Baro Başkanı: 'Halk iradesi' HDP’li seçmenler için geçerli değil

Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik kayyum atamalarını değerlendirdi, muhalefetin cılız sesinin de iktidarı pervasızlaştırdığını söyledi.

Baro Başkanı: 'Halk iradesi' HDP’li seçmenler için geçerli değil
17 Kasım 2019 Pazar 10:41

Mardin'de, 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine giren Büyükşehir Belediyesi ve Nusaybin Belediyesi'nin ardından dün de Savur, Mazıdağı ve Derik belediyelerine kayyum atandı. Böylelikle, HDP'nin kent genelinde yüzde 60 ila 80 arasındaki oy oranlarıyla kazandığı 5 belediyenin tümüne bir kez daha kayyum atanmış oldu.

Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik, belediye eşbaşkanların yerel seçimler sonrası haklarında başlatılan soruşturmalardan kaynaklı görevden uzaklaştırılmaları ve yerlerine kayyum atamalarına ilişkin Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirmelerde bulundu.

‘UYDURUK SORUŞTURMALAR İLE KAYYUM ATANIYOR’

Elik, HDP'li belediyelere kayyum atama kararının işaretinin 2016 yılında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile belediyeler kanununda yapılan değişiklikle verildiğini söyledi. 2016 yılındaki kayyum atamalarını hatırlatan Elik, şu an ise "uyduruk" olarak nitelendirdiği soruşturmalarla kayyum atamasının yapıldığını belirtti. Bu konseptin devam etmesi halinde HDP’li tüm belediyelere kayyum atanacağına işaret eden Elik, kayyumlarla birlikte seçme ve seçilme hakkının askıya alındığını ve ortadan kaldırıldığını vurguladı. Kayyum atamalarını hukuken kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydeden Elik, "Bir kanun devletinde iktidarın kanunlara riayet etmesi beklenir" dedi.

'HALK İRADESİ' HDP'Lİ SEÇMENLER İÇİN GEÇERLİ DEĞİL'

  1. birlikte HDP'ye oy veren milyonlarca yurttaşın iradesinin tanınmadığını belirten Elik, "İktidarın sıkça başvurduğu 'halk iradesinin' HDP’li seçmenler için geçerli olmadığını açık bir şekilde görüyoruz. Şuan ki durum, 'Ben halkın iradesini tanımıyorum. Benim istediğim seçilmediği durumda istediğim zaman herhangi bir gerekçeye de ihtiyaç duymadan kayyum' mantığıdır" diye konuştu.

Yaşananların insanların seçimlere olan inancını yitirmesine neden olduğunu kaydeden Elik, şunları söyledi:"Eskiden kırık dökükte olsa seçim güvenliği vardı. 12 Eylül’den sonra yapılan seçimlerde bile darbeciler seçim sonuçlarını tanıyıp, iktidarı seçimi kazananlara verdi. Bugün seçim güvenliği tamamen ortadan kaldırılmıştır. Artık insanlar kullandığı oyun bir anlamının olmadığını düşünüyor. Aslında iktidarın da amaçladığı budur. Yani kendisinden olmayan kesimi teslim alma ve iradenin tanınmayacağını insanlara kanıksatmaktır.",

'MUHALEFETİN CILIZ SESİ İKTİDARI HEVESLENDİRİYOR'

Muhalefetin kayyumlar karşısındaki tutumunu da eleştiren Elik, muhalefetin "cılız" ses çıkarmasının iktidarı daha da hevesli hale getirdiğini ve daha "pervasız" davranmasına neden olduğuna işaret etti. Hukuksuzluğun her alanda kendini gösterdiğini ve toplumun savunmasız bırakılmak istendiğine dikkat çeken Elik, hukuki çerçevede buna "dur" denilmesi gerektiğinin altını çizdi. Elik, "Nasıl olsa 'çabamız mücadelemiz bir sonuç vermeyecek' diye bu yapılan hukuksuzlukları kanıksamak en büyük tehlikelerden biridir. Herkes hukuki çerçevede, kendi mecrasında gerekli mücadeleyi göstermek zorunda" diye konuştu.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.