BES: Toplu sözleşme yenilensin

Enflasyonun farklarının yürürlükte olan toplu sözleşmeyi hükümsüz hale getirdiğini kaydeden Büro Emekçileri Sendikası, 2019 yılı için toplu sözleşmenin yenilenmesini istedi.

BES: Toplu sözleşme yenilensin
15 Kasım 2018 Perşembe 15:57

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi, 2019 bütçesine ilişkin Yenişehir ilçesindeki Vergi Defterdarlığı Daire Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı. BES yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra KESK’e bağlı sendikaların temsilcilerinin katıldığı açıklamada, “Yoksulluk, savaş ve rant bütçesi değil, emekçiye bütçe. Ek zam istiyoruz” yazılı pankart açıldı. 

‘TOPLU SÖZLEŞME HÜKÜMSÜZ’

Açıklama yapan BES Diyarbakır Şube Sekreteri Murat Kaya, toplu sözleşme gereği 2018 yılı için planlanan yüzde 4+3.5 maaş zammının, içinde bulundukları ekonomik koşullarda gerçeklikten uzak olduğunu belirterek, yılın ilk altı ayında verilen yüzde 4'lük zammın enflasyona yenik düştüğü, aylar sonra verilen enflasyon farklarının kamu emekçilerinde ekonomik mağduriyetler yarattığını söyledi. Yılın ikinci yarısında kamu emekçilerine verilen yüzde 3.5 zam oranının üç aylık dönemde enflasyonun altında kaldığını dile getiren Kaya, “Eylül ayı sonu itibariyle yüzde 5.65 enflasyon farkı oluşmuştur. Ekim ayı enflasyonunun (TÜFE) 2.67 çıkması ile de yıl sonuna iki ay kala yüzde 8.32 oranında oluşan enflasyon farkı, fiilen yürürlükte olan toplu sözleşmeyi hükümsüz hale getirmiştir” dedi.

‘EK ZAM YAPILMALI’

Enflasyon farklarının 15 Ocak tarihi beklenmeksizin derhal ödenmesini isteyen Kaya, maaşlarındaki reel kaybın yüzde 50'lere ulaştığını ifade etti. Kaya, kamu emekçilerine enflasyon farkı dışında ek zam yapılarak, 2019 yılı için ise toplu sözleşmenin yenilenmesi gerektiğine işaret etti. Kaya, 2019 yılı bütçesinin görüşülmesine TBMM'de devam edildiğini, 2019 yılı bütçe tasarısı incelendiğinde kamu yatırımlarında, sosyal güvenlik ve sosyal yardım harcamalarında tasarrufa gidilirken, bütçeden aslan payını milli savunma, iç güvenlik ve diyanetin aldığına dikkat çekti.  

BÜTÇE KAYNAKLARI

Bütçe imkanlarının kamu yararına kullanılmasının en temel talepleri olduğunu ifade eden Kaya, “Bütçe kaynakları savaş için değil halk için, barış ve demokrasi için kullanılmalıdır. Bütçe, emekçilerin insanca yaşam taleplerini içermeli, toplumsal cinsiyete duyarlı olmalı, bütçe süreçleri açık, şeffaf ve katılımcılığa açık hale getirilmelidir. BES olarak mücadele kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyor, tüm büro emekçilerini haklı taleplerimize sahip çıkmaya, mücadelemize katkı sunmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

ADANA 

BES Adana Şubesi, 2019 bütçesine ilişkin şube binalarında basın toplantısı düzenledi. BES Adana Şube Başkanı Sinan Tunç, 2018 için imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'nde (TİS) elde edilen zamların çoktan eridiğini belirterek, “Maaşlarımızdaki reel kayıp yüzde 50'lere ulaşmış bulunmaktadır. Kamu emekçilerine enflasyon farkı dışında ek zam yapılmalı, 2019 yılı için ise Toplu Sözleşme yenilenmelidir” dedi. 

Bütçe imkanlarının kamu yararına kullanılmasının en temel talepleri olduğunu kaydeden Tunç, bütçenin savaş için değil halk, barış ve demokrasi için kullanılması gerektiğini söyledi. 

Tunç, 15 Aralık saat 13.00’te Uğur Mumcu Meydanı’nda "Yoksullaştırmaya, işsizliğe, güvencesizliğe" karşı gerçekleştireceklerini belirterek katılım çağrısı yaptı. 

ANTALYA 

BES Antalya Şubesi de  aynı amaçla Antalya Defterdarlığı önünde bir araya geldi. BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, insanca bir yaşam için ek zam talep ettiklerini söyledi. Mol, haklı talepleri için mücadele edeceklerini vurguladı.

İZMİR 

BES İzmir Şubesi, 2019 bütçesine ilişkin Konak ilçesinde bulunan Başbakanlık binası önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, DİSK Ege Bölgesi temsilcisi Memiş Sarı ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. "Kayıplarımız karşılansın ek zam istiyoruz" ve "Vergide adalet insanca yaşayabilecek bir ücret istiyoruz" pankartlarının açıldığı eylemde BES Şube Başkanı Mustafa Güven konuştu. 

'ENFLASYON FARKLARI ÖDENSİN'

Güven, içinde bulundukları ekonomik kriz koşullarında bir maaş gününü daha eylemle karşıladıklarını belirterek, insanca bir yaşam  taleplerini yineledi. Ek zam istediklerini belirten Güven, "Toplu sözleşme gereği 2018 yılı için planlanan  yüzde 4 veya 3.5 maaş zammı, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda gerçeklikten uzak oranlardır. Yılın ilk altı ayında verilen yüzde 4'lük zam enflasyona yenik düşmüş, aylar sonra verilen enflasyon farkları kamu emekçilerinde ekonomik mağduriyetler yaratmıştır. Yılın ikinci yarısında durum daha da iç karartıcıdır; IMF'nin önerileri doğrultusunda hazırlanan yeni ekonomi programında 2018 enflasyon hedefini yüzde 5'ten yüzde 20.8'e çıkaran hükümetin hedefi Ekim ayı sonu itibariyle tutmamış, Merkez Bankası bile yıl sonu enflasyon beklentisini  yüzde 23.5 olarak güncellemiştir" ifadesinde bulundu. Taleplerinin net olduğunu belirten Güven, enflasyon farklarının 15 Ocak tarihi beklenmeksizin derhal ödenmesi gerektiğini söyledi. Yoksulluk, rant  ve savaş bütçesi değil emekçiye bütçe istediklerini belirten Güven, 2019 yılı bütçesinin görüşülmesine TBMM'de devam edildiğini hatırlattı. 

Basın açıklamasının ardından konuşan BES Genel Başkanı Serpil Akpınar, TARİŞ işçilerine destek ve dayanışma mesajlarını iletti. Açıklama sloganlarla son buldu.

ANKARA'DA EYLEME MÜDAHALE

Büro Emekçileri Sendikası'nın (BES) “Emekçiden yana bütçe” talebiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde yapmak istediği eyleme polis izin vermedi Bunun üzerine emekçiler İzmir Caddesi'nde basın açıklaması yapmak istedi. Polis emekçilere müdahale etti. Bu sırada Mevlüt Çakmak ve İsmet Meydan adlı emekçiler gözaltına alındı. Daha sonra emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.