Türkmen: Grevdeki işçilerin ulaşamadığı Şahin'in işçi ziyareti samimi değil

AKP'nin Antep adayı Fatma Şahin'in, organize sanayi bölgesindeki işçi ziyaretini değerlendiren EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, 2013 yılında OSB’de 5 bin işçinin başlattığı grevde ulaşamadıkları Şahin ve AKP’nin ziyaretini samimi bulmadığını söyledi.

Türkmen: Grevdeki işçilerin ulaşamadığı Şahin'in işçi ziyareti samimi değil
06 Şubat 2019 Çarşamba 10:34

banner255

Antep'te 31 Mart yerel seçimlerinin çalışmaları hız kazanırken, 1 milyon 214 bin 503 seçmenin oy kullanacağı kentin belirleyici seçmeni işçiler olacak. Bu sebeple AKP ile MHP'nin oluşturduğu Millet İttifakı'nın adayı Fatma Şahin, Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) fabrikaları ziyaret edip işçilerle yemek yedi ve oylarına talip oldu. Şahin’in işçileri ziyaret etmesine dair konuşan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, işçileri zor zamanlarında ziyaret etmeyen Şahin’in seçim öncesi işçileri hatırlamasını "ikiyüzlülük" olarak nitelendirdi. Şahin’in işçiyi ezen ve emeğini yok sayan sanayi patronlarının adayı olduğunu belirten Türkmen, Şahin’in fabrika ziyaretlerinde işçilere yönelik vaatmiş gibi sunduğu Kuzey Şehir TOKİ Konut projesinin de işçilerin değil, patronların yararına olan bir proje olduğunu dile getirdi. 

‘İŞÇİYİ GREVDE GÖRMEZ, SEÇİMDE HATIRLARLAR’

Antep’in işçi kenti olduğunu söyleyen Türkmen, sadece OSB’de 120 bin işçinin çalıştığını, aileleri ile birlikte ele alındıklarında nüfusun yarısına denk geldiklerini aktardı. Kentte genel ve yerel seçimlerde belirleyici kesimin emekçiler olduğunu ekleyen Türkmen,  şöyle devam etti: “Bundan dolayı her seçim öncesi AKP’nin adayları fabrikaları gezip dolaşırlar. Fabrika patronları, işçileri yemekhanede toplar ve AKP’nin temsilcileri işçilere propaganda yapar. Ancak işçiler greve çıktıkları zaman, ne yazık ki AKP’li siyasetçileri yanlarında göremezler. 2013 yılında OSB’de 5 bin işçi zam alamadıkları, ikramiyeleri gasp edildikleri ve çalışma koşulları kötü olduğu için greve çıkmışlardı. Yine AKP iktidardaydı. Yine yerel yönetimler de AKP’nin elindeydi. Haklarını alabilmek ve seslerini duyurmak için 10 gün boyunca grevde kaldılar. Bu grev boyunca 5 bin işçinin temsilcileri, AKP’li yetkililere ulaşmaya çalıştılar. Fatma Şahin başta olmak üzere kentteki hiçbir AKP’li yetkiliye ulaşamadılar. AKP’liler işçilerin telefonlarına çıkmadılar ve grev yapan işçileri ziyarete dahi gelmediler.”

FATMA ŞAHİN PATRONLARIN ADAYIDIR’

İşçiler haksızlığa uğrarken, işinden atılırken ve zulme uğrarken sırtını dönen, işçileri muhatap dahi almayan AKP’lilerin sadece seçim öncesi işçileri hatırladığını ifade eden Türkmen, AKP’lilerin utanmadan, yüzleri dahi kızarmadan büyük bir pişkinlikle fabrikalara gidip işçilerin karşına geçebildiklerine şaşırdığını söyledi. Şahin’in işçilerle yemek sırasına girip, tabldotla yemek alıp onlarla beraber yemek yemeyle kendisini işçi dostu olarak göstermeye çalıştığını paylaşan Türkmen, “Bu kentteki emekçiler, krizin etkisiyle AKP’nin işçilere yönelik politikalarının en ağır sonuçlarını yaşadıkları için artık böyle ikiyüzlü gösterişlere kanmayacaktır. Fatma Şahin’in milletvekilliği de, bakanlığı da, belediye başkanlığı da SANKO başta olmakla beraber Antep’teki büyük patronların isteğiyle olmuştur. Antep’te herkes biliyor ki Fatma Şahin sermayenin, yani Antep’te işçiyi en fazla sömürenin, ezenin ve emeği yok sayanların adına belediyeyi yönetiyor. Bu kadar patronların hizmetinde ve emrinde olan bir politikacının iş seçime gelince gidip işçilerin sofrasında işçilerden oy istemesi tutarsızlıktır. İşçiler artık bu insanları çok iyi tanıyorlar, oylarını bu ucuz propagandaya göre değil, ülke gerçekliklerine göre vereceklerdir” diye ekledi. 

‘PROJE PATRON YARARINA’

Şahin’in fabrikalara yaptığı ziyarette işçilere Kuzey Şehir TOKİ Konut projesini vaat ettiğini anlatan Türkmen, bu projenin son birkaç yıldır büyükşehir belediyesinin sanayi patronlarıyla beraber gündeme getirdiği bir proje olduğunu vurguladı. OSB’ye yakın bir bölgede Antep şehir merkezinin oldukça uzağında süren proje bittiğinde toplamda 50 bin konutluk yeni bir şehrin ortaya çıkacağını söyleyen Türkmen, “Bu konutlar ortalama 120 bin ile 250 bin lira arasında değişen fiyatlarla 10 yıl vadeyle satılıyor. Bu projeyle müteahhitlere kaynak yaratıp rant aktarma çabası var. Bu projenin amacı işçileri OSB’ye yakın bir bölgeye toplayıp, işçileri kent merkezinden, şehir hayatından uzaklaştırıp sadece fabrikaya daha kısa zaman içerisinde gidip gelmelerini sağlayacaktır. Onları diğer bütün sosyal ilişkilerden koparıp sadece fabrikalarda çalışmak için yaşayan insanlar haline getirmek istiyorlar” diye konuştu.

‘KENT İŞÇİLERDEN TEMİZLENMEK İSTENİYOR’

Projeyle işçileri tamamen sosyal yaşamdan uzaklaştırarak sadece patrona çalışan bireyler haline getirileceğini söyleyen Türkmen, “İşçiyi 10 yıl boyunca bu taksitler üzerinden borçlandırarak işçiyi patrona mahkûm haline getirecekler. Yani en ufak bir hak arayışında herhangi bir hak gaspında işçiler hakkını aramak istediğinde ilk önüne sunulan şey ev taksiti olacak. Yani bir şekilde borçlandırarak işçiyi bütün haksızlıklara karşı ses çıkarmasını engellemeye çalışıyorlar. Bu proje işçileri tecrit edecek. Antep emekçi kentidir. Her mahallesinde her sokağında emekçilerin yaşadığı bir şehirdir. Şimdi Antep’teki işçileri şehir merkezinden temizlemek istiyorlar” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.