Avukat ile mahkeme başkanı arasında ihsas-ı rey tartışması

Tutuklu Kızıltepe Belediyesi eşbaşkanlarının yargılandığı davada savunma avukatları ile mahkeme başkanı arasında ihsas-ı rey krizi yaşandı. Avukatların duruşmada hazır ettikleri tanığın CMK’nin 178’inci maddesi doğrultusunda dinlenmesi talebini reddeden mahkeme heyeti, belediye eşbaşkanlarının tutukluluğunun devamına karar verdi.

Avukat ile mahkeme başkanı arasında ihsas-ı rey tartışması
01 Şubat 2019 Cuma 17:46

banner255

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2 Aralık 2016'da “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan, ardından ise yerlerine kayyum atanan Kızıltepe Belediye eşbaşkanları İsmail Asi ve Leyla Salman ile aralarında 31 Mart yerel seçimlerinde Kızıltepe Belediye Eşbaşkan Adayı olan Salih Kuday’ın da olduğu 7 kişi hakkında açılan davanın 11’inci duruşması görüldü. Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Asi ve Salman tutuklu bulundukları İzmir’deki cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Duruşmada tutuksuz isimler Marsu Şube Müdürü Hasan Oğal, Kızıltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mehmet Halit Karaboğa ve Temizlik İşleri Müdürü Abdürrahim Aslan da hazır bulundu. Avukatların salonda yerini aldığı duruşmayı, yargılanan kişilerin yakınları ve HDP'li yöneticiler izledi.

Kimlik tespitinin ardından geçilen duruşmada ilk olarak iddia makamı mütalaası yinelendi. İddia makamı dosyada adı geçen isimlerin "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiaları ile cezalandırılmasını istedi.

SEGBİS ARIZA VERDİ: GERİSİNİ AVUKATINIZ BEYAN ETSİN

Ardından savunma yapan Asi, iddiaları reddederek önceki duruşmalarda yaptığı savunmaları tekrar ettiğini belitti. Asi, önceki duruşmalardaki taleplerini de yineleyerek, tahliyesini istedi.

Leyla Salman ise, mahkeme huzurunda savunma yapmak istediğini hatırlatarak, SEGBİS'te kendisini ifade edemediğini söyledi. Bu sırada SEGBİS'te yaşanan sıkıntı nedeniyle Salman'ın savunması yarıda kesildi. Salman'ın savunmasının kesilmesi üzerine mahkeme başkanı Salman'a "SEGBİS çok fazla yankı yaptığı için söylediklerinizi anlayamıyorum. Bu nedenle anladığım kadarıyla tutanağa geçeceğim. Gerisini avukatınız beyan etsin olur mu" dedi. Avukatlar SEGBİS'te yaşanan sıkıntının heyet tarafından da açıkça görüldüğünü ve tutanağa geçirilmesini istedi. Bunun üzerine mahkeme SEGBİS sıkıntısını tutanağa geçti.

ANAVATAN PARTİSİ DÖNEMİNDE İŞE ALINMIŞLAR

Ardından savunma yapan Marsu Şube Müdürü Hasan Oğal, kendisinin HDP döneminde değil aksine Anavatan Partisi döneminde belediyede çalışmaya başladığını hatırlattı. Üzerine atılı suçlamaları reddeden Oğal, belediyedeki tüm tahsilat işlemlerinin makbuz karşılığı yapıldığını ve hepsini ibraz ettiklerini dile getirerek, gizli tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Abdürrahim Aslan ve Mehmet Halit Karaboğa da savunmalarında gizli tanık ifadelerine itiraz ederek, beraat talebinde bulundu.

TANIK DİNLENME TALEBİ REDDEDİLDİ

Asi ve Salman'ın avukatı Gülistan Duran, esasa ilişkin süre talebinde bulundu. Eşbaşkanların avukatı Erdal Kuzu ise, önceki duruşma verdikleri dilekçe ile dinlenmesini talep ettikleri tanığı hazır ettiklerini ve dinletmek istediklerini belirtti. Tanık dinlenme talebini değerlendiren savcılık tanığın dinlenmesine karar verilmesini istedi. Ancak mahkeme heyeti tanığın dinlenme talebini reddetti. Bunun üzerine Kuzu, CMK’nin 178’inci maddesini hatırlatarak, “Tanığın dinlenmesi talebiyle verilen dilekçe reddedilse bile sonrasında tanık savunma tarafından hazır edilmiş ise, dinlenir. CMK 178 tanığın bizzat hazır edilmesi durumunda mahkeme heyetine takdir yetkisi vermiyor. Tanık savunma tarafının talebi doğrultusunda dinlenilir diyor” dedi.

MAHKEME BAŞKANI YASA MADDESİNİ ARADI

Kuzu'nun CMK 178'in ilgili maddesini hatırlatması üzerine mahkeme başkanı önündeki CMK kitapçığından ilgili maddeyi aramaya başladı. İlgili maddeyi bulup bir süre okuyan mahkeme başkanı, savunma tarafının böyle bir hakkının olduğunu ancak önceki celsede savunma tarafının dilekçesinin reddedildiğini belirterek, talebin oy birliği ile reddedildiğini söyledi. Mahkeme başkanı yeniden kanun maddesini okumaya devam ederken, salonda bir süre sessizlik oluştu. Mahkeme başkanı talebin reddedildiğini yinelerken, itirazda bulunabileceklerini söylemekle yetindi.

‘İHSAS-I REY YAPILMAKTADIR’

Bunun üzerine söze giren avukat Kuzu, yasanın savunma tanığının dinlenmesi talebini reddetmesi hakkı tanımadığını hatırlatarak, "Burada açıkça ihsas-ı rey yapılmaktadır. Bu mahkemenin tarafsızlığına gölge düşürmektedir. Mahkeme ihsas-ı reyde bulunarak, görevinin dışına çıkmıştır. Kanun maddesi açıktır" dedi.

Kuzu, savunmasında müvekkili Leyla Salman'ın ilk duruşmadan itibaren savunmasını yapamadığını dile getirerek, bunun tutanaklarda sabit olduğunu bir sonraki duruşmada mahkeme huzurunda hazır edilmesini istedi. Kuzu, mahkemenin daha ilk celsede ara kararında Kızıltepe Kaymakamlığı'ndan "Leyla Salman'ın koruma isteyip istemediğinin" sorulmasını istediğini ancak bugüne kadar cevap verilmediğini hatırlattı. Yazının akıbetinin sorulmasını ısrarla istediklerini belirten Kuzu, "Bu yazının akıbetini sormak Kaymakamlığı rahatsız etmek anlamına gelmiyor ki" dedi.

‘NEYE DAYANARAK TUTUKLULUK DEVAM ETTİRİLMEKTE’

Asi ve Salman'ın 2 yılı aşkın bir süredir gizli tanık beyanları ile tutuklu olduğunu kaydeden Kuzu, "Gizli tanıkların yalan söyleyip söylemediklerinin ispatı peşine düşüyoruz. Böyle bir mecburiyetimiz olmamasına rağmen 28 aydır aynı gelgiti yaşıyoruz. Diğer sanıklar tahliye edildi. Aynı suçlamalar ile yargılanıyorlar. Tutuklu olmalarına neden olan durum siyasi bir neden değilse tutuklu olmalarına neden olan durum nedir. Bu dosyadan idam ve müebbet çıkmayacağı açık. Suçlamaya konu olan cezaların alt sınırı belli üst sınırı bellidir. 28 ay gibi bir süreden bahsediyoruz. Neye dayanarak bu tutukluluk devam ettirilmektedir. Adli kontrol şartları denen bir uygulama yasaya konmuştur. Amaç el altında baskı altında tutmak ise adlı kontrol şartları ile de bu yapılabilmekte. Müvekkil Leyla Salman'ın annesi ağır hastadır. Yoğun bakımda hastanede tutulmaktadır. Veda hakkı diye bir şey var. Yine işi var. İsmail Asi için de aynı durum geçerlidir. Tahliye edilmelerini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

17 NİSAN’DA DURUŞMA SALONUNA GETİRİLECEKLER

Savunmanın ardından kararını veren mahkeme Asi ve Salman’ın tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki celse mahkeme salonunda hazır edilmelerine karar verdi. Duruşma 17 Nisan tarihine ertelendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.