Ayrımcılık virüs dinlemedi: Camiler dezenfekte edildi, cemevi ve kiliseler edilmedi

Kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, coronavirüse karşı cami ve cemaatlere ait Kuran kurslarında dezenfekte çalışmaları başlatırken, Meryem Ana Kilisesi ile kentin tek cemevininde herhangi bir çalışma yapmadı. Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi'nin Papazı Yusuf Akbulut ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, belediyenin ayrımcılığına tepki gösterdi.

Ayrımcılık virüs dinlemedi: Camiler dezenfekte edildi, cemevi ve kiliseler edilmedi
14 Mart 2020 Cumartesi 16:21

banner255

Kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, coronavirüse karşı cami ve cemaatlere ait Kuran kurslarında dezenfekte çalışmaları başlatırken, Meryem Ana Kilisesi ile kentin tek cemevini es geçti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Lezgin Akdeniz’in haberine göre Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine atanan kayyum, coronavirüse karşı başlatılan dezenfekte çalışmalarını inanç mekanlarından sadece camilere sağlıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, coronavirüse karşı camiler ve cemaatlere bağlı kuran kurslarında dezenfekte çalışması başlattı. Belediye, kentte bulunan kilise ve tek cemevini ise es geçti. Dezenfekte çalışmaları yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği ve ibadetlerin yapıldığı Meryem Ana Kilisesi’nde yapılmadı.

‘VAKANIN YAYILMASINDAN ENDİŞELİYİZ’

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi’nin Papazı Yusuf Akbulut, camilerin dezenfekte edildiğini, ancak aynı işlemin kilisede yapılması için herhangi bir çalışmanın yapılmadığını söyledi. Kilisede ibadetlerini ertelemediklerini belirten Akbulut, virüsten dolayı kaygılı olduklarını kaydetti. Akbulut, kilisenin Diyarbakır’ın en eski tarihi yapılarından birisi olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin sık ziyaret ettiğini hatırlatarak, bunun da olası bir vakanın yayılmasından endişe etmelerine neden olduğunu belirtti. Talep etmelerine rağmen geri dönüş olmadığını söyleyen Akbulut, kilisenin bir an önce dezenfekte edilmesi gerektiğini dile getirdi.

‘DİĞER İNANÇLAR İÇİN HASSASİYET YOK’

Yine Diyarbakır Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde de dezenfekte çalışması yapılmadı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, Diyarbakır’da kamuda ve sosyal yaşamın toplu yerlerinde önlemlerin alındığından haberleri olduğunu, ancak bunun inanç merkezlerini kapsamadığını aktardı. Cami imamlarının herhangi bir talebi olmadan buralarda çalışmalar yapılmasına rağmen diğer inanç mekanlarda bu hassasiyetin gösterilmediğini vurgulayan Koluman, cemevinin dezenfekte edilmesi için belediyeye başvuru yapacaklarını ifade etti. (Mezopotamya Ajansı)


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.