TMMOB: Asgari ücret protokolü uygulansın

Kriz nedeniyle meslektaşlarının zor durumda olduğunu belirten TMMOB Batman İKK, "2012 yılında imzalanan ve SGK tarafından keyfi biçimde iptal edilen Asgari Ücret Protokolünün tekrar uygulamaya konularak, ücretli çalışan meslektaşlarımızın ücretlerinin yükseltilmesini ve sigorta primlerinin gerçek gelir üzerinden yatırılmasını istiyoruz" çağrısında bulundu.

TMMOB: Asgari ücret protokolü uygulansın
27 Kasım 2018 Salı 16:41

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu (İKK), 2000 İş Merkezi'nde bulunan şube binalarında "Krize karşı emeğimize mesleğimize sahip çıkacağız" sloganıyla basın açıklaması yaptı. Düzenlenen açıklamaya TMMOB üyesi emekçilerin yanı sıra SES Şubesi Eşbaşkanı Deniz Topkan ve üyeleri destek verdi. 

"Ekmeğimizi değersizleştiren emekçilerin işsizliğe ve yoksulluğa mahkum eden politikalara son verilsin" pankartı da açıldı. Açıklamayı,  TMMOB İKK Sekreteri Eyüp Yağız yaptı. 

'KRİZ DERİNLEŞİYOR'

Uzun süredir hüküm süren krize dikkat çeken Yağız, "Kriz halkın alım gücünü düşüren, işyerlerinin kapanmasına neden olan, işsizliği ve yoksulluğu artıran ekonomik kriz her geçen gün hayatlarımızı daha fazla etkiliyor" dedi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Ekim Ayı itibariyle Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 25.24, Üretici Fiyat Endeksi yüzde 45 düzeyine çıktığını hatırlatan Yağız, hükümetin "Enflasyonla Topyekûn Mücadele Kampanyasına" rağmen son 15 yılın en yüksek fiyatlarına ulaştığını söyledi. Yanlış ekonomi politikalarıyla ülkeyi bu duruma sürükleyen, yöneticilerin kriz karşısındaki tutumu, krizin toplumsal sonuçlarını daha da derinleştirdiğini vurgulayan Yağız, "Uzun süre varlığı inkar edilen bu kriz karşısında siyasal iktidarın çözüm önerisi, ekonominin küçültülerek krizin bedelini emeğiyle geçinen yoksul kesimlere ödetmek olmuştur" diye belirtti. 

'ASGARİ ÜCRET YENİDEN UYGULANSIN'

Krizden en fazla etkilenen kesimler arasında Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları yer aldığını savunan Yağız, şöyle devam etti: "Meslektaşlarımız, ülkemizdeki kriz ortamının yarattığı pahalılık, geçim sıkıntısı ve borçlanma gibi ortak sorunlardan etkilendiği gibi, mesleğimize özgü sorunlarla da boğuşmak zorunda kalmaktadır." "Kamuda çalışan arkadaşlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüzedir" diyen Yağız, ekonomik olarak zor günler yaşadıklarını dile getirdi. Yağız, "yakını yatırımların durması, projelerin iptal edilmesi, reel sektörün tıkanması gibi sorunlardan etkilenmiştir. İşsizlik, esnek çalışma, güvencesizlik, sağlıksız çalışma koşulları ve reel ücret kaybı gibi sorunlar özel sektörde çalışan tüm meslektaşlarımızı tehdit etmektedir" bilgisini paylaştı. 

Yağız, çözüm için şu çağrıda bulundu: "2012 yılında imzalanan ve SGK tarafından keyfi biçimde iptal edilen Asgari Ücret Protokolünün tekrar uygulamaya konularak, ücretli çalışan meslektaşlarımızın ücretlerinin yükseltilmesini ve sigorta primlerinin gerçek gelir üzerinden yatırılmasını istiyoruz." 

Konuşmanın ardından açıklama sona erdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.