Adliye binasına 'çürük' raporu

Büyükçekmece Adliyesi’nin depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı.

Adliye binasına 'çürük' raporu
30 Ekim 2020 Cuma 10:54

banner225

Büyükçekmece Belediyesi binanın acilen boşaltılması için Büyükçekmece Başsavcılığı’na resmi yazı yazdı. Bina yazı yazılmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen kullanılmaya devam ederken adliye personelinin oldukça tedirgin olduğu öğrenildi. 
 
Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, Büyükçekmece Belediye Başkanlığı’na ait olup Adalet Bakanlığı’na tahsis edilen Büyükçekmece Adliyesi’nde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) yönetmeliğine göre inceleme yapıldı. 2018 yılından sonra alınan raporda adliye binasının depreme dayanıksız olduğu, yapının güçlendirilmesinin teknik açıdan sorunlu olduğu, depremde ağır hasar ve yıkım riski taşıdığı tespit edildi. 

'Göçme riski taşıyor'

Bu tespit üzerine Büyükçekmece Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürlüğü 16 Mart 2020 tarihinde Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na tahliye konulu resmi bir yazı yazdı. Yazıda Büyükçekmece Adliyesi Ana Hizmet Binası olarak kullanılan binanın TBDY’ye göre kontrollü hasar performansını sağlamadığı, yapının göçme bölgesinde kaldığı, depremde ağır hasar ve göçme riski taşıdığı, mevcut hali ile kullanılmasının risk teşkil ettiği bildirilerek, acilen tahliye edilmesi gerektiği belirtildi.

Ancak üzerinden geçen zamana rağmen adliye binası boşaltılmadı. Yargısal faaliyetlerin devam ettiği adliyede ise personelin bu durumdan oldukça tedirgin olduğu, binanın acilen boşaltılmasını istediği öğrenildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.