TİGEM topraklarında çalınanın bedeli güvenlikçiye kesiliyor!

Ceylanpınar'da 1 milyon 750 bin dekarlık TİGEM arazisini koruyan toplam 165 güvenlik görevlisi, arazide yaşanan hırsızlıkların bedelini maaşları ile ödüyor.

TİGEM topraklarında çalınanın bedeli güvenlikçiye kesiliyor!
15 Ocak 2019 Salı 12:46

banner255

Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde (TİGEM) 13 yıldır çalışan taşeron işçi statüsündeki güvenlik görevlileri, maaşlarına uygulanan kesintilerden kaynaklı 13 yıldır net maaşlarını alamadıklarını belirtti. Hala TİGEM'de çalışan güvenlik görevlileri, ilçede başka iş imkanı olmaması nedeniyle işten atılma kaygısı taşıdıklarını, bu nedenle sıkıntılarını anlatırken isimlerini vermekten çekindiklerini kaydetti. 

13 YILDIR NET MAAŞLARINI BİLMİYORLAR

13 yıl boyunca TİGEM'de 3 güvenlik firmasının değiştiğini, ancak her gelen taşeron firmanın bir öncekini aratır uygulamalarda bulunduğunu belirten güvenlik görevlilerinden biri, son bir yıldır Bilge Özel Güvenlik bünyesinde çalıştığını söyledi. Maaşında sürekli yapılan kesintilerden dolayı net maaşını öğrenemediğini, maaş bordrosunda “Sair kesintilerin” ne olduğunu bilmediğini ifade etti. "13 yıldır net maaşımı öğrenemedim" diyen güvenlikçi, "Çünkü 13 yıldır net maaş alamıyoruz. Firmada çalışan 165 güvenlik görevlisiyiz. 1 milyon 750 bin dekarlık bir alanın güvenliğinden sorumluyuz. 165’in dışında 10 tane resmi güvenlik var. Ancak onlar sorun yaşamıyor. Aynı haklara sahip olmamız gerekiyor, ancak ne maaş olarak ne de sosyal haklarda eşit değiliz" şeklinde konuştu. 

1 MİLYON 750 BİN DEKARA 165 GÜVENLİK

1 milyon 750 bin dekarlık bir alandan sorumlu olduklarını, bu alanın etrafında güvenlik tellerinin yetersiz olduğunu, bu yüzden hırsızlıkların yaşandığını belirten görevli, "Çalınan eşyaların parası yıllardır bizden kesiliyor. Asıl hırsız maaşlarımızı eksik verendir. Geçen ay 300 TL kesildi. Bu ay da 300 kesilecek. Su vanaları, elektrik kabloları çalınıyor. Ücreti tüm güvenlikten kesiliyor. Yeni vana ya da kablo alınıncaya kadar o süre zarfında oluşan zarar da bize ödetiliyor. Oysa bu alanın etrafında tel örgü örülse bu kadar rahat hırsızlık yaşanmaz" dedi. 

2 vardiya şeklinde 8 saat çalıştıklarını, ancak çalışma koşullarının çok zor olduğunu, yemek ücretinin ise sadece 100 TL ödendiğini söyleyen bir başka güvenlik görevlisi, 100 TL'nin sadece 10 günlük yemek ihtiyaçlarına yettiğini ifade etti. Ceylanpınar'da başka iş olanağının olmamasından dolayı bu kötü şartlara katlandıklarını ifade eden güvenlikçi, bağımsız müfettişlerin gelip TİGEM'de araştırma yapmalarını istediklerini söyledi. 

İŞSİZ KALMA KORKUSU 

Babasının da TİGEM'den binbir zorlukla emekli olduğunu, "Aman oğlum işinize bakın, iş bırakmayın" nasihatlerinde bulunduğunu dile getiren aynı güvenlikçi, "Biz iş bırakmak ya da atılmak istemiyoruz. Sosyal haklarımız, mesai ücretlerimizi istiyoruz. Ha bir de maaşımızın ne kadar olduğunu hala merak ediyoruz. Bir çok arkadaşımız bu durumdan şikayetçi, ancak işten atılma korkusu ile mahkemeye başvuramıyor. Yasal yollarla hakkımızı almak istesek bir şekilde iftiraya uğrarız, işimize son verilir" diye konuştu. 

İsmini vermek istemeyen bir diğer güvenlik görevlisi de, aldıkları maaş ile geçinemediklerini, 1 çocuğunun olduğunu, ancak öğle yemeğinde yiyecek yemek parasının dahi olmadığını belirtti. Bu ay 227 TL elektrik faturası ödediğini ve bankalara kredi borçlarının olduğunu söyleyen güvenlikçi, "Babalarımız bizden daha zor şartlarda TİGEM'den emekli oldu. O nedenle biz hak arayınca onlar bile 'sus oğlum otur yerine' diyorlar. Şartlar zor, insanlar aç ve tek geçim kapısı burası. O nedenle 'yerinize alınacak çok işçi var' diye tehdit ediliyoruz. Çalışma koşullarımız hiç insana yakışır tarzda değil. Hasat zamanı köylüler gelip buradaki ürünleri toplamaya çalışıyor. Yasak. Ancak engel olamıyoruz. Köylülerle karşı karşıya geliyoruz. Sayımız az, o nedenle biz kaçıyoruz köylüler bizi kovalıyor. Oysa sayımız artırılsa ve başka güvenlik önlemleri alınsa maaşımızdan kesinti olmaz" şeklinde konuştu. 

Konuya dair ulaştığımız yetkili, güvenlik işçilerinin söylediklerini doğruladı. Sözleşme gereği söz konusu kesintinin TİGEM tarafından güvenlik işini alan firmaya fatura edildiğini, firmanın da faturayı 165 güvenlik görevlisine bölüştürdüğünü söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.