci dalga korkusu her zaman olacak.

Bilim Kurulu üyesinden ‘ikinci dalga’ açıklaması
13 Mayıs 2020 Çarşamba 13:04

banner255

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, Habertürk TV’de Ebru Baki’nin sunduğu Para Gündem programına katıldı. Prof. Özlü, korona virüsü salgınından ikinci dalga yaşanma ihtimaliyle ilgili açıklamalarda bulundu.

* İkinci dalga riski var, bütün dünya bunu konuşuyor. Ama bizdeki ya da Rusya’daki durum farklı. Biz henüz birinci dalgayı atlatamadık. Bizim şu an riskimiz daha ziyade birinci dalgada bir gecikme, duraklama, ya da geriye dönüş olabilir mi… Rusya’da ve Avrupa’da da durum böyle.

ALDIĞIMIZ ÖNLEMLERİN İŞE YARADIĞINI GÖRDÜK

* Güney Kore, Singapur, Çin, birinci dalgayı büyük oranda kontrol altına alıp bitirdiler. Şimdi onlarda ikinci dalga korkusu var. Ancak şunu söylemekte yarar var. İkinci dalganın birinci dalga kadar ürkütücü olacağını sanmıyorum. Çünkü biz virüsü tanıdık ve virüs karşısında daha deneyimliyiz, daha güçlüyüz. Aldığımız önlemlerin işe yaradığını gördük.

* Ancak etkin bir aşı bulununcaya kadar virüs hep bir yerlerde olacak ve bizi tehdit etmeye devam edecek. İkinci dalga korkusu her zaman olacak.


Kaynak: Sözcü

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.