ABD konsolosluk çalışanı Metin Topuz'a 'casusluk' iddiasıyla hapis cezası

Eski polis müdürleri ve eski savcı Zekeriya Öz'le irtibatlı olduğu iddiasıyla 'casusluk' suçlamasıyla yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluk görevlisine 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

ABD konsolosluk çalışanı Metin Topuz'a 'casusluk' iddiasıyla hapis cezası
11 Haziran 2020 Perşembe 16:20

banner225

FETÖ ile bağlantılı olduğu belirtilen eski polis müdürleri, asker ve  firari eski savcı Zekeriya Öz'le irtibatlı olduğu iddiasıyla casusluk suçlamasıyla yardılanan ABD İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz hakim karşısına çıktı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanık Metin Topuz, yakınları ve avukatları hazır bulunurken, ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ile bazı konsolosluk yetkilileri de duruşmayı izledi.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle duruşma salonuna sınırlı sayıda ve maskeli izleyici alınırken, Topuz'u getiren jandarma görevlilerinin resmi kıyafetleri üzerine beyaz koruma kıyafetleri ve eldiven giydikleri görüldü.

EGEMEN BAĞIŞ VE ZAFER ÇAĞLAYAN'IN KATILMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

Mahkeme Başkanı, Çekya Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve eski Bakan Zafer Çağlayan suçtan zarar gördüklerini belirterek davaya katılma talebinde bulunduğunu tutanağa geçti. Sanık avukatları, katılma taleplerinin reddini talep etti. İtalya'da yaşayan tanık Feyyaz Öztürk'ün dinlemesinden vazgeçen mahkeme heyeti, Bağış ve Çağlayan'ın katılma talebi ise 'Kişisel verileri kaydetmek' ve 'Gizliliğin ihlali' suçları yönünden kabul etti.

Savcının 10 Mart'ta verdiği mütalaaya karşı son savunması sorulan sanık Topuz, dosyadaki belgelerin ve tanık ifadelerinin suçsuzluğunu ispat ettiğini söyledi:

'BELGELER VE TANIK İFADELERİ SUÇSUZLUĞUMU GÖSTERMİŞTİR' 

"Savcının mütalaası suçsuz yere tutuklu kaldığım gerçeğini değiştirmese de benim için kıymetli. Sözde tanık ifadeleriyle bu kez de silahlı terör örgütü üyeliği ile cezalandırılmam isteniyor. Oysaki dosyadaki belgeler ve tanık ifadeleri suçsuzluğumu göstermiştir. FETÖ örgütünün hiçbir kurum ve kuruluşu ile hiçbir irtibatım olmamıştır. Bylock, Eagle, Kakao talk gibi programları kullanmadığım bilirkişi raporlarıyla sabittir. Yabancı polis irtibat görevlisi olmam nedeniyle amirlerimin talimatıyla Türk emniyet görevlileri, jandarma ve gümrük görevlileriyle irtibatım olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden makam sahibi görevlilerin yasadışı faaliyette olup olmadıklarını bilmem mümkün değildir."

TÜM SUÇLARDAN BERAATİNİ İSTEDİ, 8 YIL 9 AY HAPİS CEZASI ALDI

Sanık anlatımlarının gerçek dığı olduğunu savunan ABD İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz, hakkındaki tüm suçlardan beraatini istedi:

"Sözde tanık anlatımların gerçek dışı ve hayali olduğu sabittir. Hiçbir suç islemedim. FETÖ ile hiçbir irtibatım yoktur. Bunlara ait okulların, kursların kapısından önünden bile geçmedim. Üzerime atılı mesnetsiz suçlamalar benim ve ailem için onur kırıcıdır. 990 gündür tutukluyum aileme ve özgürlüğüme kavuşmak istiyorum. Hakkındaki tüm suçlardan beraatımı isterim."

 ABD İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz'un ardından avukatlarının da savunmalarını yapmaları sonrası kararını açıklayan mahkeme, Topuz'a  8 yıl 9 ay hapis cezası verildiğini açıkladı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.