Rekabet gücü sıralamasında Rusya 43, Türkiye 61. sırada

Dünya Ekonomik Forumu'nun Küresel Rekabet Gücü Raporu'na göre rekabet gücü sıralamasında ABD birinci gelirken Rusya 43. oldu, Türkiye ise 61. sırada yer aldı.

Rekabet gücü sıralamasında Rusya 43, Türkiye 61. sırada
17 Ekim 2018 Çarşamba 17:02

banner255

Dünya Ekonomik Forumu'nun 140 ülkeyi kapsayan 2018 Küresel Rekabet Gücü Raporu'nda ABD, Singapur ve Almanya'yı İsviçre, Japonya, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İsveç ve Danimarka izliyor. Sıralamada birinci gelen ABD'de işletmecilik anlayışı, istihdam piyasası ve finans sistemi öne çıkıyor. Çin, 140 ülkeyi kapsayan rekabet gücü endeksinin 28. sırasında yer alıyor. Son sıraları Haiti, Yemen ve Çad paylaşıyor. Son 28 arasında Afrika haricinde yer alan tek ülke ise Venezüella oldu.

Rekabet gücü bakımından Türkiye ise 61. sırada yer alıyor. Türkiye'nin altyapı, sağlık ve inovasyon ekosistemi faktörleri bakımından 'görece güçlü' olduğu ifade edilirken, yüksek enflasyon ve negatif borç dinamiğiyle uğraşan ülkenin ekonomik sıkıntılarının, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlarla daha da arttığı belirtiliyor. Bu yaptırımların ülkede daha da yüksek enflasyon ile döviz krizine sebep olduğuna dikkat çekiliyor.

Küresel Rekabet Gücü Raporu'na göre rekabet gücü bakımından Rusya ise 43. sırada yer alıyor.

MAKROEKONOMİK İSTİKRAR SIRALAMASINDA TÜRKİYE 116, RUSYA 55. SIRADA

Rapordaki makroekonomik istikrar sıralamasında Türkiye'nin 140 ülke arasından 116. sırada olduğu ifade ediliyor. Aynı raporun makroekonomik istikrar sıralamasında Rusya ise 55. basamakta yer alıyor.

Öte yandan ticari savaşlar, artan popülizm ve ulusal çıkarların yeniden ön plana çıkması endekse yansıtılmadı. Raporun hazırlanmasına katkıda bulunan uzmanlardan Saadia Zahidi bazı ülkelerdeki sosyal yapının çökmesi, basın özgürlüğüne yapılan saldırılar ve sağlık hizmetlerinde kaydedilen gerilemenin endişe verici gelişmeler arasında yer aldığını söyledi.

Bu arada raporda kadınların işgücü piyasasına katılımının az olduğuna da dikkat çekildi. Rapora göre Türkiye'deki işgücü piyasasında her 100 erkeğe karşılık sadece 39 kadın bulunuyor. Rapora göre Rusya'da ise bu oran çok daha yüksek. Zira Rusya'daki işgücü piyasasında her 100 erkeğe karşılık sadece 85 kadın yer alıyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.