Av. Çelik: Açlık grevi eylemi devletin yasalara uyması eylemidir

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla açlık grevi eylemi başlattıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 35 kişi 8 gündür gözaltında. Dylemin suç olmadığını Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlarla açıklayan Avukat Osman Çelik, savcılara “Suç işliyorsunuz” diyerek seslendi.

Av. Çelik: Açlık grevi eylemi devletin yasalara uyması eylemidir
20 Aralık 2018 Perşembe 12:01

banner225

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde açlık grevine giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in taleplerine destek olmak amacıyla 12 Aralık'ta 3 günlük açlık grevi eylemine başlayan 35 kişi, HDP İl binasına düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 35 kişi, 4 gün süren gözaltı süreci ardından savcılığın talebi üzerine “delil toplanması” gerekçesiyle 4 gün daha uzatıldı. 8 gündür gözaltında tutulan 35 kişinin bugün Diyarbakır Adliyesi’ne getirilmesi bekleniyor. 

35 kişinin açlık grevi eylemi gerçekleştirdikleri gerekçesiyle gözaltına alınmasına rağmen, savcılığın “Delil toplanması” gerekçesiyle gözaltı süresini uzatması dikkat çekti. Eylemcilerin gözaltına alınması ve gözaltı sürelerinin uzatılmasını değerlendiren HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Avukat Osman Çelik, savcılığın hukuksuz işlem yaptığını söyledi.

‘DEVLETİN YASALARA UYMASI EYLEMİDİR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek olmak amacıyla açlık grevi eylemi gerçekleştirenlerin devleti kendi kanunlarını yerine getirmesi için eylem gerçekleştirdiklerini dile getiren Çelik, “İmralı’da yoğun ve sistematik bir tecrit söz konusu. Hukukta, yasal mevzuatta hiç bir şekilde yeri olmayan bir tecrit uygulamasıdır. Bütün bu insanlar hukuka aykırı bir şekilde uygulamaya konulan tecridin kaldırılmasına yönelik bir tepkiden kaynaklı açlık grevi eylemi gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bu insanların bırakın suç işlemesini, aksine devletten kendi koyduğu kurallara ve nizamlara, anayasa, ceza yasasında düzenlemelere uyulmasına yönelik eylemlerdir. Aslında suç işleyen devletten, kanun çerçevesine dönmeyi bekleyen eylemlerdir” diye konuştu. 

AYM VE AİHM KARARLARI

Açlık grevi eylemlerinin yasa dışı olmadığını, bununla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Engin Atabey’in 2013/8770 esas sayılı ve 16 Aralık 2015 tarihli başvurusuna istinaden, “Hükümlü ve tutuklular Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ortak alanı kapsamında kalan temel hak ve hürriyetlerin tamamına sahiptirler. Bu bağlamda hükümlü ve tutukluların ifade özgürlüğü de Anayasa ve AİHS kapsamında koruma altına alınmıştır” kararını hatırlatan Çelik, savcı ve hakimlerin açlık grevi eylemlerini suç olduğunu iddia edebileceğini ancak söz konusu eylem ve etkinliklerin AYM kararı ile suç olmadığı ispatlandığını belirtti.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE

Cezaevlerinde açlık grevi eylemi başlatanlara yönelik başlatılan disiplin soruşturmalarının da hukuksuz olduğunu ve AYM tarafından ifade özgürlüğüne yönelik müdahale olarak kabul edildiğini anımsatan Çelik, “Eylemlerin suç olmadığı gibi suç unsuru da taşımamaktadır. Ne yazık ki siyasi iklim, AKP’nin muhalefete yönelik baskıları, bu konuda düzen işleyişine muhalefet eden herkesi yıldırmaya yönelik operasyonlar olduğu ortadadır” dedi. 

‘SAVCI YETKİLERİ KÖTÜYE KULLANIYOR’

Savcıların yetkilerini kötüye kullanarak insanları özgürlüğünden kopardığını söyleyen Çelik, “Her ne kadar hukuki bir işlem olarak görülse de, aslında savcının yaptığı işlem tamamen hukuka aykırıdır. Açlık grevi eylemi gerçekleştirenler tamamen düşünce ve ifade özgürlüğü haklarını kullanmışlardır” ifadelerini kullandı. 

'SAVCILAR SUÇ İŞLİYOR'

Eylemcilerin açlık grevi eylemi gerçekleştirmesi gerekçesiyle gözaltına alınmasına rağmen gözaltı süresinin “Delil toplama” gerekçesiyle uzatılmasını değerlendiren Çelik, şunları söyledi: “Suç olarak atfedilen suç açlık grevi eylemidir. Dolayısıyla yeni bir kanıt veya belgeye ihtiyaç duymaksızın gözaltı işlemi gerçekleştirilmiş. Gözaltı süresini uzatarak, insanların özgürlüğü kısıtlanıyor. Muhalif olduğunu düşündüğünüz insanlara eza ve işkenceye tabi tutmaktır. Bir anlamda inandığı değerlerden vazgeçirmeye dönük eylemlerdir.”

Savcılara “suç işliyorsunuz” diyerek seslenen Çelik, “Bu eylem demokratik haktır. Bu insanların bu kadar süre gözaltında kalmaları ciddi bir şekilde hukuka aykırı işlemdir” diyerek buna karşı hukuki başvurularda bulunacaklarını söyledi. 

MA / Özgür Paksoy - Mehmet Şah Oruç


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.