Bankadan paralarını alamayan halk isyan etti

Çin'in Zengzhou şehrindeki bankadan paralarını çekemeyen vatandaşlar protesto gösterisi düzenledi. Gösteriler sırasında göstericilerle güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı.

Bankadan paralarını alamayan halk isyan etti
11 Temmuz 2022 Pazartesi 20:56

Çin’in Henan eyaletindeki Zengzhou kentinde bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen yüzlerce kişi, hesaplarının sıfırlandığını fark edince Çin Halk Bankası’nın Zhengzhou şubesine akın etti. Yüzlerce kişinin katıldığı protestolarda güvenlik görevlileri ile halk arasında arbede çıktı.

Ellerinde "Birikimlerimizi istiyoruz" yazılı pankartlarla bankayı protesto eden göstericiler ve güvenlik görevlileri ve arasında arbede çıktı. Polis, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını belirtirken, gösteriye 3 binden fazla kişinin katılığı iddia edildi.

18 NİSAN'DA ORTAYA ÇIKTI

Geçtiğimiz 18 Nisan’da bankalarda bulunan milyonlarca dolarlık mevduat donduruldu ve bankalar müşterilere bunun iç sistemlerdeki bir yenileme sonucu olduğunu söyledi. Ancak banka müşterileri, o zamandan beri bankalardan kendilerine konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Yetkililer tarafından başlatılan soruşturmaya göre Henan Yeni Varlık Grubu'ndan bazı kişilerin bankaların çevrimiçi ticaret sistemlerine eriştiğini ve bunları manipüle ettikleri belirlendi. Yaşanan bu durumun ardından bir dizi şüphelinin tutuklandığı açıkladı.

Protestoların hedefindeki Henan bankasının, Nisan ayında milyonlarca dolarlık mevduatı, banka sistemlerinde yenileme yapıldığı gerekçesiyle dondurduğu belirtiliyor.


Kaynak: Artı Gerçek

Etiketler; #çin #Banka

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.