1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü: İstanbul'da gözaltı sayısı 66'a yükseldi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Türkiye genelinde coşkuyla kutlanırken, Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen 66 kişi gözaltına alındı. İstanbul'da 1 Mayıs etkinlikleri Valilik kararıyla Maltepe'deki miting alanında yapıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü: İstanbul'da gözaltı sayısı 66'a yükseldi
01 Mayıs 2018 Salı 16:31

banner225

16.20 POLİSLER, TAKSİM MEYDANI'NDA GÜVERCİNLERLE VAKİT GEÇİRDİ

1 Mayıs dolayısıyla Taksim Meydanı ve meydana çıkan güzergahlar üzerinde yoğun güvenlik önlemi alınırken, yollar da trafiğe kapatıldı. Meydandaki polislerden bazıları güvercinleri beslerken, bir polis eline aldığı güvencini uçururken fotoğraflandı.

15.50 ANKARA'DA 1 MAYIS COŞKUSU

Ankara'daki 1 Mayıs kutlamaları, DİSK, KESK, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Ankara Tabip Odası'nın çağrısıyla Tandoğan Meydanı'nda gerçekleştirildi. Birçok sendika, meslek odası, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti üyeleri Ankara Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanarak kortejler halinde Tandoğan Meydanı'na yürüdü.

Sputnik muhabiri Hüseyin Hayatsever'in aktardığına göre polis, 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı alan etrafında geniş güvenlik önlemi alırken tüm katılanlar üç ayrı arama noktasından geçerek alana alındı. Katılımcıların 1 Mayıs kutlamalarına çantayla girilmesine izin verilmedi. Alana getirilen pankart ve dövizlerin polis tarafından tek tek incelenmesinden sonra alana girişlerine izin verildi.

​Binlerce sendika, meslek odası, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti üyesi Tandoğan Meydanı'na marşlar ve sloganlarla girerken kürsüden sıklıkla 1 Mayıs Marşı çalındı. Ankara'daki gazeteciler de G9 Gazeteci Örgütleri Platformu'nun "Gazetecilik suç değildir" pankartı ile 1 Mayıs kutlamalarına katıldı.

DİSK Ankara Temsilcisi Tayfun Görgün, tertip komitesi adına kürsüden açıklamayı okurken, "Bugün bütün dünyanın işçileriyle birlikte işçi sınıfının ve emekçilerin haklarının daha ileriden savunulması için; iş, ekmek, özgürlük için; savaşa, savaş politikalarının faturasına hayır demek için, sömürüye, emperyalist kapitalist çözümlere ve kurtuluş planlarına hayır diyoruz" dedi.

15.30 MALTEPE MİTİNG ALANI'NDA DAĞILIMLAR BAŞLADI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması için Maltepe Miting Alanı'na gelenler ayrılmaya başladı. Maltepe Miting Alanı'ndaki kutlamalar saat 13. 00 sıralarında başlamıştı. Gruplar saat 15.30 sıralarında yavaş yavaş alandan ayrılmaya başladı.

15.20 ANKARA'DAKİ MİTİNG ALANINA SİVİL MEMURLAR SENDİKASI ALINMADI

TSK, Emniyet ve Jandarma bünyesinde çalışan sivil memurların üyesi olduğu Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN), güvenlik gerekçesiyle Tandoğan Meydanı'na alınmadı.

BBC Türkçe'nin konuştuğu görevli polisler, meydandaki ‘marjinal grupların' sendika üyelerine bir zarar vermemesi için, 'tedbir amaçlı' alandan çıkarıldıklarını söyledi.

15.00 MALTEPE MİTİNG ALANINDA DEMİRTAŞ'A DA YER AYRILDI

Maltepe'de 1 Mayıs için kurulan dev platformun yanındaki bölümde, CHP milletkvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Gülay Yedekci, Ali Şeker ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile HDP milletvekilleri Pervin Buldan ve Rıdvan Turan ile Genco Erkal, Rutkay Aziz ve Ferhat Tunç da yer aldı. Bu bölümde halen Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın fotoğrafı konularak bir sandalye ayrıldı.

14.40 66 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul'da 1 Mayıs'la ilgili 60 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, şu ana kadar 66 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan 56'sının Beşiktaş, 6'sının Maltepe, 2'sinin Beyoğlu ve 2 kişinin de Şişli'de gözaltına alındığı öğrenildi. Maltepe'de gözaltına alınan 6 kişiye 'Görevli memura mukavemet' suçundan işlem yapılacağı öğrenildi.

Taksim Meydanı ve çevresinde önlem alan polis, şüpheli bulduğu bir kadını durdurarak, kimlik kontrolü yapmak istedi. DHA'nın haberine göre bunun üzerine sakladığı pankartı çıkararak, slogan atmaya çalışan kadın, polis tarafından yere yatırılarak gözaltına alındı.

14.27 MALTEPE'DE LGBTİ ÜYELERİYLE POLİS ARASINDA GERGİNLİK

Maltepe Miting Alanı girişindeki arama noktasında gerginlik çıktı. İddiaya göre LGBTİ üyesi bir kişi, kendisini erkek polise aratmak istemedi.

​Grup ile polis arasında gerginlik çıktı. Yaşanan arbedede 6 kişi gözaltına alındı.

13.55 SARI-KIRMIZI-YEŞİL FLAMA İNDİRİLDİ

Maltepe meydanında polis, sarı-kırmızı-yeşil renkli pankart ve flamalara izin vermedi.

13.50 MALTEPE'DE 1 MAYIS KUTLAMASI BAŞLADI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda başladı.

​​Yoğunluk nedeniyle yarım saat geç başlayan programda, katılımcıların alandaki yerini almasının ardından 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Programda daha sonra DİSK Korosu tarafından çeşitli türküler ve marşlar seslendirildi.

​Kutlama alanında CHP, HDP, DSP, ÖDP, Emek Partisi ve TKP'nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler ile İstanbul Mali Müşavirler Odası, Halkevleri, Kadın Meclisleri Grubu, Türkiye Yazarlar Sendikası, Oyuncular Sendikası, Birleşik Haziran Hareketi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika, meslek odası temsilcileri de yer alıyor.

13.40 ANTİKAPİTALİST MÜSLÜMANLAR, ÖLEN İŞÇİLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILDI

Antikapitalist Müslümanlar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, ölen işçiler için Fatih Camisi avlusunda gıyabi cenaze namazı kıldı.

Yazar İhsan Eliaçık, Antikapitalist Müslümanlar grubuna gıyabi cenaze namazı hakkında bilgi verdikten sonra, ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Grup daha sonra 'Emeğin dili, dini, rengi, ırkı yoktur' ve 'Mülk Allah'ındır' yazılı pankartlar açarak Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.

Grup yürüyüş boyunca, 'Allah, ekmek, özgürlük' ve 'Zulme karşı omuz omuza' sloganları attı. Grup, Saraçhane Parkı'nın yanında bulunan İtfaiye parkına gelerek basın açıklamasını okudu. Grup açıklamanın ardından Maltepe Miting Alanı'na doğru yola çıktı.

13.22 DEMİRTAŞ'TAN 1 MAYIS MESAJI: ÖNCE ALANLARA, SONRA SANDIĞA

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 1 Mayıs mesajı paylaştı. Demirtaş babası ve inşaat işçileriyle çektirdiği fotoğrafları eklediği mesajında, "İşçinin, emekçinin mücadele günü 1 Mayıs kutlu olsun. Emek sömürüsüne ve işçi katliamlarına son vermek için hep birlikte önce alanlara, sonra sandığa" ifadelerini kullandı.

13.05 SAADET PARTİSİ'NDEN DİKKAT ÇEKEN PANKART

Zonguldak'taki 1 Mayıs İşçi Bayramı Çaycuma'da halaylar çekilerek kutlandı.

Birgün'ün aktardığına göre, Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen kutlamalara, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, siyasi parti temsilcileri, sendika ve dernek temsilcileri, kağıt fabrikası çalışanları ve çok sayıda kişi katıldı.

​Öte yandan Saadet Partisi'nin 'İşçiyi Yaşat ki Devlet Yaşasın' pankartı dikkat çekti.

12.55 CHP'DEN 5 KİLOMETRELİK KORTEJ

CHP'liler İstanbul İl Başkanlığı'nın öncülüğünde Kartal Atalar Sahilinde bir araya geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker, Gamze Akkuş İlgezdi, Sezgin Tanrıkulu, eski milletvekilleri, parti meclisi üyeleri, ilçe belediye başkanları, parti meclisi ve gençlik kolları üyelerinin de arasında bulunduğu kalabalık grup, ‘Yaşasın 1 Mayıs pankartı eşliğinde' saat 10.30 sıralarında yürüşüye geçti.

Turgut Özal Bulvarı üzerinde yürüyen grup, sık sık ‘Yaşasın 1 Mayıs direnişimiz','Ya hep beraber ya hiç birimiz', ‘Direne direne kazanacağız' şeklinde sloganlar attı. Türk bayrağı ve parti flamaları taşıyan partililere bazı vatandaşlar yol kenarından alkışlarla eşlik etti.

​Yaklaşık 5 kilometre yürüyen CHP korteji saat 11.40 sıralarında Maltepe Miting alanına geldi. Grubun alana yaklaştığı sırada bazı partililer meşaleleri yakınca etrafı dumanlar kapladı. CHP'liler daha sonra arama noktasında üst aramaları yapıldıktan sonra alana alındı.

12.42 DİYARBAKIR'DAKİ 1 MAYIS'A TEMELLİ DE KATILIYOR

Diyarbakır'da 1 Mayıs kutlaması İstasyon Meydanı'nda yapılıyor. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin de katılacağı 1 Mayıs kutlamaları için için emek örgütleri İstasyon Meydanı'na gelmeye başladı.

​​Gazete DuvaR'dan Vecdi Erbay'ın aktardığına göre, saat 13:00'te başlayacak kutlamalara çağrı için emek örgütleri ile HDP ve DBP, Diyarbakır'da broşür dağıttı. Sendika temsilcilerinin konuşmasıyla başlayacak etkinlikte sanatçılar konser verecekler. Etkinlikte son konuşmayı HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli yapacak.

​Öte yandan Diyarbakır'daki gazetecilerin ilk kez TGS öncülüğünde 1 Mayıs'a katılacağı belirtildi.

Tunceli'de ise 1 Mayıs kutlamalarının adresi Seyid Rıza Meydanı.

12.30 SENDİKALAR MALTEPE MİTİNG ALANINA YÜRÜYOR

DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği (TBB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde bir araya gelen katılımcılar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması için Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'na yürüyor.

​​Miting için çeşitli sendikalara, siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına üye gruplar ile vatandaşlar, Turgut Özal Sahil Bulvarı Kartal-Cevizli tarafı, Feyzullah Caddesi ve Turgut Özal Sahil Bulvarı İdealtepe tarafında 1 Mayıs Tertip Komitesi'nce önceden belirlenen hareket alanlarında toplandı.

​Katılımcılar, belirlenen üç hareket noktasından güvenlik önlemleri eşliğinde mitingin düzenleneceği Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'na doğru ilerliyor.

Parti bayrakları, pankartlar taşıyan ve 'Yaşasın 1 Mayıs' şeklinde sloganlar atarak marşlar söyleyen katılımcıların bir kısmı çocuklarıyla yürüyor. Grupların alana girişinin tamamlanmasının ardından kutlama programı 13.00'te başlayacak.

12.17 İSTANBUL'DA 52 KİŞİ GÖZALTINDA

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Beşiktaş ve Beyoğlu'nda 52 kişi gözaltına alındı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.