3'üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu'ndan davaya katılım çağrısı

3'üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, çok sayıda işçi ve sendika yöneticisinin yargılandığı duruşmaya katılım çağrısında bulunarak, "İnşaatı devam eden 3. Havalimanı'ndan etkilenen ve etkilenecek olanları 20 Mart 2019 Çarşamba günü Gaziosmanpaşa Adliyesi'nde görülecek olan davada taraf olmaya çağırıyoruz" dedi.

3'üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu'ndan davaya katılım çağrısı
16 Mart 2019 Cumartesi 17:57

3'üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, 20 Mart'ta 64 işçi ve sendika yöneticisinin yargılandığı davanın 2'nci duruşmasına çağrı yapmak için Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İnşaat İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Acu, 3. Havalimanı işçisi Baran Kırğın ve çok sayıda platform üyesi katıldı. Açıklamayı platform adına platform üyesi Serpil Ünal okudu.

'TUTUKLULUK DEVAM ETTİRİLDİ'

3. Havalimanı'nda 14 Eylül 2018'de on binlerce işçinin her şantiyede yaşanmakta olan sömürüye isyan ettiğini belirten Ünal,  işçilerin anayasal haklarını kullanarak gerçekleştirdikleri eylemin ardından 64 kişi hakkında dava açıldığını 37 kişinin ise tutuklandığını hatırlattı. Ünal, "5 Aralık'ta görülen davada, haklı talepleri için iş bırakan İşçi ve sendika yöneticilerini yargılamaya çalışan sermayenin hizmetindeki mahkeme heyetini -yargılayan- tüm hukuksuzlukları gözler önüne seren arkadaşlarımız tahliye edilseler de denetimli serbestlik zulmüyle bir anlamda tutuklulukları devam ettirildi" dedi. 

'DAVAYA TARAF OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Ünal, davanın 2'nci duruşmasına çağrı yaparak şunları belirtti: "Bizler; 3. Havalimanı'nı kullanarak seyahat edecek olanlardan, rant odaklı kentleşmeye karşı mücadele edenlere, doğa ve yaşam alanlarını koruma ya çalışanlardan, emeği ve geleceği için mücadele verenlere kadar 3. Havalimanı işçilerinin haklı taleplerinin yanında olanları, doğanın talanına, ranta dayalı kentsel dönüşüme, emek sömürüsüne karşı olanları, bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen inşaatı devam eden 3. Havalimanı'ndan etkilenen ve etkilenecek olanları 20 Mart 2019 Çarşamba günü Gaziosmanpaşa Adliyesi'nde görülecek olan davada taraf olmaya çağırıyoruz."


Etiketler; #dava #İşçiler

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.