Basın açıklamalarına katılınca 'kabahatli' oldular

Batman'da farklı tarihlerde yapılan basın açıklamalarına katılan siyasi parti ve emek örgütlerine üye 149 kişiye “Kabahatler Kanunu”ndan toplam 65 bin 953 TL para cezası kesildi. 

Basın açıklamalarına katılınca 'kabahatli' oldular
17 Aralık 2018 Pazartesi 12:16

banner225

Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilan edildiği 20 Temmuz 2016’dan kaldırıldığı 19 Temmuz 2018 tarihine kadar açık alanlarda özellikle muhalif kesimlerce yapılmak istenen basın açıklamaları ve etkinlerine izin verilmeyip, yasaklandı. OHAL’in kaldırılmasının ardından ise AKP tarafından hazırlanan ve ‘OHAL’in kalıcılaştırılması’ olarak yorumlanan ‘Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’, 25 Temmuz 2018’de kabul edilerek valilere “süper yetkiler” verildi.

25 maddelik bu Kanun ile valilere verilen yetkiler arasında, ‘kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilme’ yetkisi de dahi yer aldı.

Süper yetkilerle donatılan Batman Valiliği de, 10-25 Ekim, 07-21 Kasım, 22 Kasım- 6 Aralık, 7-21 Aralık 2018 tarihleri arasında kentte basın açıklamaları ve etkinlikler yapılmasını yasakladı. Kent merkezi gibi yine 1-8 Ekim tarihleri arasında Kozluk ilçesine giriş yasağı koyan Valilik, basın açıklamaları ve etkinlikleri izne bağladı. 

OHAL döneminde yapılan kimi basın açıklamalarına katıldıkları gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi 62 kişiye “Kabahatler Kanunu’na aykırı davranış” gerekçesiyle 183 kez olmak üzere toplamda 41 bin 541 TL para cezası kesildi. 

Para cezalarından sadece siyasi partiler değil, emek örgütü üyeleri de nasibini aldı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi 35 kişiye 8 bin 396 TL, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) üyesi 30 kişiye 9 bin 998 TL, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi 3 kişiye ise bin 97 TL ceza kesildi. 

Böylece OHAL süresince kent genelinde siyasi parti, sendika ve dernek üyesi 130 kişiye katıldıkları basın açıklamaları gerekçesiyle toplam 61 bin 32 TL para cezası kesildi.

CEZALAR OHAL SONRASI DA SÜRDÜ

Para cezası uygulaması OHAL sonrasında de devam eder durumda. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Batman Şubeler Platformu’nun 8 Kasım 2018 tarihinde yaptığı faks gönderme eylemine katılan Eğitim Sen, SES ve İHD üyelerinin de aralarında olduğu 19 kişiye, yine “Kabahatler Kanunu” gerekçesiyle kişi başı 259 TL olmak üzere toplam 4 bin 921 TL para cezası kesildi. 

Kesilen bu para cezalarının hukuki olmadığını ve kendilerini yıldırmaya yönelik olduğunu ifade eden isimler ise, demokratik haklarını kullanmaya devam edeceklerini ifade etti.

BAŞKASINI ETİKETLENİP ONLARA PARA CEZASI KESİLDİ

Bu isimlerden biri olan ihraç edilen öğretmen Ramazan Kavak, eleştirdikleri 12 Eylül askeri darbe hukukunu dahi bugün yetkililere hatırlatır durumda olduklarını dile getirdi. Kavak, polisin çektiği fotoğraflar arasında yer almamasına rağmen başkasının etiketlenip, kendisine bana para cezası kesildiğini de ifade etti. Kavak, "Komedi filmlerine konu olacak durumlar yaşıyoruz. Kesilen cezalar ile krizin faturasını biz emekçilere, yurtseverlere, demokratlara kesmek istiyorlar" dedi.

Kamu emekçisi Ruşen Güneş’e de tıpkı onun gibi polislerce çekilen fotoğraf karesinde olmamasına rağmen para cezası kesildi. 

Açıklama sırasında Eğitim Sen'in sosyal medya hesabı için çekim yaptığını dile getiren Güneş, "Basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle kimseye para cezası kesilemez. İşin enteresan kısımlarından biri de ben açıklamayı çekiyordum. Buna rağmen para cezası kesildi. Kürt sorununu çözemediği için sürekli ekonomik kriz içinde olan devletin kasası bugün boşaltılmıştır. Trafik cezaları ve bu şekilde emekçilere kesilen para cezalarıyla krizi aşmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

CEZALAR İNSAN HAKLARI HAFTASI'NDA GELDİ

Fotoğraf karesinde olmamasına rağmen para cezası kesilen SES üyesi Cihan Tüzün de, “Polislerin bulunduğu alanda olduğumdan oradaki fotoğrafımı çekip, beni karşı taraftaymış gibi göstererek ceza kesildi. Öncelikle bu işin ilginç yanıdır. Oysaki bir kişiye basın açıklamasına katıldığı için ceza kesemez. Para cezası kesilen tüm emekçiler ihraç edilen kamu emekçileridir. Bu cezalar ile bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Ama yapılan boşunadır" ifadelerini kullandı. 

Para cezalarına karşı itiraz edeceklerini ifade eden Tüzün, "Daha önce de para cezaları kesildi. Eğitim Sen üzerinden açtığımız davaları kazandık ve AİHM de Türkiye’yi mahkum etti” dedi. 

Para cezası kesilen İHD Batman Şubesi yöneticilerinden Abdurrezak Kapmaz ise, para cezalarının İnsan Hakları Haftası'nda verilmesinin kasıtlı olduğunu gösterdiğini söyledi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.