Kubilay: İsraf, savaş ve sermaye bütçesi

AKP Hükümeti tarafından hazırlanan 2019 yılı bütçesini “israf, savaş ve sermaye bütçesi” olarak tanımlayan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, Sayıştay raporları ile ortaya çıkan yolsuzluklar ve usulsüzlükler için ise "buz dağının görünen yüzü" dedi.

Kubilay: İsraf, savaş ve sermaye bütçesi
07 Kasım 2018 Çarşamba 16:24

banner255

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 2019 yılı bütçesini ve Sayıştay raporlarını değerlendirdi. 

Hükümet tarafından hazırlanan 2019 yılı bütçesi ile Meclis’te sermayedarların temel ihtiyaçlarının tartışıldığını ifade eden Kubilay, bütçenin ne halkın ne de emekçinin yararına olmadığını söyledi. Kubilay, "Bu bütçenin ana omurgasını oluşturan şey, sermayenin ihtiyaçlarıyla hükümetin militarist politikalarıdır. Hükümetin eğitim, sağlık ve sosyal güvenliğe ayırdığı pay ile Savunma Bakanlığı bütçesine ayırdığı payı karşılaştırdığımızda bunu rahatlıkla görmek mümkün" dedi. 

‘KİŞİSEL HARCAMALAR KAMU HARCAMALARI GİBİ GÖSTERİLDİ'

Kubilay, Sayıştay tarafından hazırlanan 2017 yılı denetim raporlarında, AKP'li kurumlarca kişisel harcamaların kamu harcaması şeklinde gösterildiğini de söyledi. 

Özellikle kayyum atanan belediyeler ve TMSF’de büyük yolsuzlukların yaşandığını kaydeden Kubilay, devlet kurumlarındaki usulsüzlükleri raporlayan Sayıştay'ın Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker'in görevinin değiştirilmesine ilişkin ise, "Aslında başkan yardımcısını kamuoyuna gerçeği gösterdi diye cezalandırdılar. Böylelikle politik faturanın sorumluluğunu başkan yardımcısına çıkarmış durumdalar” ifadelerini kullandı. 

İSRAF BÜTÇESİ’ 

Kubilay, hükümetin her fırsatta halkın lehine politika üretildiği yönündeki söylemlerinin bütçeyle uyuşmadığı üzerinde de durdu. Kubilay, HDP olarak yaptıkları araştırmalara göre, örtülü ödeneğin 2.5 milyar TL’den 16 milyar TL’ye çıktığı bilgisini paylaştı.

"Şimdi bu paralar nereye gidiyor?” diye soran Kubilay, şöyle devam etti: "Kamu harcamalarında, sağlık, eğitim gibi alanlara yapılan harcamalarda ciddi bir artış yokken, güvenlik alanındaki bu artış son derece dikkat çekicidir. Yine sadece Saray’ın masrafları 1.8 milyon olarak açıklandı. Yani bu bütçe, bir israf bütçesidir, savaş bütçesidir, sermaye bütçesidir. 2018 bütçesini şekillendiren mantık ne ise, 2019 bütçesini de o şekillendiriyor. 

'KRİZ KENDİSİNİ BÜTÇEDE GÖSTERİYOR'

Bütçeye baktığımızda aslında kriz kendisini gösteriyor. Çünkü şu an Meclis’te görüşülen, krizi sermayenin lehine aşmak için hazırlanan bir taslaktır. Beton ve savaş ekonomisi öngören, sermayedar lehine ekonomi politikası üreten ve toplumun ihtiyaçlarını dikkate almayan bütçe tasarlanmıştır. Verilere bakıldığında 2019 yılında Türkiye ekonomisi bir resesyona girmiş gözüküyor, durgunluk sürecinde. OECD'nin 2019 yılı için tahmini büyümesi yüzde 0,5. IMF'nin tahmini yüzde 0,4. Dolayısıyla bu konuya eğilmemiz lazım. Ekonomik kriz ile siyasi kriz iç içe geçmiş durumda. Bu durum 2019 bütçesinde de kendisini ortaya koymaktadır.” 

‘SAVCILAR HAREKETE GEÇMELİ'

Yine Sayıştay raporlarında ortaya çıkan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin üzerine gideceklerini söyleyen Kubilay, “Bütün yolsuzluklar ortaya çıksın. Biz de hukukçu arkadaşlarımız prosedür kapsamında ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Dava açılması lazım. Denetimi yapan kurumları göreve çağırıyoruz. İşte buyurun Sayıştay raporlarında patır patır yolsuzluklar ve usulsüzlükler ortaya çıkıyor. Bunlar buz dağının görünen yüzüdür. Kamunun vergisiyle görev yapan savcıların derhal harekete geçmeleri lazım” dedi. 

MA / Selman Güzelyüz


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.