AKP ve CHP'li vekiller arasında 'Ecevit' tartışması

Meclis'te konuşan AKP'li Özlem Zengin'in, 'Bülent Ecevit değil miydi Clinton'un karşısında el pençe duran? sözünün ardından başlayan gerginlik nedeniyle birleşime ara verildi.

AKP ve CHP'li vekiller arasında 'Ecevit' tartışması
20 Kasım 2019 Çarşamba 08:31

Meclis Genel Kurulu’nda, 'Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşüldüğü sırada AKP ve CHP'li vekiller arasında 'Ecevit' tartışması yaşandı.

Genel Kurul'da söz alarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, "Başkanlık sistemi bu ülkede masraftır, israftır, enflasyonun sürekli yükselmesidir, vatandaşın perişanlığıdır, bunların hepsini bu sistemde rahatlıkla hissediyoruz. AK Parti iktidarı pahalılık demektir, enflasyon demektir, işsizlik, israf, emeklilikte yaşa takılmak, niteliksiz, kalitesiz eğitim demektir" diye konuştu.

"Meclis’in kiralık araçlarına neden sınırlama yapmıyoruz?" diye soran CHP'li Tanal, "Dört siyasi partinin genel başkanları geldiği zaman Meclis’in üzerinde helikopterler uçmuyor ama AK Parti’nin Genel Başkanı geldiği zaman helikopterler uçuyor. Bu bir maliyet. Ekonomiyi düşünüyorsak tasarruf yapmak lazım" dedi.

AKP'Lİ ZENGİN: ECEVİT DEĞİL MİYDİ EL PENÇE DURAN?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın konuşmasının ardından söz alan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Bülent Ecevit değil miydi Clinton’un karşısında el pençe duran? Geldiğimiz seviyeye baktığımızda bunları söylerken biraz haya etmek lazım" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Zengin'in sözlerinin ardından protesto seslerinin yükseldiği CHP'den söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Zengin’in eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’e yönelik sözlerini kınadığını söyledi:

ŞEHİTLER İÇİN TOPLANAN PARANIN ÜZERİNE OTURAN ANLAYIŞIN KENDİSİNİ ÖVMESİNDEN HİCAP DUYUYORUZ'

"Bu kadar yakışıksız, seviyesiz bir grup başkanvekilinin konuşması gerçekten utanç vericidir. Sayın Ecevit’in nezaketini bilenler biliyor. Bu ithamlarda bulunanların haddini bilerek konuşması gerekiyor. Bu ülkede şehitler için toplanan paranın üzerine oturan bir anlayışın hâlâ kendisini övüyor olmasından hicap duyuyoruz."

'KİMSEDEN NASİHAT ALACAK DEĞİLİM'

CHP'li Özkoç’un konuşması üzerine yeniden söz alan AKP'li Zengin, "Hiç kimseden nasıl konuşacağım konusunda nasihat alacak değilim" dedi:

"Ciddiyim, ne yaptığımı biliyorum. Burada konuşulanlar tarihe not düşülmektedir. Eğer siyasetin içerisinde milletvekili olarak, grup başkanvekili olarak, başbakan olarak, cumhurbaşkanı olarak varsanız, hayatta hesap verdiğiniz kadar öldükten sonra da onun içerisindesinizdir. Rahmetli İnönü’den de bahsediyoruz ve iyi yaptığı işlere ‘iyi yaptı’ diyebiliyoruz. İnsanlar vefatından sonra tabu haline gelmiyor. Bu nedenle de hiç kimseden nasıl konuşacağım konusunda nasihat alacak değilim. Bu üslubu da reddediyorum."

TARTIŞMA GERGİNLİĞE DÖNÜŞTÜ

AKP'li Zengin'in ardından yeniden söz alan CHP'li Engin Özkoç'un, "Bülent Ecevit’le ilgili konuşmak sizin haddiniz değildir" sözleri üzerine Zengin, ayağa kalkarak Özkoç'la tartışmaya başladı.

Bunun üzerine Özkoç, Meclis Başkanvekili Celal Adan’a "Lütfen bu hanımefendiye haddini bildirin Sayın Başkan" diyince CHP ve AKP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın gerginliğe dönüşmesi üzerine Meclis Başkanvekili Celal Adan birleşime ara verdi.

CHP'Lİ ÖZKOÇ ÖZÜR DİLEDİ

Aranın ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, grup başkanvekillerinin Meclis’in ruhuna yakışır şekilde davranmak zorunda olduklarını söyleyerek AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'den özür diledi:

"Az önce kendi içimizde bir tartışma yaşadık. Birbirimize kullandığımız sözler açısından ben onu kıracak, incitecek bir şey söylediysem özür dilerim."

AKP'Lİ ZENGİN: BİZİM YARALARIMIZ VAR

CHP'li Özkoç’un özrünü kabul ettiğini söyleyen AKP'li Özlem Zengin, ‘Bu kadına haddini bildirin’ ifadesinin kendi üzerlerinde tesiri olduğunu söyledi:

"Ben hayatın kelimeler üzerine inşa olduğuna inanıyorum. Kelimelerin bugün anlamı olduğu gibi geçmişte işittiğimiz kelimelerin de bizim üzerimizde çok büyük tesiri var. ‘Bu kadına haddini bildirin’ ifadesi… Eski bir başbakan da kürsüye gelerek yemin etmek isteyen Merve Kavakçı’ya, ‘Bu kadına haddini bildirin’ diyerek bağırmıştır. Kavakçı’ya başörtülü olduğu için bu yapıldı. Bizim yaralarımız var. Bu kelimelerin bizde geriye dönük nasıl bir yaraya değdiğini, nasıl kanattığını anlatamam. Başörtüsü bizim hayatımızın mücadelesi olmuştur. Bu konuyu küçümseyen herkes karşısında bizi bulur."


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.