AKP'den koronavirüs salgını sonrası 'dört sektör' planı

AKP kurullarında değerlendirilen 'salgın sonrası ekonomide canlanma' çalışmalarına göre, bu konuda öncelik verilecek sektörler dört başlıkta toplanacak.

AKP'den koronavirüs salgını sonrası 'dört sektör' planı
17 Mayıs 2020 Pazar 11:09

banner225

Koronavirüs salgınının ardından ekonomide canlanma yaratmak amacıyla başlatılan çalışmalar, AKP'nin yetkili kurullarında değerlendirildi.

Öncelik verilecek sektörler dört başlıkta toplanırken, e-ticaret, tarım, sağlık ve dijitalleşmeye yönelik yasal altyapı çalışmalarının hızlandırılması planlanıyor.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın aktardığına göre AKP'nin son MYK toplantısında gündeme gelen "Korona sonrasına hazırlık" çalışmaları AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı birkaç toplantıda yeniden ele alındı. Erdoğan, ekonomideki sorunların aşılması için talimat verdiği, "Salgınla mücadele ile üretim ve normalleşme süreci dengeli bir şekilde götürülmeli. Birini yaparken diğerini ihmal etmeyeceğiz. Büyümeye odaklanmalıyız" dedi.

Toplantılarda yapılan değerlendirmeler şöyle:

"Salgın nedeniyle bütün dünya, e-ticarete yönelecek. Buna ilişkin altyapının oluşturulması, eleman yetiştirilmesi sağlanacak. Tarım en kritik sektörlerinden biri haline gelecek. Gıda sektörünü de içine katarak, bu alanda yeni yatırımlar ve istihdam olanaklarının arttırılmasıyla ilgili kararlar uygulamaya konulacak. Dijitalleşme, her alanda çok yaygınlaşacak. Yazılımcı yetiştirme projelerine öncelik verilecek. Sağlık sektörünün eksikliklerine öncelik verilecek. Tüm sağlık cihazları, maskeden solunum cihazına, tanı kitlerine kadar Türkiye’de üretimine geçilmesi için alt yapı sağlanacak."

AKP'li yetkililer, "yabancı yatırımcılara güven verilmesi, bürokrasinin azaltılması, yargı ve adalet sistemine ilişkin endişelerin giderilmesi"ne yönelik yasal düzenlemelere gidilebileceğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu: 

"İhracat başta olmak üzere, ertelenen tüm sektörler hızla devreye girecek. Tekstil sektörü, bu süreçte çalışmaya devam etti. Ürün değiştirdi, maske üretti. Almanya, Fransa, İtalya, İspanya gibi Avrupa ülkelerinde normalleşmeye geçtikçe, talepleri arttıkça, bizde onlara bağlı olarak hızlı ekonomik taleplerini karşılamaya başlayacağız. Özellikle ara mallar konusuna canlanma yaşanacak."


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.