Adalet Bakanı: Güçlü bir insan hakları paketi çıkarıyoruz

‘Bu Eylem planının tamamlanmasıyla temel hak ve özgürlükler alanında yeni adımlar atacağız.’

Adalet Bakanı: Güçlü bir insan hakları paketi çıkarıyoruz
25 Kasım 2019 Pazartesi 13:28

banner255

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığın 2020 bütçesi sunumunda, infaz sisteminde değişiklik yapacaklarını açıkladı.
Yargı Reformu Stratejisi’nin kamuoyunda büyük ilgiyle karşılandığını söyleyen Bakan Gül, “Ulaşmak istediğimiz hedef, adil kararların makul sürede verilebilmesini sağlamaktır” dedi. 

Temel hak ve özgürlükler alanında sağladıkları kazanımları geliştireceklerini” belirten Bakan Gül, hukukun üstünlüğü ilkesi ve ifade özgürlüğünün demokrasinin özünü oluşturduğunu kaydetti. 

İNSAN HAKLARI PAKETİ’ GELİYOR

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında “insan hakları paketi” çıkaracaklarını bildiren Gül, “İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi demokratik sistemin temelidir, esasıdır. Bu bağlamda Reform Belgemiz, kendi içinden çok güçlü bir insan hakları paketi de çıkarmak üzeredir. İnsan Hakları Eylem Planı’nı yine katılımcı bir anlayışla hazırlıyoruz. Bu Eylem planının tamamlanmasıyla temel hak ve özgürlükler alanında yeni adımlar atacağız” dedi.

‘İNFAZ’ SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Ceza adaleti sistemine ilişkin çalışmalarıngündemin üst sıralarında olduğunu da belirten Gül, “Suç ve yaptırım dengesini, toplumun adalet duygusunu tatmin edecek şekilde bu dönemde gözden geçirmeyi düşünüyoruz. Özellikle kamu düzenini bozmayan, ciddi düzeyde mağduriyete yol açmayan suçlarda hapis cezalarına seçenek oluşturan yaptırımların süre ve tür yönünden kapsamının genişletilmesi de gündemimizde yer alıyor” diye konuştu.

Kadına yönelik şiddetin son zamanlarda sıklıkla gündem olduğunu söyleyen Bakan Gül, 25 Kasım dolayısıyla kadına şiddeti kınadığını dile getirdi. Gül, şöyle devam etti: “Bu konunun çözümüne ilişkin yöntemleri ve atacağımız adımları mukayeseli hukuk çalışmalarımızla kapsamlı bir şekilde değerlendiriyoruz. Gerek mevzuat düzenlemelerinde gerekse uygulamalarda bu fiilleri engelleyecek ve faillerin gerekli cezaları almalarını sağlayacak tedbirleri diğer kurumlarla işbirliği halinde almak kararlılığındayız.”

YAŞLI, HAMİLE VE ÇOCUKLARA EV HAPSİ

“Ceza adaleti sistemini konuşurken, cezaların infazına, infaz sistemine de özel bir başlık açmamız gerekiyor” diyen Adalet Bakanı Gül, şunları söyledi: “İnfaz sisteminin de ıslah işlevine odaklı bir şekilde etkili, doğru çalışması üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Şiddet içermeyen bazı suçlardan hükümlü olan yaşlı, hamile ve çocukların cezalarını, elektronik izleme merkezi aracılığıyla evde çekmesi alternatifi üzerinde duruyoruz. Hükümlü ve tutukluların yakınları ile görüntülü görüşmesi, elektronik dilekçe gibi yeni uygulama modellerinin geliştirilmesi de çalışma gündemimizde yer alıyor.”

HÂKİM VE SAVCILARIN ‘PERFORMANSI’ TAKİP EDİLECEK

Hâkim ve savcı atamalarında da değişiklik yapılacağını bildiren Bakan Gül, “Atama ve nakil mevzuatında yer alan bölge sistemi coğrafi teminat ekseninde yeniden düzenlenecektir. Hâkim ve savcıların terfi sistemi liyakat ve performansı esas alacak şekilde yeniden yapılandırılacaktır.Önümüzdeki dönemde yargıda performans kriterlerini de yeniden belirleyeceğiz. Uzun süren soruşturma ya da davalar için performans esaslı izleme sistemini oluşturacağız. HSK Teftiş Kurulu bünyesinde de yargıda performans ölçüm ve takip merkezi kurmayı planlıyoruz” diye konuştu. 


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.